„Саламата“ с боровинки: Традиционно сибирско ястие
Простата, но ароматна комбинация от заквасена сметана, брашно и мляко, примесена с тръпчивостта на боровинките, създава ястие, което прославя както древните сибирски традиции, така и перспективата за късмет.
Саламата е ястие, което наподобява каша. От векове е обичано от източните славяни. То съчетава в себе си простота, традиция и нотка на мистериозен късмет.
Произходът на саламата може да се проследи до XVI в., когато се споменава в Указа за храната на Тихвинския манастир. Това ястие е останало популярно през вековете, служейки като основен продукт както на ежедневната трапеза, така и за тържествените празници. Приготвянето му включва комбинация от прости съставки, включително заквасена сметана, брашно и мляко.
За да се получи перфектната саламата, брашното и другите съставки трябва да се месят заедно за продължителен период от време, преди да се изпържат на открит огън. Този щателен процес осигурява гладка и кремообразна консистенция, която разкрива възхитителните вкусове на ястието. В някои варианти саламата се допълва от аромата на лук, чесън или свинска мас.
Саламата има особено значение в някои региони на Русия – като Якутия и Бурятия, където ястието се приготвя по специални поводи, като празници и тържествени събирания с уважавани гости. В тези моменти саламата придобива почти свещена роля и се смята, че има „пророческа“ сила. Твърди се, че качеството на готовата саламата може да предскаже развоя на всеки бизнес или начинание. Вкусният резултат се смята за благоприятен знак, който подсказва, че късметът е на хоризонта.
Добавих малко боровинки към моята саламата, които придават на ястието възхитителен прилив на тръпчивост и ярък цвят. Боровинките предлагат и множество ползи за здравето, тъй като са богати на антиоксиданти и витамини. А като бонус – те просто правят ястието по-привлекателно.
Съставки за 1 порция:
Олга Бровкина
- 30% заквасена сметана – 400 г
- Брашно – 50 г
- Мляко или кефир – 80 г
- пресни червени боровинки
Приготвяне:
Вземете тенджера и изсипете в нея заквасената сметана. Поставете я на слаб огън.
Олга Бровкина
Пресейте брашното отделно.
Олга Бровкина
При непрекъснато разбъркване изчакайте заквасената сметана да заври и след това постепенно добавете брашното на малки порции. Разбъркайте съставките заедно, достатъчно, за да предотвратите образуването на бучки.
Олга Бровкина
След като цялото брашно е в тенджерата и е разбъркано добре, оставете сместа да къкри при непрекъснато разбъркване. Накрая на повърхността на сместа в тенджерата трябва да се образува слой мазнина. Можете да го отстраните със супена лъжица.
Олга Бровкина
Изсипете млякото или кефира в тенджерата. Разбъркайте съставките много добре.
След като заври, намалете температурата на котлона до минимум. Саламата трябва да се вари доста дълго време, като се разбърква непрекъснато. Когато мазнината изплува на повърхността, това означава, че ястието е готово. То трябва да има златиста коричка, а по краищата да се отделя мазнина. Но не добавяйте сол към саламата, тъй като заквасената сметана ѝ придава приятен млечен вкус.
Олга Бровкина
Сервирайте готовата саламата гореща в дървени или порцеланови купички. Насладете се!
автор: ОЛГА БРОВКИНА
източник: bg.rbth.com