Общество

Специална група на руските ВКС отлетя за Италия

Руската армия сформира специална авиационна група от девет военнотранспортни самолета Ил-76, събрани на летище „Чкаловски“.

Те бяха натоварени със задачата да транспортират руски военни експерти и специално медицинско оборудване в помощ на Италия, която е една от най-силно засегнатите държави от коронавирусната пандемия. 

Първият Ил-76 стигна крайната си точка на италианската военновъздушна база „Практик де Маре“ (на 30 км от Рим) в неделя вечерта, съобщиха от военното ведомство на Русия, цитирани от Interfax. След него отлетяха още шест тежкотоварни машини.

На борда на самолета имаше група руски военни специалисти и оборудване за диагностика и провеждане на дезинфекционни дейности, отбелязаха от министерството. В Италия ще бъде изпратен още екип от 100 руски експерти с богат опит – участвали в борбата с огнищата на африканска чума, антракс и в разработването на ваксина срещу ебола. Те имат богат опит в борбата с разпространението на вируси, смекчаването на епидемиологичната ситуация, дезинфекцията на сгради и други обекти. Според информация от руското военно ведомство специалистите разполагат с модерно оборудване, специални устройства и медицински препарати.

Министерство на отбраната на Руската федерация

Руските военни изпратиха в Италия и многоцелеви автономен мобилен комплекс „Сич“, предназначен за анализ на биопатогенни материали (агенти), както и за оперативна поддръжка на единиците за ЯХБЗ при аварийни условия.

Министерство на отбраната на Руската федерация

Комплексът се използва при анализ на степента на общото замърсяване на района при липса на стационарни лаборатории и при засичане на извънредно опасни микроорганизми, които причиняват тежки епидемии на конкретен терен. Съвременните методи и процедури позволяват снабдяването с изключително важни данни в кратки времеви рамки.

Министерство на отбраната на Руската федерация

Комплексът „Сич“ разполага още с мобилен контейнер с модул за комуникационна поддръжка. Основната му цел е обезпечаване на мрежа от автоматични телефонни линии за предаване на данни чрез радиокомуникационно устройства, както и установяване на сателитна връзка, без значение къде се намира комплексът. Модулът осъществява връзка в реално време (00-24ч) с всички части на оперативното командване на ЯХБЗ и с кризисния щаб. Събирането и обработването на данни, както и предлагането на конкретни решения, свързани със стратегията за борба с биопатогените, също са сред задачите на модула. Може да се използва още като мобилен пост за кризисния щаб.

източник: RUSSIA BEYOND БЪЛГАРИЯ

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest