Самбо: как двама мъже превръщат японското джиу джицу в уникално съветско бойно изкуство
Самбо възниква в ранните години на Съветския съюз и става международно признат стил в борбата.
Преди т.нар. „самбо“ да стане популярен спорт, този стил на борба се пази строго и се използва само за подобряване на ръкопашните бойни умения на съветската милиция и армия.
„Самбо“ е замислен като смесица от най-ефективните техники на останалите бойни изкуства и е съкращение, което означава „самозащита без оръжие“.
Това ново бойно изкуство е разработено в СССР от двама мъже, които работят независимо един от друг – Василий Ощепков и Виктор Спиридонов. В крайна сметка, техните подобни, но конкуриращи се стилове са обединени, за да се създаде уникалното съветско бойно изкуство, известно днес като „самбо“.
11-годишният сирак Василий Ощепков се оказва в Япония, след като Южен Сахалин е прехвърлен на азиатската страна след Руско-японската война. Там мисията на Руската православна църква помага на малкото момче да влезе в семинарията в Киото, където, освен всичко останало, той изучава и джудо.
Василий ОшчепковColor by Klimbim 0.1
Руският младеж се проявява като отличен борец и треньорът му го праща на изпити за Института по кодокан джудо в Токио, основан от легендарния японски спортист Джигоро Кано.
Статуя на Кано Джигоро в ТокиоFumio Asakura
На 15 юни 1913 г. Ощепков преминава успешно изпитите и получава черния си колан. Много по-късно, през 1917 г., той става първия руснак и третия европеец, получил втори дан по джудо.
След като се връща в Русия през 1913 г. Ощепков започва да работи в контраразузнаването. Наред с основната си работа, Ощепков създава и първата школа по джудо в Русия и тренира руските милиционери във Владивосток.
През 1929 г. Ощепков е прехвърлен в Москва, за да работи като инструктор в Руския държавен университет по физическото възпитание, спорта, младежта и туризма, основан през 1918 година. Там изучава различни бойни изкуства и включва различни елементи в японското джиу джицу, за да създаде бойно изкуство, по-подходящо за военни битки.
Василий ОшчепковSputnik
В същото време, още един мъж работи по създаването на уникално съветско бойно изкуство, базирано на японското джиу джицу. Виктор Спиридонов, ранен ветеран от Първата световна война, се връща към тренировките, които е изоставил заради войната, тъй като здравето му постепенно и частично се възстановява.
Виктор СпиридоновСвободни източници
През 1923 г. Спиридонов стартира курс по „нападение и защита“ в рамките на спортния клуб „Динамо“ в Москва. В началото той има само 14 ученици, но постепенно броят им се увеличава сериозно заради лекциите и публичните демонстрации, които прави Спиридонов.
Спиридонов публикува книги за новото бойно изкуство. Често в заглавията им фигурира фразата „самозащита без оръжие“. Следвайки съветската традиция за създаване на акроними, Спиридонов измисля новия термин „самбо“.
Той обаче не регистрира правата върху новия акроним и скоро спортистите започват да наричат конкурентната система на Ощепков „самбо“.
Курсанти тренират самбоЛев Поликашин/Sputnik
Смята се, обаче, че двете версии на „самбо“ се различават. Системата на Спиридонов цели учениците да се научат как да нанесат максимална вреда на врага, за да могат моментално да го обезвредят. Очевидно, жестокостта на метода се дължи на военния опит на Спиридонов.
Постепенно самбо официално се разделя на бойна и спортна версия. Бойната версия смесва различни техники от бойните изкуства и съчетава борбата с юмручни удари. В крайна сметка тя се превръща в нещо като смесен боен спорт. Спортната версия на самбо залага основно на техниките за борба.
С времето популярността на самбо нараства и съветското бойно изкуство навлиза и в чужбина. През 1968 г. ръководството на Международната федерация по борба (ФИЛА) признава самбо за отделен стил в любителската борба. Поради политически интриги, обаче, спортът минава под опеката на Международната федерация по самбо (ФИАС).
„Лужники“ в Москва, 10 септември 2022Sputnik
Въпреки че самбо все още не е бил част от нито една Олимпиада, Международният олимпийски комитет призна ФИАС напълно на 20 юли 2021 година. Може би съветското бойно изкуство може да бъде включено като официален олимпийски спорт за първи път на Лятната олимпиада в Лос Анджелис през 2028 година. Само времето ще покаже!
източник: RUSSIA BEYOND