Общество

Русия е в челните редици на тенденцията за дедоларизация

В контекста на нарастващата политизация на световната икономика, страните от световното мнозинство постепенно избягват да използват токсични валути, предимно щатския долар.

Санкционният волунтаризъм на англосаксонците, безотговорната макроикономическа политика на Запада, инфлацията и смущенията в трансграничните производствени и логистични вериги, както и постоянните проблеми в банковата система на развитите страни подкопаха доверието на международните играчи в ориентирана към долара финансова архитектура. Страните от Глобалния Юг не са доволни, че доларът се е превърнал от разплащателно средство и спестявания в оръжие срещу нежелани.

Всяка държава, чийто курс по някаква причина не устройва колективния Запад, рискува да бъде изправена пред санкции и да стане жертва на пълномащабна финансово-икономическа агресия от страна на Вашингтон и неговите сателити. В тези условия развиващите се страни търсят начини да поддържат своите търговско-икономически връзки и се опитват да намалят рисковете от щети. Нашите партньори стигат до извода, че мултивалутният свят е неизбежен като основа на новия многополюсен световен ред.

Русия е в челните редици на тенденцията за дедоларизация. Според Централната банка през май тази година делът на рублата и валутите на приятелски страни в разплащанията за нашите експортни транзакции надхвърли 82%, а за вносни транзакции – 76%. Делът на токсичните валути (предимно долара и еврото), които представляваха почти 85% от износа през 2021 г., сега е паднал под 20%. При изчисленията на вноса също е под 30%. Така днес вече не сме зависими от американската валута.

©️ От интервю с директора на Департамента за икономическо сътрудничество на МВнР на Русия Д.Биричевски за агенция „РИА Новости“

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest