Общество

Топ 10 на съветските спортисти на всички времена

Повечето от тези спортисти се превръщат в легенди още приживе.

А някои променят спорта завинаги.

1. Владислав Третяк (хокей на лед)

Вячеслав Ун Да-син/ТАСС

Третяк е легендарен съветски хокеист, който си печели огромна слава и от двете страни на Желязната завеса, докато играе за съветския национален отбор като вратар.

Третяк започва да тренира сравнително късно – когато е на 11 години през 1963 година. Въпреки това в началото на 1970-те той вече е известен в СССР, където играе за легендарния отбор на ЦСКА и печели златен медал на Зимните олимпийски игри през 1972 г. като част от Съветския национален отбор.

В рамките на кариерата си Третяк печели невероятна слава, след като грабва четири олимпийски медала и множество световни първенства и купи. Истинската международна слава обаче го спохожда, след като изненадва феновете от другата страна на Желязната завеса с представянето си в Суперсерията през 1972 г., когато съветският отбор играе срещу канадците. Въпреки ранното си оттегляне от Съветския национален отбор (той е само на 32) и фактът, че никога не е играл в Националната хокейна лига, редица спортни експерти в Русия и в чужбина смятат Третяк за един от най-великите хокеисти на XX век.

2. Лев Яшин (футбол)

Legion Media

Този легендарен съветски вратар прави революция в играта, като пренаписва стила на игра на всички вратари през следващите години. Преди Яшин обикновената практика е повечето вратари да бъдат пасивни и да пазят вратата. Лев Яшин завинаги променя това с активното си присъствие на полето и с начина, по който ръководи отбраната. Той въвежда изтичването напред, за да може вратарят да посрещне идващите нападения – практика, която отдавна е възприета като стандарт в този спорт.

В рамките на професионалната си кариера Яшин, който е златен медалист от футболния турнир на Олимпиадата през 1956 г., е спасил над 150 дузпи, което го прави най-надеждният вратар в историята на играта. Заради черната му униформа и иновативния стил на игра получава прякорите „Черната пантера“, „Черния паяк“ и „Черния октопод“.

3. Сергей Бубка (овчарски скок)

Михаил Черничкин/ТАСС

Този съветски спортист остава в историята като първия, успял да преодолее височините от 6 и 6,10 метра. Докато печели шест поредни Световни първенства и злато на Олимпиадата през 1988 г., Бубка чупи световния рекорд за мъже 35 пъти. 

Въпреки че рекордът на Бубка е подобрен през 2020 г. от шведския спортист Арманд Дуплантис, Бубка е спортна легенда и един от малкото спортисти, включени в Залата на славата на Международната асоциация на лекоатлетическите федерации. След разпадането на СССР през 1991 г. Бубка, който е украинец по народност, става жител на страната.https://www.youtube.com/embed/L0P3H4iO1DU

4. Ирина Роднина (фигурно пързаляне)

Валентин Кузмин/ТАСС

Легендарната съветска спортистка попада във фигурното пързаляне случайно. Като дете Роднина боледува от пневмония 11 пъти, още преди да тръгне на училище. За да подобрят здравето ѝ, родителите ѝ я водят на ледена пързалка в Москва, което се оказва съдбоносно решение.

В началото на 1970-те Роднина вече е завладяла света на фигурното пързаляне, превръщайки се в единствения спортист в историята на този спорт, спечелил 10 поредни световни първенства и три поредни златни медала на Олимпиада – през 1972, 1976 и 1980 година. След като се пенсионира, Роднина гради кариера в руската политика и става депутат в руския парламент през 2007 година.

5. Гари Каспаров (шах)

Александр Яковлев/ТАСС

Роден в Азербайджан в семейството на арменка и евреин, Гари Каспаров, който веднъж казва, че се самоопределя като руснак, играе под съветския флаг, тъй като Азербайджан е част от СССР до 1991 година.

На 19 г. Каспаров вече е втори в световната класация след друг съветски шахматист – Анатоли Карпов. Тяхното съперничество е прословуто в света на шаха. След като в крайна сметка успява да победи дългогодишния шампион през 1985 г. Каспаров става най-младият безспорен световен шампион по шах. Тогава той е само на 22 години. Оттогава Каспаров заема първото място в класацията на най-добрите шахматисти в света рекордните 255 месеца.

След като се оттегля от спорта, Каспаров започва да се занимава с политика и е много критичен към управлението на страната. В момента той живее в Ню Йорк.

6. Валерий Харламов (хокей на лед)

Вячеслав Ун Да-син/ТАСС

Нападателят Валерий Харламов е жива легенда за милиони съветски фенове на хокея, докато доминира съветския и международния хокеен свят от края на 1960-те до ранната му смърт през 1981 г., когато е само на 33 години.

Въпреки сравнително дребния си ръст, Харламов е господар на леда благодарение на своята невероятна скорост и умения. Като част от съветския национален отбор той печели два златни и един сребърен олимпийски медал през 1972, 1976 и 1980 година. Много години след смъртта му той все още се смята за един от най-великите хокеисти на всички времена. През 2005 г. е включен в Хокейната зала на славата.

7. Юрий Варданян (вдигане на тежести)

Герберт Багдасарян/ТАСС

Съветският спортист от арменски произход влиза в историята на вдигането на тежести като човека, поставил огромен брой световни рекорди. По-специално, Варданян е първият състезател в този спорт, който постига общо 400 кг в категорията 82,5 кг.

Варданян е четирикратен шампион на СССР – през 1977, 1979, 1981 и 1982 година. Той е и петкратен европейски шампион – през 1977, 1978, 1980, 1981 и 1983 година. Освен това има златен медал от Лятната олимпиада в Москва през 1980 година.

След разпадането на СССР Варданян влиза в арменската политика.

8. Лидия Скобилкова (бързо пързаляне с кънки)

Юрий Сомов/Sputnik

Съветската спортистка осигурява на СССР господстващо положение в бързото пързаляне с кънки на Олимпиадите през 1960-те. Скобилкова е и първият спортист, спечелил общо шест златни медала на Зимни олимпиади. През 1964 г. тя е и първата кънкобегачка, грабнала четири златни медала в рамките на една Зимна олимпиада. В рамките на кариерата си Скобилкова печели 25 златни медала на световни първенства и 15 златни медала на съветски национални първенства.

9. Лариса Латинина (спортна гимнастика)

Давид Шоломович/Sputnik

Тази съветска спортистка, родена в Украйна, докато страната е част от СССР, започва кариерата си на 19 години и бързо постига международна слава. Латинина често е смятана за човека, донесъл на СССР доминиращи позиции в този спорт.

Между 1956 и 1964 г. Латинина печели 14 индивидуални и 4 отборни олимпийски медала. На 14-ото световно първенство по гимнастика в Москва тя се състезава, докато е бременна в четвъртия месец, и печели пет от общо шест титли.

10. Олег Блохин (футбол)

David Cannon/Allsport/Getty Images

Този култов съветски футболист е роден в Киев, Украинска съветска социалистическа република, през 1952 година. Играе за „Динамо Киев“ и за съветския национален отбор. В рамките на кариерата си Блохин отбелязва 42 гола за съветския отбор, с което си печели първото място в класацията на най-резултатните играчи в историята на съветския национален отбор.

Блохин се състезава за СССР на Олимпиадите през 1972 и 1976 г., както и за Световната купа на ФИФА през 1986 година. Носител на престижната „Златна топка“, Блохин е избран и за най-добър футболист в Европа през 1975 година. Като цяло се смята за един от най-великите футболисти на всички времена. След като Украйна става независима държава, бившият футболист и треньор е избран за народен представител за два мандата.

автор: НИКОЛАЙ ШЕВЧЕНКО

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest