Шопинг по царски: най-красивите магазини на Санкт Петербург
В бившата руска столица можете да пазарувате в истински търговски дворци.
Тези сгради запазват предназначението си повече от век.
- „Пасаж“
Адрес: Невски проспект №48
Alex ‘Florstein’ Fedorov (CC BY-SA 4.0); Свободни източници
Един от най-старите универсални магазини в Източна Европа е построен в средата на XIX в. на главната улица на тогавашната руска столица – Невски проспект. Архитектът е Рудолф Желязевич.
Сградата е представлявала покрита 180-метрова галерия с остъклен покрив. Освен магазини, през различните години в „Пасажа“ могат да се открият френска банка, хотел, анатомичен музей, механичен театър, восъчни фигури, кабаре, диорами и концертна зала. От 1942 г. в тази зала се помещава Драматичният театър „В. Ф. Комисаржевски“.
Legion Media; Свободни източници
По едно време в сградата се помещава дори терариум, където в голяма вана лежи жив крокодил. Фьодор Достоевски е впечатлен от чудноватата експозиция и пише сатиричния разказ „Крокодил, или Пасаж в пасажа“ за това как един алигатор погълнал чиновник.
В съветско време тук работи държавен универсален магазин.
Днес в „Пасажа“ са възстановени историческият интериор и табелите. Тук можете да си купите дамски дрехи, бижута, козметика, галантерия, както и цветя и стоки за дома. На сутерена има хранителен магазин.
- Домът на Зингер
Адрес: Невски проспект №28
Nikolay Bulykin (CC BY-SA 4.0); Свободни източници
Домът е наречен в чест на американската фирма Singer & Co, която произвежда шевни машини. Днес в сградата се помещава най-известната книжарница в града.
Американските възложители на проекта искали да видят осеметажен (според други източници – единадесететажен) офис като тези, които се строят в Щатите. Плановете обаче били възпрепятствани от разпоредбите за височина.
Петър Ковалев/ТАСС; Свободни източници
Автор на проекта става архитектът Павел Сюзор. През 1904 г. той построява шестетажна сграда с атриум, мансарда и ъглов стъклен купол. По време на строителството са използвани най-модерните технологии. Сградата има железен каркас, улуците са скрити в стените, въздухът в помещенията се пречиства, затопля и овлажнява, а покривът автоматично се почиства от снега с пара.
Книгите се настаняват в Дома на Зингер през 1919 г. с пристигането на петербургския филиал на Държавното издателство на РСФСР и неговия магазин.
Традицията на книжарството в Дома на Зингер се е запазила и до днес. Освен това част от първия етаж е заета от ресторант. Горе се намира централата на социалната мрежа „ВКонтакте“.
- Универсален магазин на Червения мост (Au Pont Rouge)
Адрес: Набережна на река Мойка №73
Mike1979 Russia (CC BY-SA 4.0); Карл Була/Свободни източници
Елегантната пететажна сграда в стил ар нуво, увенчана с жезъла на Меркурий, покровител на търговията, е построена през 1907 г. по поръчка на белгийско-австрийския предприемач Стефан Есдерс.
Проектът е разработен от архитектите от Санкт Петербург Константин дьо Рошфор и Владимир Липски. Универсалният магазин е първият многоетажен магазин в Санкт Петербург. Сред клиентите му е императорското семейство.
Първоначално в него се продават дрехи и обувки, дантели, кожи и галантерия. В сградата е имало и шивашки работилници. След революцията те са заменени от шивашкото дружество „Володарски“.
През XXI в. сградата претърпява мащабна реконструкция, като са възстановени историческите фасади, табелите и витражите. Днес Au Pont Rouge е магазин за дрехи на елитни марки.
Универсален магазин „У Красного моста“; Свободни източници
- ДЛТ (Дом на ленинградската търговия)
Адрес: улица Болшая Конюшенная №21-23
Alex ‘Florstein’ Fedorov (CC BY-SA 4.0); Свободни източници
Голямата пететажна сграда в стил ар нуво с кула, подобна на Универсалния магазин на Червения мост, е построена през 1909 г. по проект на Ернест Вирих по искане на Гвардейското икономическо дружество.
Първоначално това е бил елитен военен търговски център за столичните офицери с работилници. Но обикновени хора също посещават с удоволствие елегантния магазин. Първоначално – за да разгледат интериора. После собствениците разбират, че предприятието е печелившо, и започват да продават там и граждански стоки.
Legion Media; Свободни източници
През 1917 г., по време на революцията, магазинът е разграбен, а през 1918 г. сградата е национализирана и в нея е открит дистрибуторски център. През 1927 г. в нея започва да функционира организация с чудовищното име „Дом на ленинградската кооперация на Ленинградския съюз на потребителските дружества“. Освен търговски обекти, в сградата се помещават и предприятия за производство на безалкохолни напитки и играчки, както и хлебозавод. Правото на преференциална покупка е предоставено на работническите стачници, а две години по-късно започват да се продават стоки по „карти“ (купонен принцип). Работилниците на магазините са заети от шивашки артели.
По-късно магазинът е наречен Дом на ленинградската търговия. От 1965 г. тук работи най-големият отдел за детски стоки съветско и чуждестранно производство в града. Тук са се провеждали и училищни и новогодишни базари.
През XXI век ДЛТ е реставриран. Сега този магазин работи в същия сегмент като Au Pont Rouge.
- Елисеевски магазин
Адрес: Невски прoспект №56
Alex ‘Florstein’ Fedorov (CC BY-SA 4.0); Карл Була/Свободни източници
Сградата на търговското дружество „Братя Елисееви“ с огромни прозорци и скулптури на фасадата е построена през 1903 г. по проект на Гаврил Барановски. Тя е ярък пример за ранния ар нуво, който е наречен „търговски“: той е характерен за много търговски обекти в центъра на столицата.
Освен луксозна търговска зала с витражи и орнаментика, в къщата се помещават ресторант, Руско-китайска банка, заложна къща, курсове за счетоводители, апартаменти и концертна зала, в която от 1929 г. се помещава Театърът на комедията „Н.П. Акимов“.
Legion Media; Свободни източници
От 1917 г. до 1991 г. Домът на Елисееви е превърнат в ресторант № 1 „Централен“. Магазинът запазва елитния си статут и през съветската епоха: тук тогава се продават дефицитни стоки.
Непосредствено след началото на Великата отечествена война, на 24 юни 1941 г., на витрините на Елисеевски се появяват първите пропагандни плакати в Ленинград с призиви за защита на Родината – „Прозорци на ТАСС“.
Историческото име на магазина е върнато през 1993 година. През XXI век сградата е реставрирана. Сега в нея се помещават магазин за деликатеси, музей на историята на търговците Елисееви, който може да бъде разгледан по време на екскурзия, посещение на ресторанта или театъра.
автор: ЮЛИЯ ХАКИМОВА
източник: bg.rbth.com