Ротари клуб София открива изложбата „Какво направиха ротарианците за своя град“
От 01 октомври 2020 г посетителите на изложбeната зала под куполите на Ларгото ще могат да разгледат изложбата „Какво направиха ротарианците за своя град“.
Ротари клубовете са организация на водещи професионалисти от всички области, която насърчава развитието на високи етични стандарти, признава достойнствата на всички полезни за обществото дейности и равностойността на всички раси и религии като възможност да се служи на обществото, насърчава международното разбирателство и доброжелателство , осигурява хуманитарни помощи. Обединяваща над 1,2 милиона членове, понастоящем международната организация Ротари интернешънъл е най-голямата неправителствена организация в системата на ООН. След успешно начало през 1933 г, Ротари у нас е забраняван два пъти – през 1941 и през 1951 г , за да възкръсне преди 25 години, като понастоящем в България има над 2400 ротарианеца и ротарианки, обединени в почти 90 клуба в цялата страна.

Какво може да види и научи посетителя на изложбата.
На 18 постера е показан приносът на най-стария Ротари клуб у нас – РК София и неговите членове за развитието на столицата. Представени са основните проекти на клуба свързани с работата за по-добро образование и грамотност, опазване на детското и майчиното здраве, работата с младите хора, превенциите на значими заболявания, озеленяването, подкрепа на науката и културата, подобряване на безопасността по пътищата, помощта, оказвана на културните институции на софийската община
Между десетките изпълнени проекти нека откроим няколко: провеждането на масовата ваксинация срещу полиомиелит през 1995 г. в рамките на ротарианската програма „Полио плюс“; съвместния проект с РК Кобленц за пълното преустройство на детската пулмологична клиника в Александровска болница; ежегодния скрининг на щитовидната жлеза сред юношите; пътуващия мамограф; участие в озеленителни програми в кв. Младост и на Витоша; обзавеждането на спортната зала на Дома за слепи деца в София; постоянната програма „Дай на детето книга да чете…“; двете ежегодни стипендии-награди за абсолвент от Фармацевтичния факултет на Медицинската академия и за магистър от Машинния факултет на Техническия Университет; проекта „Дай път на живота“ за подобряване на безопасността на младите хора по пътищата и улиците; помощта за деца със специални потребности…

Една от най-големите и обхватни устойчиви програми на клуба е „Култура и историческо наследство“, един от върховете на която пожароизвестителната инсталация на базиликата „Света София“ и работата по гробницата на Хонорий, сътрудничеството с Дом-галерия Дечко Узунов, СГХГ, Софийски исторически музей и със Софийската филхармония…
Откриването на изложбата ще стане на 01 октомври от 18 часа в изложбената зала под куполите на Ларгото