Седемте най-древни къщи в Москва
Очевидно, повечето от най-старите сгради в Москва са църкви.
Но тази статия е посветена на най-старите цивилни къщи – от семейни имения и чуждестранни посолства до най-старата приемна в Кремъл и малцовата къща на стар манастир.
Къщата на Ярошенко
Legion Media
Къщата на Ярошенко е може би най-старата жилищна сграда в Москва – основите ѝ датират от средата на XVII в., което личи от части от тухлената конструкция. Къщата е сменила десетки собственици и е разположена на ъгъла на площад „Хитровская“ – в сърцето на стар квартал в центъра на Москва, където преди 1920-те живеят престъпници и пропаднали хора. Къщата все още е обитаема и е тихо и спокойно убежище на минути от Кремъл.
„Подколоколни“ 11/11/1
Семейното имение на Голицин
NVO (CC BY-SA 3.0)
Тази сграда, построена още през XVII век, е виждала какво ли не в този живот. В началото на XVIII в. тя е собственост на Рейнхолд фон Льовенволде, един от фаворитите на Екатерина I (1684-1727). След това сменя много стопани – функционира като музикално училище, болница, пансион и печатница, където за кратко работи и поетът Сергей Есенин.
В годините на СССР сградата е разделена на комунални апартаменти. В момента е изоставена, макар че вътре има оригинални печки и стълбище от чугун. Състоянието ѝ бавно се влошава и къщата чака своята реставрация.
„Кривоколенний“ 10
Дворецът на Аверкий Кирилов
Дмитрий Серебряков/ТАСС/Legion Media
Тази къща, рядък пример как би могла да изглежда изключително богатата руска цивилна архитектура, е построена в края на XVII век. По-късно, в началото на XVIII в., тя е частично реконструирана, като са добавени външни декорации. В продължение на 55 години, от 1868 до 1923 г., тук се помещава Московското археологическо общество. Близката църква „Св. Николай“ също е част от ансамбъла на имението.
„Берсеневская“ 20
Старият английски двор
Legion Media
Т.нар. „Стар английски двор“ е руска сграда от XVI в., в която от 1500-те се помещава английското търговско и политическо представителство в Москва. Сградата е подарена на англичаните от Иван Грозни. През XVIII в. тя става частна собственост, а през годините на СССР е разделена на комунални апартаменти. През 1960-те е преоткрита и реставрирана, като е възвърнато първоначалното ѝ планиране. На 18 октомври 1994 г. тук е открит музеят „Стар английски двор“, като на церемонията присъстват Елизабет II и принц Филип.
„Варварка“ 4A
Дворецът на Волков-Юсупов
Legion Media
Дворецът на Волков-Юсупов датира от XVII в. и е запазен в своята цялост. Той е перла на московската архитектура от началото на XVIII в., когато е собственост на Пьотър Шафиров – заместник-министър на външните работи по времето на Петър Велики, а след това и на Григорий Юсупов – приятел от младите години на цар Петър. Юсупови притежават двореца, който има своя собствена овощна градина и театър. За кратко в апартамент в едно от крилата на двореца заедно с баща си живее младият Александър Пушкин. В момента дворецът е в добро състояние и е частично реставриран.
„Болшой Харитоневски“ 21
Дворецът на фасетите
Legion Media
Построен в Московския Кремъл през 1487-1491 г., Дворецът на фасетите е дело на италианските архитекти Марко Руфо и Пиетро Солари. Направен е специално за провеждането на тържествени церемонии в московския двор. Името на сградата идва от белите рустики на източната фасада. Дворецът на фасетите е посрещал всички царе и императори на Русия – дори и след като столицата е преместена в Санкт Петербург, короноването и миропомазването на царете се случва в катедралата „Успение Богородично“ в Москва, а тържествата се провеждат в близкия Дворец на фасетите.
Московски Кремъл, площад „Соборная“ 1
Малцовата къща на Симоновския манастир
Legion Media
Тази къща може да бъде наречена „небостъргача на XVII век“. И наистина, в Москва по онова време (1677-1680) няма толкова високи сгради – с изключение, разбира се, на камбанариите. Въпреки че тя е собственост на Симоновския манастир, който датира от XIV-XV в., функцията на тази къща е строго цивилна – тя функционира или като малцова къща, или като хамбар за съхранение на храни. В момента е една от малкото сгради, останали непокътнати след разрушаването на Симоновския манастир през 1930-те.
„Восточная“ 4
автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ
източник: bg.rbth.com