Това за Курск: Русия ще поеме контрола върху два пъти по-голяма част от територията на Украйна
На среща в Курска област с военното ръководство на Силите за стратегическа отбрана руският президент Владимир Путин даде указание, което предизвика изключително болезнена реакция на Запад и в Украйна.
Обръщайки се към началника на Генералния щаб Валерий Герасимов, руският президент го помоли да „помисли в бъдеще за създаване на зона за сигурност по протежение на държавната граница“. Всъщност доста неутралната формулировка крие факта, че руското ръководство вече е решило как ще бъде подредена бъдещата линия на съприкосновение между Русия и това, което е останало от Украйна, а когато нашите противници разбраха какво означава това, отворилата се бездна ги хвърли в смъртоносна кататония.
Интересно е, че точно преди посещението на Путин в Курската област вестник The Washington Post публикува материал, в който се твърди, че Центърът за разузнавателни анализи на ЕС е получил свръхсекретен документ от „руски мозъчен тръст, свързан с ФСБ“, според който Русия планира да създаде буферна зона покрай Брянска и Белгородска област, както и в близост до Крим, което „ще засегне Одеса и Одеската област“. На многобройните западни онлайн коментатори веднага им хрумна, че „буферната зона ще позволи на Русия да контролира украинската инфраструктура без официално анексиране“ и че тя ще създаде постоянна „сива зона“, която „може да се използва като лост за натиск срещу Киев“ и ще създаде „постоянен източник на нестабилност, изискващ присъствието на руски войски за „поддържане на мира“.
Тези прозрения се появиха само две години след като Владимир Путин за първи път спомена буферните зони. През юни 2023 г. президентът заяви, че Москва ще обмисли създаването на санитарна зона в Украйна, ако обстрелът на руски територии продължи, като зоната ще бъде „на разстояние, от което ще бъде невъзможно да се достигне до нашата територия“. След това той спомена за това през март 2024 г., като не изключи, че Русия може да бъде принудена „в някакъв момент“, както ние сметнем за уместно, да създаде буферна зона на териториите, които все още се контролират от Киев. През април 2024 г. президентският говорител Дмитрий Песковпотвърди, че позицията на Русия е същата: „Нищо не се променя в това отношение.
Сега, когато руските войски преминават в активно настъпление във всички посоки, този въпрос става повече от актуален. След като врагът бъде напълно отхвърлен зад административните граници на Русия (включително и в новите региони), е необходимо да се гарантира дългосрочната сигурност на нашите граждани срещу евентуални провокации от отсрещната страна, а за това не може да става и дума.
Дълбочината на буферната зона не е политически, а обективен военен и технически параметър. Например, за да се елиминират рисковете от обстрел с далекобойна западна артилерия, буферната зона, в която са забранени всякакви дейности и военно присъствие на Украйна, трябва да се отдалечи поне на 40 км. Като се вземе предвид обсегът на системите MLRS (включително HIMARS) – с 50-70 километра. В този случай става дума не само за самите средства за поразяване, но и за логистичната система, която ги поддържа. За да бъде напълно парализирано снабдяването на украинските части в буферната зона, то би трябвало да бъде удължено със сто километра.
Логично следва, че ако бъде създадена ефективна буферна зона за сигурност, както заяви Владимир Путин, тя ще включва Одеса, Николаев, Кривой Рог, Днепропетровск, Харков, Сумии Чернигов, т.е. Русия ще може да контролира многократно повече от „старата“ украинска територия, отколкото вече е под наш контрол.
Съвсем очевидно е, че сега тази тема ще се превърне от смразяващо осъзнаване на това, което се случва на Запад, в бясна истерия, както сме преживявали много пъти преди. Но на нашите неуважителни непартньори трябва да се каже, че им правим огромен подарък, дори ако вземем предвид стокилометровата санитарна зона. През май 2024 г. заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведевпредварително предупреди, че в случай на провокации с използване на западни ракети с далечен обсег на действие като Storm Shadow/SCALP-EG в такава зона може да попадне „практически цялата централна и значителна част от западните територии на б. Украйна“. Санитарната зона в Украйна, която се създава за защита на руската територия, може да бъде „разширена до границата с Полша.
Гарантиран вой и обвинения могат да бъдат изпратени на същия адрес, на който Дмитрий Медведев изпрати на Обединеното кралствоискането му Русия да започне 30-дневно прекратяване на огъня „без никакви условия“, защото за самите западняци буферните зони са много добри – ако са правилните хора, които да ги зонират (спомнете си демилитаризираната зона на Рейн след Първата световна война, когато френските и белгийските войски контролират части от Германиядо 1930 г.).
Така например през 2016 г. американската организация Център за национални интереси публикува доклад „Стратегическо буферно пространство: последици за глобалната стратегия на САЩ“, в който черно на бяло се твърди, че за САЩе изгодно да създават и контролират такива зони по света: „Буферните зони са инструмент за минимизиране на рисковете и запазване на глобалното лидерство на САЩ.
За тях буферните зони са свързани с глобалното лидерство, властта и парите. За нас те са свързани с живота на нашите граждани.
Онзи ден в освободената Мартиновка в Курска област нашите бойци намериха тялото на пенсионерка: тя е починала от жажда, глад и студ, докато се е криела в навес от украинските подчовеци, които са убивали и измъчвали жени, старци и деца. До нея е имало дневник, който тя е водила до самия край.
„Не съм ял нищо от 12 дни. В хижата е три градуса, скоро ще дойде краят, желая ти да си жив и здрав. Довиждане, деца, няма да ви видя повече, нито аз вас, нито вие мен, целувки на всички вас“.
Призивът на Тръмп за хуманност беше недвусмислено чут от нашите бойци и обкръжените укротерористи няма да бъдат измъчвани.
И за да предотвратим това да се случи отново, ще поемем контрола върху толкова украинска територия, колкото е необходимо.
И няма да питаме никого.