Общество

Топ 10 на най-впечатляващите руски посолства по-света

От Пекин до Либревил – всички тези внушителни сгради крият истории.

  1. Пекин, Китай

AFP

Руското посолство в Пекин е една от най-големите дипломатически мисии в света по площ. Тя се простира на шест хектара в североизточен Пекин, където от 1716 до 1956 г. се помещава Руската духовна мисия в Китай.

Освен основната сграда, комплексът включва и църква, древна библиотека, жилищни сгради, търговска мисия, училище, футболно игрище и тенис корт.

  1. Либревил, Габон 

Посолство на Руската федерация в Република Габон

Руското посолство в Либревил се намира на една от главните улици в столицата на Габон, държава в Западна Африка. Комплексът от сгради на руското посолство е изграден през 1991 година. Русия притежава земята и сградите. Красивата основна сграда на посолството има тънки бели колони по целия периметър.

  1. Варшава, Полша

Legion Media

Сградата, където се помещава руското посолство във Варшава, е истински дворец. Построена е през 1955 г. по проект на съветски архитекти с материали, внесени от СССР, и се намира върху изкуствен хълм. Има две крила с широко стълбище между тях. Дворецът е в парк с близо 8000 дървета. 

  1. Хавана, Куба

Legion Media

Руското посолство в Хавана е известно с изключително необичайната си сграда, които някои хора оприличават на сабя. Строежът ѝ продължава почти 10 години по проект на съветския ахритект Александър Рочегов. Завършена е през ноември 1987 година.

За да смекчи ефекта от горещия климат в Куба, архитектът включва елементи като малки прозорци, навеси, покрити пасажи и дълбоки лоджии.

  1. Рим, Италия

Дмитрий Шулейко (CC BY-SA 3.0)

Руското посолство в Италия се намира в красива вила на име „Абамелек“, кръстена на един от последните ѝ собственици – руският аристократ Семьон Абамелек-Лазарев, който я купува през 1907 година. Разположена е близо до Ватикана и по размери е сравнима с града-държава. Говори се, че под „Абамелек“ има тунел, който свързва сградата с Ватикана и италианската пътна мрежа.   

  1. Вашингтон, САЩ

Legion Media

Руското посолство във Вашингтон се намира в района на връх Алто на „Уисконсин Авеню“. Районът, където е разположено посолството в момента, е отдаден под наем на съветското правителство за период от 85 години през 1969 година. През 1972 г. е подписано симетрично споразумение същата площ да бъде отдадена на САЩ в Москва, за да може там, при същите условия, да бъде посторено ново посолство.

Впечатляващата сграда е проектирана от известния съветски архитект Михаил Посохин, който е архитект и на Двореца в Кремъл и на още няколко сгради в Москва. Руското посолство се смята за едно от най-впечатляващите и най-големи посолства в американската столица.

В края на 1980-те ФБР и Държавната служба за сигурност построяват тунел под посолството, за да събират разузнавателна информация. Агентът от ФБР Робърт Хансен, обаче, предава информация за строителството на тунела на КГБ. Така, съоръжението никога не е използвано за шпионаж. 

  1. Берлин, Германия

Legion Media

В началото на XIX в. Руската империя придобива двуетажна сграда в рококо стил в Берлин, за да помести там постоянната си дипломатическа мисия в Прусия. Сградата е реконструирана, за да бъде използвана за кабинети и апартаменти на руските дипломати. Специални помещения са отделени за руския цар, където монархът отсяда по време на визитите си в Берлин.

След като войските на Хитлер нахлуват в Съветския съюз през 1941 г., съветските дипломати са изселени и сградата е запечатана. След войната са установени дипломатически отношения с Източна Германия и СССР урежда на мястото да бъде построена нова сграда. Тържественото откриване на новата сграда на съветското посолство в Берлин се състои през 1952 година. Тя е с класическа съветска архитектура.

  1. Хелзинки, Финландия

AFP

Тази впечатляваща сграда, където се помещава руското посолство в Хелзинки, е посторена през 1952 година. Целият проект е дело на съветския архитект Анатолий Стрижевски и е финансиран от финландското правителство. Сградата е решена в стила на социалистическия класицизъм, известен още като сталинистки ампир, също като сградата на министерството на външните работи в Москва.

Дори след разпадането на СССР, на фасадата на сградата е запазен гербът на СССР в знак на почит към историята.

  1. Хага, Нидерландия

Valery Klepkin (CC BY-SA 3.0)

Сградата на име „Деманган“ в парка Зоргвлиет в Хага е дом на руското посолство в Нидерландия от 1945 г., когато е наета за първи път от Съветския съюз. Думата „деманган“ на малайски означава „къща на окръжния управител“. Необикновеното име е свързано с историята на предишния ѝ собственик – нидерландски подполковник на име Стоф, който участва във военна операция в Суматра.

Според първоначалния проект на вилата жилищните помещения са подредени около централен хол. На горния етаж има четири спални, дневна и фоайе. На тавана има две гостни стаи и килер. Там са разположени и стаите на прислугата.  

Съветската държава наема вилата през 1945 г., след като Нидерландия е освободена от нацистката окупация. През 1964 г. СССР купува вилата, за да помести в нея дипломатическата си мисия.

  1. Берн, Швейцария

Хрюша (CC BY-SA 3.0)

Русия и Швейцария имат дипломатически отношения от близо 200 години. От създаването си руската дипломатическа мисия в Швейцария е сменяла местоположението си многократно. Двете държави прекъсват дипломатическите си отношения след Революцията през 1917 г. и ги възстановяват чак през 1946 година.

През 1948 г. СССР наема имение в Берн, за да разположи там съветската дипломатическа мисия. През 1965 г. купува сградата. През 1991 г., след разпадането на СССР, Русия наследява същото това внушително имение на „Брунадернрен“ 37.

Кликнете тук, за да разберете как посолството на САЩ в Москва изгаря през 1977 година.

автор: НИКОЛАЙ ШЕВЧЕНКО

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest