Тези невероятно красиви места всъщност са басейни за индустриални отпадъчни води
Тези площадки за депониране на пепел, принадлежащи на топлоелектрически централи (ТЕЦ) и резервоари за течни отпадъци в промишлени предприятия в цялата страна, приличат на космически пейзажи, но всъщност са много опасни.
„Привидната красота на тези места крие ужасяваща заплаха за околната среда“, пише в Twitter Александър Сухарев, московски фотограф, който прави снимките. Съосновател на проекта Kosmaj Project, Сухарев пътува из Русия това лято и използва квадрокоптер, за да заснеме индустриални резервоари за течни отпадъци и депа за пепел.
Място за обезвреждане на утайки в алуминиев завод в град Каменск-Уралски в Свердловска областTwitter/@13_pilot1
„Това лято прекарахме два месеца и половина, пътувайки през цяла Русия чак до Владивосток. В маршрута ни имаше няколко такива обекта. Но по пътя толкова ми хареса цялото това нещо, че започнах да търся подобни езера във всеки град, покрай който минавахме“, казва фотографът.
В резултат на това неговата колекция включва снимки на хранилища за течни отпадъци в Стерлитамак, Свердловска област, градове Зима и Тюмен, Приморски край, Карабаш и Омск, както и от новосибирските „Малдиви“– сметище, в което цветът на водата е ярко тюркоазен, както в туристическите курорти на известните острови.
В случая на сибирските „Малдиви“ цветът на водата е резултат от високата ѝ алкалност и относително ниска дълбочина – само един или два метра. „Разходката из сметището е като разходка около военен полигон – опасна и непрепоръчителна… Контакт на кожата с водата може да доведе до локална алергична реакция поради високото съдържание на минерали“, обясниха от ръководството на централата.
Новосибирска ТЕЦ-5Twitter/@13_pilot1
Оказва се, че много резервоари за пепел и утайки са особено красиви именно поради химическите процеси и така привличат фотографите. „Палитрата на фатален художник“, казва Сухарев. Той планира да разшири колекцията си от пейзажи на индустриални резервоари.
Шахта за минна вода на рудник близо до с. Льовиха в Свердловска областTwitter/@13_pilot1
Резервоар за течни отпадъци близо до гр. ЗимаTwitter/@13_pilot1
Резервоар за течни отпадъци по трасето на магистрала Чита-ХабаровскTwitter/@13_pilot1
Съоръжения за третиране на отпадъци в СтерлитамакTwitter/@13_pilot1
Индустриален резервоар на ТЕЦ-2Twitter/@13_pilot1
Депо за пепел от ТЕЦ „Артьом“ в морската територияTwitter/@13_pilot1
Депо за отпадъци на ТЕЦ в ОмскTwitter/@13_pilot1
Резервоар за течни отпадъци по трасето на магистрала Иркутск-КрасноярскTwitter/@13_pilot1
автор: ЕКАТЕРИНА СИНЕЛШЧИКОВА
източник: bg.rbth.com