Общество

Седем основни факта за Николай I

Неговото управление завършва с пагубно поражение в Източната война, но именно на него се дължи индустриалният подем в Русия.

Василий Митрофанов, който в миналото служи като ординарец на император Николай I, помни как е гледал императора в очите,  когато се е представял: „С моя кураж не можех да понеса ужасния блясък на лявото му око, от който искреше крайчец на нажежен до червено пирон и ме прогаряше… До смъртта си няма да забравя пронизващия блясък, който може да засрами дори хора, които не са сред страхливците“. Екатерина Юнге, дъщерята на художника Фьодор Толстой, си спомня, че „втренченият поглед на императора можеше моментално да убие човек“. Кой е човекът с този смъртоносен поглед?

Той е вторият по височина сред руските царе

Bogdan Villevalde/Държавен руски музей

След Петър Велики, който е висок 204,5 см, Николай I се смята за втория по ръст руски император. Знаем това от история, записана от руския писател Ксенофонт Полевой. След пиеса, в която руският актьор Василий Каратигин играе Петър Велики, Николай сравнява собствения си ръст с този на Каратигин и казва, че актьорът е по-висок от него: императорът е висок 189 см. „Високо чело, очи, пълни с огън и величие, уста с някак саркастично изражение, героичен гръден кош, колосален ръст и накрая величествена походка, които придаваха на суверена нещо извънредно във външния вид“, пише неговият съвременник граф Дьо Паси.

Потушава въстанието на декабристите

Свободни източници

Управлението на Николай I започва с безредици – Въстанието на декабристите, които искат да свалят Романови от властта и да въведат републиканска форма на управление в Русия. Бунтът е разпален от няколко млади държавни служители и военни от държавния елит. Императорът, обаче, е твърд защитник на монархията и потушава въстанието с помощта на лоялната си армия. Император Николай, обаче, далеч не е щастлив от факта, че му се налага да започне управлението си с кръвопролитие. „Аз съм императорът, но на каква цена, боже мой! С цената на кръвта на поданиците ми“, пише Николай на брат си Константин.

Той е кръстник на руската железница

Акварел от Август Василиевич Петцолт

Акварел от Август Василиевич ПетцолтАвгуст Петцолт

При управлението на Николай I е построена руската пътническа железница от Москва до Санкт Петербург и именно той определя широчината на жп линията на 1524 мм (в Европа тя е 1435 мм). Решението на Николай има дългосрочни последици – благодарение на него европейските врагове на Русия не могат лесно да транспортират военните си с влакове в континентална Русия, тъй като ширината на релсите е различна. И до днес влаковете трябва да сменят колесната си база на руската граница, за да могат да продължат към дестинацията си.

При него е реформирана руската правна система

Николай Първи награждава Сперански за съставянето на законите

Николай Първи награждава Сперански за съставянето на законитеАлексей Кившенко

През 1825 г., когато Николай I вече е император, руската законодателна и държавна система са в лошо състояние: някои закони, въведени преди повече от век по време на Петър Велики, все още са в сила, а има и много други, създали истински хаос в правния свят. Николай I нарежда на Михаил Сперански, един от водещите държавници по онова време, да кодифицира законите, което е направено към началото на 1830-те. 46-томният „Преглед на законите на Руската империя“ е кодексът на действащите наказателни и граждански закони. За работата си по кодифицирането на руските закони Сперански получава най-високата държавна награда – ордена „Св. Андрей“.

Отдаден е на семейството си, но има фаворитка

Александра Фьодоровна

Александра ФьодоровнаФранц Крюгер/Държавен руски музей

Николай I изглежда свиреп и взискателен суверен на поданиците си, но е всепрощаващ и любящ баща на семейството си. Придворната дама Мария Фредерикс си спомня: „Император Николай Павлович бе най-нежният баща в семейството – ведър, шеговит, забравящ всичко сериозно, за да прекара час покой с любимата си съпруга, децата, а по-късно и внуците си“. Децата му, обаче, не са разглезени и са отгледани сравнително строго. Те си играят навън, когато пожелаят, независимо от времето, и вземат уроци по гребане от истински моряк – както момчетата, така и момичетата. Що се отнася до синовете му, Николай ги отглежда с военна строгост и ги води на учения с други млади кадети, като те не се радват на никакви привилегии. Варвара Нелидова

Варвара НелидоваСвободни източници

По-късно в живота си, обаче, Николай и съпругата му бавно се отчуждават – след като ражда седем деца, императрица Александра се разболява и лекарите ѝ препоръчват дълги ваканции. Знае се, че по онова време императорът е имал друга фаворитка – Варвара Нелидова. „Царът е все по-зает с Нелидова всеки ден. Той я посещава по няколко пъти на ден. Стреми се да е близо до нея на баловете непрестанно. Бедната императрица вижда всичко това и го понася с достойнство, но колко ли страда“, пише придворната дама Мариа Неселроде.

Подготвя отмяната на крепостничеството в Русия

Михаил Зичи

Една от целите на Въстанието на декабристите е премахването на крепостничеството в Русия. Николай I също разбира, че то пречи на развитието на страната. При неговото управление е сформиран таен комитет, който обсъжда възможността за премахването на крепостничеството. През 1855 г., месец преди смъртта му, Николай казва на държавника Дмитрий Блудов, че не иска да умре, преди крепостниците да бъдат свободни: той обаче иска да освободи само крепостниците, само при условие, че им бъде позволено да запазят поземленото си имущество. „Само тогава ще съм щастлив, когато тези хора бъдат освободени от крепостничество“, казва Николай на Александра Смирнова-Росет.

За жалост, Николай не успява да освободи крепостниците приживе. При него, обаче, е забранено техните господари да ги продават без земя, а на крепостниците е позволено да откупуват свободата си, ако имението на господаря им бъде продадено заради дългове. Когато Александър II най-накрая освобождава крепостниците през 1861 г., той и държавниците му използват данните и законопроектите, изготвени по времето на Николай I.

Запален художник и музикант

Свободни източници

Измежду важните дела, императорът винаги намира време да упражнява музикалната и художническата си дарба. Като млад Николай завършва за военен инженер – специалност, в която има много чертане – мостове, оръдия, карти и т.н. Ето защо той става добър художник. Освен това обича музиката и свири на различни духови инструменти, с което вдъхновява внука си – бъдещия император Александър II, да се научи да свири на тромпет.Свободни източници

автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest