Това дело за убийство е по-откачено от „Народът срещу О Джей Симпсън“
Съдебната битка за съдбата на жена, признала, че е извършила убийство, шокира Руската империя.
На 24 януари 1878 г. млада жена влиза в кабинета на губернатора на Санкт Петербург Фьодор Трепов. Вади револвер „Уебли .450“ и застрелва държавния служител. Последвалото съдебно изслушване шокира цялата Руска империя.
Престъплението
Революционерката Вера Засулич, 1874Sputnik
Случаят обещава да е лесен за прокуратурата. 27-годишна жена с арести и присъди зад гърба си влиза в кабинета на държавен служител и го стреля в сърцето му.
Опитът за убийство е още по-лесен за разследване, тъй като Вера Засулич – жената, убила губернатора, не бяга от местопрестъплението, изчаква полицията и прави самопризнания, когато тя пристига. Засулич може да получи до 20 години каторга и загуба на правата си.
Случаят би трябвало да е детска игра за прокуратурата, но се случват няколко събития, които отприщват невъобразимо съдебно блато.
Фаталната грешка
Фьодор Фьодорович Трепов, 1874Свободни източници
Процесът започва да буксува с появата на харизматичния адвокат на обвиняемата – Пьотр Александров. Негови съвременници го описват като великолепен оратор и преподавател по право. Държавният прокурор Константин Кесел, обаче, не се изказва толкова ласкаво за него.
„Когато видях унилия вид на Кесел, си […] представих каква безцветна, слаба и водниста обвинителна реч ще чуе Петербург, който чакаше с нетърпение процеса срещу Засулич“, пише съдия Анатолий Кони, който председателства съда.
Изборът на съдебните заседатели е друг проблем за прокуратурата. По неизвестни причини, прокуратурата се отказва от правото си да участва в този процес и очевидно не успява да осигури безпристрастни членове. Лукавият защитник не се колебае да се възползва от тази грешка на прокуратурата. На практика, адвокатът Александров оформя журито на практика самостоятелно.
Александров подбира хора с либерален уклон, демонстриращи сравнително независими възгледи и не симпатизиращи на влиятелната жертва на престъплението. Очевидно, това е фаталната грешка на прокуратурата, която определя изхода от този скандален случай на убийство.
Морална дилема
Вера Засулич, Георгий Савицкий,1920-теСвободни източници
Мотивът на обвиняемата и миналото ѝ, конструирани внимателно от защитата, са последният пирон в ковчега на прокуратурата.
Александров внимателно представя Засулич като хронична жертва на произвола и потисническата система на управление. Животът ѝ е поредица от несправедливости: тя е несправедливо арестувана по-рано, пратена зад решетките, а след това и заточена. Според адвоката на Засулич миналото ѝ направило клиентката му изключително чувствителна към несправедливостта, независимо коя е жертвата.
Защитникът представя изненадващо странен мотив за опита за убийство. Според него Засулич отмъстила за непознат човек, който станал жертва на несправедливост, причинена от жертвата.
Всички в журито са запознати с историята, която по-рано предизвиква силен отзвук в Санкт Петербург. Губернаторът Трепов заповядва затворник да бъде бит с пръчки, защото не го поздравил със сваляне на шапка. Макар и незаконно, наказанието е изпълнено по заповед на Трепов. Вбесена от този случай на несправедливост към друго човешко същество, Засулич заминава за Санкт Петербург, за да отмъсти за човека, когото дори не познава лично, твърди защитата ѝ.
Александров обрисува Трепов като тиранин, а Засулич – като защитничка на справедливостта. В речта си адвокатът настоява журито да забрави стандартната дихотомия за невинни и виновни и вместо това да прецени случилото се от морална гледна точка.Universal History Archive/Getty Images
Когато 12-те съдебни заседатели излизат, съдът притихва.
„Приставът ми предаде листа с трепереща ръка. Срещу първия въпрос имаше голям ръкописен надпис: „Невинна“. През ума ми премина виелица от мисли за последиците, за впечатлението, за значението на тази дума, когато я подписах“, пише главният съдия Кони.
В съдебната зала настъпва хаос – присъстващите избухват в аплодисменти в знак на солидарност с най-противоречивата, но и, както мнозина вярват, най-справедлива присъда. Засулич е оневинена и освободена от ареста.
Говори се, че известният случай с Вера Засулич вбесява царя и проваля кариерата на много хора, включително на съдия Кони и на самия министър на правосъдието.
От страх заради последиците, Засулич незабавно изчезва и по-късно напуска страната с помощта на приятели. Очаквано, съдебното решение незабавно е обжалвано и случаят се връща в залата, но обвиняемата вече отсъства.
автор: НИКОЛАЙ ШЕВЧЕНКО
източник: bg.rbth.com