Общество

Русия във филмите: истинска или фалшива?

„Tова не е Москва“ или „това не прилича на Русия“ е често срещано оплакване на руснаците, когато гледат филми за… Русия.

Можете ли да забележите местата в продукциите, в които Русия е истинска и в които е фалшифицирана? Ето списък с местоположения, които всъщност „изобразяват“ Русия в популярни филми и телевизионни предавания.

*Фалшива Москва*

„Макмафия“ 

James Watkins/Cuba Pictures, British Broadcasting Corporation (BBC), American Movie Classics (AMC), 2018

Финалът на неотдавнашната поредица на BBC за наследник на лондонско семейство емигранти, напуснал Русия като дете и принуден да стане новият бос на организираната престъпност, се случва в Москва… е, почти. Той е заснет в Белград, столицата на Сърбия. Не е лош избор – Белград донякъде напомня на Москва от съветско време. Проблемът е, че сериалът се развива в наши дни, а съвременна Москва продължи напред.

James Watkins/Cuba Pictures, British Broadcasting Corporation (BBC), American Movie Classics (AMC), 2018

Всичко това веднага става ясно, след като героите влизат в метрото, което изглежда твърде архаично, докато голямото лого „M“и турникетите просто не са на мястото си. По-късно става дори по-зле, когато Алекс посещава жилищен квартал, за да  види апартамента от детството си. Стилът и типът на сградата и тези около нея не може да се намери в Москва, нито би могъл да бъде открит по времето, когато героят е бил дете.

James Watkins/Cuba Pictures, British Broadcasting Corporation (BBC), American Movie Classics (AMC), 2018

В шоуто са използвани някои панорамни кадри от истинска Москва и някои места в Загреб, Хърватия (страната, в която всъщност е заснета по-голямата част от продукцията), които от време на време влизат „в ролята“ на Москва.

Moskva Agency

„Вътрешна сигурност“

Сцените от Москва през сезон 7 са заснети в Будапеща, Унгария.

Предполагаемият щаб на ГРУ (абревиатура за някогашното Главно разузнавателно управление) в шоуто е разположен в историческа сграда в центъра на града и изобщо не изглежда като „най-сигурното място в Русия“, за което сценаристите го гласят. Хората минават по неговите външни первази и влизат през прозорците. Истинският щаб е създаден по предназначение през последните години и е малко по-адекватен, както виждате – такъв тип поведение изобщо няма да мине там!

Сграда в Будапеща

Сграда в БудапещаShowtime, 2018

Истинският щаб на ГРУ в Москва

Истинският щаб на ГРУ в МоскваЕвгений Биятов/Sputnik

Много руснаци забелязват с изненада обърканите регистрационни номера в предполагаемите московски епизоди, които са или унгарски, или са може би нарочно неверни.

„Вътрешна сигурност“ е известен със смяната на локациите. По-ранният му сюжет за Ливан е заснет в близкия Израел, а за Афганистан в предстоящия сезон 8 се носи слух, че всъщност ще бъде заснет Мароко.

Унгарски регистрационен номер и име на улицата

Унгарски регистрационен номер и име на улицатаShowtime, 2018

На пръв поглед руски регистрационен номер, но с твърде много числа.

На пръв поглед руски регистрационен номер, но с твърде много числа.Showtime, 2018

„Убивайки Ийв“

Въпреки че някои от руските фенове на шоуто биха казали, че „не са обидени“ от неговия портрет на Москва, това не е Москва – уличните сцени са заснети в Букурещ, Румъния. А предполагаемият „руски затвор“ всъщност е само изоставен затвор в Обединеното кралство.

Букурещ с куполите на московския храм

Букурещ с куполите на московския храм „Василий Блажени“ на заден план!Sid Gentle Films, 2018

„Джак Райън: Теория на хаоса“

Блокбъстърът, голяма част от който уж се развива в Русия, е заснет основно в Обединеното кралство, а много от местата във филма, които, предполага се, са в Русия, всъщност са… в Лондон! Това включва седалището на руския злодей и сцена в храм, който трябва да бъде Руска православна църква. Това всъщност е католическа църква – лондонската Уестминстърска катедрала (да не се бърка с Уестминстърското абатство). Центърът на град Ливърпул пък влиза в ролята останалата част от Москва.

Сцена от филма

Сцена от филмаParamount Pictures, Skydance Productions, Mace Neufeld Productions, 2014

Джак Райън отива в тази католическа църква.

Джак Райън отива в тази католическа църква.Gryffindo (CC BY-SA 3.0)

Истински храм

Истински храм „Христос Спасител“Сергей Пятаков/Sputnik

„Чернобил“

Някои части от многонаграждавания сериал на HBO всъщност са заснети в Украйна – където много от събитията се случват в действителност. Основното място на заснемане – по финансови причини – е в Литва. Вторият по големина град в страната, Каунас, е Москва през 1980-те години. Но представянето на руската столица преди 30 години е изпълнено с трудности – нито Каунас изглежда достоверно, нито днешна Москва.

В Каунас все още има райони с архитектура от съветско време, а някои литовски домове продължават да пазят елементи от типичните съветски условия на живот. Но това е и една от областите, в които сериалът изостава изключително от реализма. Неговият главен герой, академикът Валерий Легасов, някога директор на всемогъщия Курчатовски институт, изглежда живее като обикновените хора в стара, разрушена сграда – в която се и самоубива в началната сцена на шоуто.

HBO, 2019

Истинският Легасов живе – и умира – в огромно двуетажно еднофамилно жилище в района на Шчукино в Москва, недалеч от Курчатовския институт. Построен в неокласическия стил от епохата на Сталин, той е обширна и изключителна резиденция по съветски стандарти. Потомците му продължават да притежават къщата и в постсъветската ера.

HBO, 2019

ул.

ул. „Пехота“ №. 26, Москва, къщата на Валери ЛегасовНаталия Попова/optimisty.com

И така, как Легасов скрива лентите на своите спомени от КГБ зад подвижна тухла в стената тогава, ще попитат феновете? Не ги скрива. Той оставя касетите в кабинета си в Московския държавен университет, адресирани до негов приятел – главен редактор на в. „Правда“.

„Спектър на утехата“

На финала на филма Джеймс Бонд пътува до Казан, Русия, за да уреди някои „сметки“. Използваните заснежени и мрачни казарми всъщност са изоставен военен обект в Обединеното кралство.

Mark Forster/Columbia Pictures, Danjaq Productions, Eon Productions Ltd., Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), United Artists, 2008

Казан

КазанРоман Кручинин/Sputnik

*В повечето случаи фалшива Москва*

„Мисията невъзможна: Режим Фантом“

Както вероятно се досещате, сцената, в която Том Круз небрежно взривява Кремъл, не е заснета в близост до Кремъл. Това и местата за заснемане на повечето улични сцени, както и закритите пространства на „Кремъл“, са в и около Прага, столицата на Чешката република. Продуцентите на скъпата поредица се оплакват, че действителна Москва е твърде скъпа за заснемане в сравнение с централноевропейския град. Те все пак заснемат някои от панорамните кадри в Русия, включително тези на Червения площад и [непокътнатия] Кремъл.

Бред Бьорд/Paramount Pictures, 2011

Бред Бьорд/Paramount Pictures, 2011

Спаската кула на Московския Кремъл

Спаската кула на Московския КремълLegion Media

„Умирай трудно: Денят настъпи“

За петия филм от поредицата „Умирай трудно“ се носят слухове, че ще се снима в Москва, но те се оказват неверни. Продуцентите разглеждат някои московски места и се опитват да ги включат, но не успяват. Те посочват, че това не е възможно. Изпращат екип за заснемане на няколко обекта, включително панорамни кадри и хотел „Украйна“ отвън. Основните снимки са в Будапеща, Унгария, която представлява в голяма част от Москва във филма.

Джон Мур/Dune Entertainment, Media Magik Entertainment, Twentieth Century Fox Film Corporation, 2013

В този филм Чернобил също е заснет в Унгария, точно до Будапеща – може би това обяснява на скептиците как героите успяват да пристигнат там за около 30 минути след напускането на „Москва“! Всъщност той е в друга страна и на стотици километри, факт, който филмът съвсем небрежно игнорира.

Джон Мур/Dune Entertainment, Media Magik Entertainment, Twentieth Century Fox Film Corporation, 2013

Google map

„Заразно зло: Възмездие“

Част от финала на поредицата за зомбита се осъществява в „симулация“ на Москва, а фоновите сцени са частично заснети в реална Москва.

Пол Уилям Скот Андерсън/Дейвис Филмс/Impact Pictures (RE5), Constantin Film International, 2012

Голяма част от онова, което се оказва във филма, обаче наистина е компютърна симулация, при която положението на сградите и местоположението на метростанция „Арбатская“ не съответстват на реалността.

Пол Уилям Скот Андерсън/Дейвис Филмс/Impact Pictures (RE5), Constantin Film International, 2012

Всички автомобилни номера са смешни. На екипа е позволено да снима някои фонови сцени в истинското московско метро, но докато симулираните детайли на станция „Арбатская“ са базирани на истинските, основното метро е очевидно по-късно заснето в… Торонто, Канада!

Пол Уилям Скот Андерсън/Дейвис Филмс/Impact Pictures (RE5), Constantin Film International, 2012

*Истинска Москва*

„Превъзходството на Борн“

Тази част от екшън поредицата на Мат Деймън е почти уникална по това, че сцените, базирани в Москва, всъщност са заснети на място – в Москва! Гонката с коли се отличава с реалистична атмосфера и действителни руски автомобили – въпреки че това е преди почти десет години, а днес в Москва вече няма таксита „Волга“!

Пол Гринграс/Universal Pictures, 2004

Пол Гринграс/Universal Pictures, 2004

Гара

Гара „Киевска“ в МоскваSputnik

Още по-приятно е, че сцената, в която Борн посещава жилищен квартал, е истинска, заснета в района Крилатское в западната част на Москва.

Пол Гринграс/Universal Pictures, 2004

„Златно око“

Класиката за Джеймс Бонд с Пиърс Броснан не пести никакви средства в известната си сцена с преследване с танкове в Ленинград (сега Санкт Петербург). Повечето кадри на града в сцената са истински и са заснети на място, въпреки че, разбираемо, тези от тях с най-много разруха, са заснети на реконструирана снимачна площадка.

Мартин Кемпбел/MGM, United Artists, 1995

Максим Хлопов (CC BY-SA 4.0)

„Американците“

Докато руснаците имат доста забележки за достоверността (или не, според случая) на предаването за руските шпиони като цяло, Москва, както се появява в сезон 5, е реална. Разбира се, това е заснето в днешни дни, така че истинска съвременна Москва в шоуто играе ролята на себе си преди 30 години. В някои интервюта продуцентите напомнят за трудността да се намерят места, които изглеждат достатъчно стари и непроменени, че да минат за 1980-те години.

FX, 2017

Константин Кокошкин/Global Look Press

автор: ОЛГА ЧАЙЛДС

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest