СУ попада сред най-добрите учебни заведения в света за бизнес обучение
Софийският университет получи три акредитации за магистърските си програми по бизнес администрация от водещата акредитираща агенция АМБА.
Така висшето училище попада в топ 300 най-добрите учебни заведения за бизнес обучение.
От ръководството се стремят да привлекат повече чуждестранни студенти и да отговорят на съвременните нужди на бизнеса за качествено образование и квалификация на кадрите.
За първи път трите магистърски програми на английски по бизнес администрация на Софийския университет получават международна акредитация от Асоциацията AMBA.
„Включва Стопанския факултет и СУ сред 300 най-добри бизнес училища в света – само топ 2% от университетите в света имат тази акредитация“, каза доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийския университет.
„За първи път българска образователна институция е получила подобна акредитация, което означава поставяне на най-високо ниво на стандарти“, посочи доц. Иван Ангелов, ръководител на МБА програмата в Стопанския факултет на СУ.
От университета се надяват да привлекат и повече студенти от чужбина. Само в Ирак има стотици възпитаници, обединени в собствена асоциация.
„Най-важното послание е, че образованието може да стане част от външната политика. Много страни имат една носталгия, много родители са завършили в България 70-те и 80-те години и те препоръчват на децата си да дойдат и да учат в България“, посочи доц. Тодор Ялъмов, заместник-декан на Стопанския факултет на СУ.
Анастас Терзобалиев, алумни от Стопанския факултет на СУ и експерт по Близкия изток и Африка, разказа, че в Ирак има доста български възпитаници на ръководни позиции – директори на болници, бивши министри на земеделието, министърът на образованието.
Възпитаници на СУ има и в арабските страни: Египет, Либия, Йордания, Алжир, Тунис, Мароко, Сирия, Судан и Йемен, а също и от повечето африкански страни. Много от тях заемат висши държавни постове, което е показателно за нивото на образованието в България. Софиийският университет работи активно за възстановяването на образователния обмен, като в последните месеци бяха сключени споразумения за сътрудничество с автономната област Иракски Кюрдистан и Кралство Йордания!
Семестриалната такса за магистърските програми е между 2000 и 4000 лв., в зависимост от гражданството на студента.