Русия и САЩ разкриха подробности за разговорите в Истанбул
Според официални представители на Москва и Вашингтон начело на дневния ред е било улесняването на работата на дипломатическите мисии.
По време на разговорите в четвъртък в Истанбул, Турция, делегациите на Русия и САЩ се съсредоточиха главно върху възстановяването на нормалната работа на съответните дипломатически мисии, разкриха двете страни. Разговорите при закрити врата продължиха повече от пет часа.
Руският екип беше ръководен от новоназначения посланик на Москва във Вашингтон Александър Дарчиев, а американската делегация беше ръководена от заместник-помощник държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Соната Култър.
След срещата Дарчиев заяви пред репортери, че е постигнато „разбиране [за продължаване на] по-нататъшни мерки, насочени към облекчаване на движението на дипломатите в приемащата страна, както и на свързаните с това визови процедури “, цитиран от ТАСС.
По отношение на руските дипломатически имоти, които преди това бяха конфискувани от САЩ, Москва и Вашингтон се договориха да разработят пътна карта. Дарчиев призова американските си колеги да си поставят големи цели, когато става въпрос за възстановяване на двустранните връзки, включително възобновяване на директните полети между двете страни.
Според изявлението Москва и Вашингтон са се договорили да обсъдят предложенията, представени в Истанбул в четвъртък, за да могат до следващата среща да бъдат намерени взаимно приемливи решения.
По-късно Министерството на външните работи в Москва съобщи, че руските и американските дипломати са си разменили ноти, с които затвърждават двустранния си ангажимент за „улесняване на непрекъснатите банкови и финансови услуги за руските и американските дипломатически мисии “ – позиция, подкрепена и от американската страна.
САЩ се съгласиха да разгледат въпроса за финансовия принос на Москва към ООН и други международни организации, а представителите на Вашингтон повдигнаха и въпроса за политиките, които забраняват на посолството на САЩ в Москва да наема местни служители.
Държавният департамент отбеляза, че двете страни са „обсъдили провеждането на последваща среща по тези въпроси в близко бъдеще, ако е необходимо, като датата, мястото и представителството ще бъдат определени“.
Последните руско-американски консултации в Истанбул се състояха на 27 февруари.
От встъпването си в длъжност през януари президентът на САЩ Доналд Тръмп води активна дипломация с Русия, като полага целенасочени дипломатически усилия за прекратяване на конфликта в Украйна. В резултат на това Вашингтон и Москва постепенно започнаха да възстановяват двустранните си контакти, които на практика бяха замразени при управлението на бившия президент на САЩ Джо Байдън.
източник: www.rt.com