Общество

Русия представи нова армада от дронове-камикадзе

Това ще бъде тиха армада с бомби, способни да потопят най-модерните военни кораби.

На военното изложение „Армия 2021“ край Москва в края на август 2021 г. концерн „Калашников“ представи нови млаки дронове, носители на бомби.

Това е последната модификация на проект „КУБ 2019“, създаден да работи като летящ рояк с 3-кг бомби на борда на всеки дрон. Безпилотните апарати са способни да летят незабелязано към вражески кораб (или всякаква друга вражеска цел) и да я унищожат.Група компании „Калашников“

В момента компанията е приключила държавните изпитания и е създала специална система за пускане на дроновете, в която могат да се съхраняват до 15 дрона едновременно. От своя страна тя може да бъде разполага на малки моторни лодки или на лека бронирана техника в зони с военни действия.

„Този дрон е баражна бомба, която може да остане в небето с часове или незабавно да полети към целта в рояк от същите машини, за да я взриви. Той е малък и тих, благодарение на електрическия си двигател, който почти не издава звук, за разлика от чуждестранните аналози“, казва Никита Хамитов, ръководител на отдела по специални проекти на компания ZALA Group, която се занимава с разработката на тази система, заедно с концерн „Калашников“.

Той заяви, че дроновете могат да се използват срещу всякакви цели – независимо дали са на вода, на суша или дори във въздуха.

Руският КУБ се различава от чуждестранните си аналози по много начини.

„На пазара има твърде много оръжия от този вид. Чуждестранните компании създават дронове с 80-кг бомби на борда. Те са по-мощни в сравнение с нашите „птички“, но много по-скъпи и шумни. Искахме да създадем малко, тихо оръжие, което ще може да работи като летящ рояк“, отбелязва Хамитов.

Тези разлики правят КУБ уникален за оръжейния пазар и в бъдеще компанията планира да го представи на международната сцена. Но все още не е ясно кога точно ще се случи това, тъй като планират първо да приключат работата по поръчката на министерство на отбраната и да доставят дроновете на руската армия.

Как такива дронове работят в зони на конфликти?

Група компании „Калашников“

„Последната употреба на подобен дрон-камикадзе беше във войната в Нагорни Карабах през 2020 г. между Армения и Азербайджан. Последните доста използваха дронове с бомби, за да елиминират арменските бронеавтомобили, противоракетни системи и да създават хаос в редиците им“, казва Иван Коновалов, директор по разработките на Фонда за популяризиране на технологиите на XXI век.

Такива дронове-камикадзе се оказват много ефективни, тъй като дори руските сили се изненадаха от тях по време на войната в Сирия.

„Терористите в Сирия извършваха много самоубийствени атаки с дронове срещу нашата военна база в Хмеймим. Техните инженери сглобяваха малки вертолетчета с големината на играчка и едновременно изпращаха дузини от тях с прикрепени бомби към нашата база“, спомня си Коновалов.

Военната база „Хмеймим“ се отбраняваше от самоходния зенитен ракетно-артилерийски комплекс „Панцирь-С1“. Оръжието е създадено, за да елиминира крилати ракети, изтребители от пето поколение и други скъпи военни цели. И се оказа неефективно срещу няколко дрона от $15 (около 12 евро) с малки бомби.

„Мунициите на „Панцирь-С1″ струват хиляди долари. Това включва управляеми ракети и артилерийски боеприпаси. Тези снаряди сваляха терористичните дронове, но оставяха базата уязвима за атаки с високотехнологични въздушни оръжейни системи“, отбелязва експертът.

След това руската армия вижда нужда от създаване на по-евтино оръжие срещу дроновете. Компаниите разработват 57-мм самоходно зенитно оръдие, което има едри снаряди и нови радиоелектронни системи, които могат да изключат дроновете по средата на полета им.

автор: НИКОЛАЙ ЛИТОВКИН

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest