Създадоха нова защитна екипировка за руските пилоти
Подробности за новите разработки не се разкриват.
Научноизследователският изпитателен център по авиокосмическа медицина и военна ергономика към министерството на отбраната на Руската федерация ще създаде ново защитно снаряжение за летци, използвайки съвременни материали и технологии. Това съобщи началникът на центъра и доктор на медицинските науки, старши научен сътрудник полковник от медицинската служба Игор Жданко, цитиран от ТАСС.
Тази организация е на 85 години. Специалистите от центъра са дали своя принос, включително за подготовката на кучето Лайка, първото живо същество, изпратено в космоса, а също са участвали и в подготовката на полета на Юрий Гагарин.
„Днес зад стените на нашия център се работи за създаването на нова защитна екипировка за пилоти, използвайки съвременни материали и технологии, ново поколение вентилируемо снаряжение“, обясни Жданко в интервю, публикувано в понеделник във в. „Красная звезда“. В материала не се разкриват подробности за новите разработки.
По негови думи сега екипът на организацията е съсредоточил усилията си върху решаването на ключови въпроси за защита и обезпечаване боеспособността на човека на модернизирани и перспективни бойни летателни апарати. „Това е причината за разработването на средства за защита на пилота от ефектите на динамичните многопосочни претоварвания на бойното маневриране. То се свързва с вероятността от загуба на съзнание и нараняване на гръбначния стълб, повишения риск от злополуки и намаляването на бойната ефективност“, каза полковникът от медицинската служба.
Той уточни, че тези проучвания се извършват в базата на лабораторната база на центъра, която разполага с уникални моделиращи комплекси на самолети и хеликоптери, както и инсталации и установки, симулиращи различни полетни фактори. Сред тях са центрофуга, барокамера, сурдокамера.
Значително количество изследвания се провеждат и при реални полети на самолети и хеликоптери, оборудвани със съответната апаратура.
Психофизиологични изследвания
Според Жданко специалистите на центъра са разработили и са готови да приложат на практика методика за специална психофизиологична подготовка на полетния персонал, за да се увеличи устойчивостта на полетни фактори, по-специално към големи и дълги динамични претоварвания. „За тези цели съвместно с промишлеността са създадени нови специални устройства, като „КПТ-Е“, „Статоергометър“, каза той.
По негови думи в организацията са били създадени четири поколения катапултни установки, които са най-добрите в света. Там е разработена и противоударна защита за хеликоптери. „Създадени са и функционират уникални, ненадминати в чужбина системи за безопасност за приземяване на бойни машини на десанта с екипаж на борда“, заяви ръководителят на центъра.
Друг проблем, над който работят специалистите на организацията, е подобряването на медицинския контрол върху динамиката на здравословното състояние, физиологичните и психофизиологичните резерви на човешкия организъм по време на учебно-бойна подготовка.
Жданко подчерта, че човешкият фактор във военната авиация остава един от най-трудните проблеми за специалистите. „Техническите характеристики на самолетите ще нарастват постоянно, докато психофизиологичните възможности на човека ще останат почти на същото ниво. Центърът ще се съсредоточи върху цялостно решение на тези важни проблеми в следващите години“, добави той.
източник: RUSSIA BEYOND БЪЛГАРИЯ