Общество

Седем традиции в съветските домове, които са живи и до днес

Съветският период оформя собствен битов стил, който изповядват няколко поколения хора.

Голяма част от него вече не се вписва в съвременния ритъм и начин на живот. Но някои неща са живи и до днес.

Чистене на килима върху снега

Владимир Смирнов/ТАСС

Съветската мания по килимите (за която ви разказахме подробно тук) задължава собствениците внимателно да следят и да се грижат за състоянието им. Килимите не само на пода, но и по стените, събират много прах и трябва да се тупат. За тази цел в дворовете на блоковете има специални конструкции, където килимът се увисва (в някои дворове тези конструкции все още са запазени). Особено ефективно е това да се прави през зимата, когато килимът може да се почисти със сняг.

Legion Media

Години по-късно същите тези килими от съветските апартаменти продължават своята служба, а хората по навик продължават да ги чистят с народни методи: изкарват килима в двора и го отупват здраво.

Боядисване на стените само до половината: в зелен или в син цвят

Legion Media

Този странен навик първоначално е продиктуван от банална икономия: боядисването на стените завършва на височината на човешкия ръст или малко по-ниско, което е достатъчно, за да не се изцапат дрехите с вар и да се защитят стените от мръсотия.

Това касае най-вече обществените места:  входове, болници, читалища, столови, тоалетни и т.н. При това боята най-често е синя или зелена: тези цветове винаги са налични, тъй като се произвеждат огромни количества за нуждите на автомобилното производство, отбранителната промишленост и жп вагоните. Освен това се смята, че тези цветове най-добре скриват вандалските надписи, строителния брак и други несъвършенства.

Legion Media

Днес в Русия няма ограничения на цветовете и на боите, но входовете и други места все още често се боядисват по този начин. Обитателите сами могат да решат кой цвят на стените предпочитат и да го кажат на професионалния домоуправител, но ако не проявят тази инициатива,  в 90% от случаите стените ще бъдат боядисани наполовина в зелено или синьо – по негласна традиция.

Съдове за хранене, които никой не използва

Владимир Вдовин/Sputnik

Кристалният или порцеланов сервиз, заключен в секцията, който се вади само няколко дни в годината и не седи в кухненските шкафове, е типична история за съветския дом. В СССР тези съдове са символ на просперитет и са дефицитна стока, затова се пазят в стъклени витрини и се вадят само в много специални дни, когато в дома има гости. През останалото време семейството използва обикновени евтини чинии – да се храни от „красивите“ е просто немислимо.

Този навик живее и до днес – във времена, в които няма никакъв дефицит, а статутът не се демонстрира със сервизи. Посудата „за празници“ може да си седи в кутията с години и да чака специален повод, а много хора и до днес не могат да се разделят с бабиния кристал.

Постсъветско изкуство в цветните лехи

Legion Media

„Образцов дом“ е състезание за най-добре поддържан и най-чист двор в СССР. Победителят се награждава с табела „Образцов дом“. Невъзможно е този статут да се получи с подкуп: само с упорит труд и забележителна креативност.

Жителите на къщите и блоковете се стараят да украсяват дворовете си така, както им се вижда „интересно“ (и с предмети, които са им под ръка).

Legion Media

Използва се какво ли не – от стари бидони и гуми до счупени дъски. И тези „щъркели“, „крокодили“ и „лебеди“ изглежда са неизкореними. Дори въведените в Русия глоби за арт-обекти от използвани автомобилни гуми (които са с 4-и клас опасност) не вършат работа.

Украсяване на входове

Legion Media

Същото важи и за входовете – традиционно хората се опитват да ги направят по-уютни, като буквално ги обзавеждат: слагат цветя по первазите, а на площадките между стълбищата поставят кресла, маси и дори килими.

Достатъчно е да погледнете съвременните входове в Якутия, за да се убедите, че там и до днес обичат да пренасят домашния уют  в тези обществени места.

Превръщане на балконите в килери

Андрей Махонин/ТАСС

Съветските жилища не могат да се нарекат просторни, затова хората се опитват да оползотворят всеки свободен метър от жилищното пространство. Хората се нуждаят от място, където да съхраняват сезонни неща като детската шейна, зимните гуми, ските и вещите, които не използват толкова често. В крайна сметка балконът се превръща в килер, който е претъпкан през цялата година. Фразата „сложи го на балкона“ е актуална в редица семейства и до днес.

Провеждане на съботници

Александър Катков/ТАСС

Безплатният труд за всеобщото благо започва да се практикува в началото на съветската власт и е един от признаците на „истинската социалистическа държава“. Той съществува както на ниво предприятия (през април, когато Ленин има рожден ден, всички работници в този ден работят безплатно), така и на ниво жилища: да излезеш на съботник, за да почистиш територията, се смята за поведение, което се насърчава от обществото. Първоначално съботникът е проява на революционен ентусиазъм, но с времето става задължително мероприятие.

СССР вече не съществува, но пък навикът територията около жилищната сграда да се чисти колективно се е запазил. Но той преживява последните си дни: той отдавна не е свързан със социалистическата идеология, а все повече хора започват да смятат, че с това трябва да се занимават професионалните домоуправители или градските служби.

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest