Сребърният пръстен на Русия. Архангелска област – Каргопол
Каргопол – „Меча земя“ или „Поле на враните“ е един от най-старите търговски градове на Руския Север, славещ се с традициите на занаятчиите и търговските династии.
Украсен с гирлянди от белокаменни храмове, обкръжен от пръстен от старинни църковни дворове, той съхранява в кехлибара на застиналото време артефакти от гръмки истории.
фото: Николай Гернет
Каргопол се смята за връстник на Москва. Предполага се, че е основан през XII век и се превръща във важен търговски център по пътя към Поморието. Градът е разположен недалеч от езерото Лаче, на левия бряг на река Онега, водеща към Бяло море.
Дървото, кожите, желязото, рибата и, разбира се, солта са били едни от най-търсените стоки на пазара в Каргопол. Не е изненадващо, че през XVI век Каргопол става един от деветнадесетте „градове на опричнината“, осигуряващи нуждите на Суверена, а чужденците го споменават сред десетте най-големи градове на Руската държава.
фото: Андрей Паршин
Многовековната история на Каргопол е богата на значими събития и факти. Той съперничи на Москва за северните земи, Глеб Каргополски с полка се споменава сред участниците в Куликовската битка, а в Смутното време градът три пъти отблъсква атаките на полско-литовските отряди – Каргопол е бил защитен от надеждна дървена крепостна стена.
Градският пейзаж на Каргопол се определя от прекрасни примери на руската белокаменна архитектура. Църквата “Рождество Богородично” и църквата “Благовещение” са шедьоври на каргополското каменоделство.
Художникът и изкуствовед И. Е. Грабар сравнявал изяществото на декора на църквата „Благовещение“ с декорацията на дворците на флорентинския Ренесанс. Изпълнението на майсторите-каменоделци е толкова фино, че камъкът се възприема като мек и податлив като дърво материал.
Централният архитектурен ансамбъл на Каргопол е Катедралния или Новият търговски площад. Тук се намира Съборът „Рождество Христово“ – първият каменен Храм в града, в който сега се помещава уникална колекция от рисувани „небеса“ на Историко-архитектурния и художествен музей в Каргопол.
Централната изложбена зала на музея се намира в здание, в близост до Введенската църква, в мазетата на която през 1812 г. е било скрито имущество на императорското семейство, донесено от Москва.
Над всички храмове на Каргопол се издига шестдесетметрова каменна камбанария, построена на Катедралния площад по случай пристигането на Екатерина II, което не се състояло.
Мелодичните звуци на камбаните се разпространяват широко над река Онега и целия район. Може да се чуят, например, по време на традиционния фестивал на камбанното изкуство „Хрустальные звоны“.
Друго ярко градско събитие е Фестивалът на руските народни майстори. Каргопол отдавна е известен със своите майстори – градът е бил център на златната бродерия, пъстрото тъкане, на работилници на иконописци и златари, на ковачи, грънчари и дърворезбари, високо е била ценена обработваната в Каргопол кожа на белки.
Най-известният бранд на занаятчиите на Каргопол днес е рисуваната глинена играчка. Неговата отличителна черта е приказността на героите и сюжетите. Един от най-популярните персонажи е бил и си остава Полкан – полукон- получовек с гъста брада, с ордени и еполети.
Майсторството на каргополските занаяти е семейна тайна, предавана от поколение на поколение. Но Каргопол е известен не само с имената на занаятчийски и търговски династии. Тук е роден Фьодор Савелиевич Прядунов, основателят на първото в света и първото в Русия предприятие за преработка на петрол.
Друг известен гражданин на Каргопол е Александър Андреевич Баранов, който в края на 18 век става първият Главен управител на Руска Америка. Всяко лято в Каргопол се провежда гастрономически празник “Баранье воскресенье”, отчасти асоцииран с името на Александър Баранов, но по-свързан с ритуала по жертване на овен на Илинден. Не напразно на герба на Каргопол е изобразен овен – „овен върху пламтящ огън“.
През ноември 2019 г. Каргопол влиза в Мрежата на творческите градове за занаяти и народно изкуство на ЮНЕСКО и получава логото на творчески град.
През септември 2020 г. Каргопол е присъединен към Асоциацията на най-красивите села и градове на Русия.
Източници: