Общество

Съветското куче от „Пазители на галактиката“ всъщност съществува!

Супергероят на име Космо, куче с телекинеза и екстрасенски способности, има реален прототип.

Това е непородистото куче на име Лайка – първото животно, излязло в космическа орбита в историята на човечеството. Трагичната ѝ смърт се превръща в международен скандал и проблем за съветското правителство.

Лайка е намерена на улицата, както и повечето кучета, които участват в съветските космически експерименти. Тя е първото живо същество, излетяло в космоса. Нейната съдба вдъхновява режисьори, писатели и музиканти от цял ​​свят да създадат всевъзможни произведения.

Една от нейните реинкарнации е персонажът от вселената на Марвел, космическото куче Космо. Във филма „Пазители на галактиката 3“ режисьорът Джеймс Гън прави своята версия на Лайка – Космо – полът на кучето е сменен с женски, именно за да е в чест на Лайка.

Marvel Studios

Да успее за празника

Лайка полита в космоса на 3 ноември 1957 г. – само месец след изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята, когато целият свят слуша знаменитото „бип-бип-бип“ в продължение на три седмици, така започва космическата ера на човечеството.

Нейният полет е способстван от невижданото вълнение след изстрелването на първия спътник. Лично генералният секретар Никита Хрушчов възлага възможно най-скоро да се подготви следващата мисия, която да бъде още по-зашеметяваща, и в нея да вземе участие живо същество. Все пак трябва да се бърза и за 40-годишнината от идването на съветската власт, която ще се отбележи на 7 ноември.

TASS

Ръководителят на космическата програма Сергей Корольов подкрепя идеята. Освен това биомедицинските изследвания върху кучета се провеждат още от 1940-те години. С това се занимава секретна лаборатория към „Института по авиационна медицина“, скрита под шифъра „в/ч № 2469“.

Готови са не само обучени кучета, но и кабина с автоматично устройство за хранене и кучешка „тоалетна“ (между другото Корольов въвежда „дискриминация“ по полов признак в кучешките редици – най-простата конструкция е предназначена само за женски, така че мъжките остават на Земята).

Encyclopaedia Britannica/UIG Via Getty Images

По това време не съществува спътник, който е способен да се върне от орбита към Земята. „Разбира се, Лайка е обречена от самото начало, тъй като механизмът за връщане все още не е измислен“, разказва академикът и водещ учен от космическата програма Олег Газенко. „Но това (нейната смърт) трябва да се случи някъде седмица след началото на полета“. За съжаление кучето умира много по-рано.

Скрита смърт

Започват да подготвят Лайка за полета в продължение на три дни. Учените я дезинфекцират, намазват с йод местата за имплантиране на сензори, които се закачат на ребрата и близо до сънната артерия, обличат ѝ гащеризон и я вкарват в херметическата кабина.

По време на изстрелването пулсът ѝ се увеличава повече от три пъти до 250 удара в минута, а дишането учестява цели 4 пъти. Но след като излиза в орбита и двигателите се изключват, кучето се успокоява. Всички гледат полета ѝ с надежда.

Keystone/Getty Images

След пет часа обаче вентилаторите в кабината вече не могат да се справят с топлината и температурата достига 42 градуса. След четвъртата орбита около Земята уредите регистрират спиране на сърцето – Лайка умира от хипертермия. Апаратът „Спутник 2“, сега вече с мъртво куче в него, остава в орбита още шест месеца и изгаря в атмосферата на 14 април 1958 година.

Подробностите за смъртта на кучето са разкрити едва през 2002 година. Но през 1957 г. съветската преса публикува доклади за нейното здраве в рамките на седемте дни, в които програмата трябва да продължи. Лайка официално е жива.

„Най-пухкавото, най-самотното и най-нещастното куче в света“

На Запад полетът очаквано се превръща в сензация. „Най-пухкавото, най-самотното и най-нещастното куче в света“, пише The New York Times на 5 ноември 1957 г. Възхищават ѝ се и се тревожат за нея.

Когато седмица по-късно съветските медии спират да публикуват информация за Лайка, на Запад започват да се тревожат. Първоначално информацията от СССР е представена по такъв начин, сякаш Лайка ще се завърне. Европейските вестници започват да излизат със заглавия като: „Космическото куче е мъртво?“. А напрежението нараства.

Съветите трябва да се поизпотят – чрез приятелски европейски вестници е пуснат слух, че кучето „е евтаназирано със силно лекарство, добавено към последното парче храна, за да не страда от продължителна агония“. Тази новина е придружена от епитафия: „Със своята жертва Лайка даде на науката ценна информация, която скоро ще позволи на човечеството да завладее космоса“.

Legion Media

Съобщението предизвиква вълна от критики на Запад срещу Кремъл с обвинения в жестокостта на експериментаторите. В самия СССР обикновено се опитват да не говорят за смъртта на първото животно в орбита – случката остава почти незабелязана. Съветските вестници се фокусират върху техническия прогрес. В нейна памет СССР пуска само цигарите „Лайка“, а през 2008 г. в Москва е открит паметник на територията на Института по военна медицина.

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest