Общество

Ростов Велики: какво можете да видите в града-кремъл

Това е най-уютното градче в Ярославска област, мечтата на туриста: забележителности с невероятна красота са събрани на площ от само 230 кв. м.

Как да стигнеш от Москва: с автобус (някои тръгват направо от летищата „Домодедово“ и „Шереметиево“ и пътуването е 3-5 часа) или с електричка от Ярославската гара  (време за пътуване: 2:40-3:40).

Кога да не ходиш: през първата седмица на януари и първата седмица на май (в Русия това са официални ваканции и тук ще гъмжи от хора)

Не искаме да обидим ростовчани, но ако разгледаш ростовския кремъл, то можеш да приемеш, че програмата максимум е изпълнена. Между другото не бъркай Ростов Велики с Ростов на Дон, който се намира на 1500 км от тук.

Кратък списък на това, което трябва да се направи:

„Комсомолская правда“/Global Look Press

– За влезеш в Успенския събор

– Да послушаш звъна на камбаните

– Да си купиш бижута, създадени по ростовската техника финифт

– Предварително да гледаш съветския филм „Иван Василиевич сменя професията си“

– Да обходиш крепостните стени по периметъра и да разбереш, че именно тук Иван Василиевич и Жорж Милославски се спасяват от царските охранители

– Да се полюбуваш на гъските в езерото край Владичия двор (а през зимата тук можеш да покараш кънки)

– Да пийнеш сбитен или медовина в Митрополитската ябълкова градина и да похапнеш църковни печива

– Да си направиш селфи на фона на езерото Неро

Защо Ростовския кремъл е фейк

Legion Media

Кремъл има в много староруски градове. В миналото животът е бил съсредоточен основно именно вътре в укрепените крепости. Високите стени с бойници и наблюдателни кули са били сериозни отбранителни постройки и са били предназначени за защита от врага. 

Ростовският кремъл се е строил, когато вече не е било необходимо градът да се отбранява. Поради тази причина привидната масивност на стените и общата мощ са по-скоро стилизация. Дори вратите тук са прекалено широки и ако е имало заплаха, те просто е нямало да издържат обсада.

Освен това самата функция на този кремъл е друга – това е резиденция, която е построена от ростовския митрополит Йона III през 1650-80 години. 

Сега това изглежда невероятно, но православната епархия в Ростов е  учредена от първия киевски митрополит Михаил почти веднага след покръстването на Рус – през 991 година и следователно е една от най-древните наред с Новгородската. В църковната йерархия Ростов има огромна власт – тогава му се подчиняват и Ярославската, и Московската, и Владимиро-Суздалската и други църкви от съседни губернии и области.

В края на XVI век в Рус се появява независима от Константинопол патриаршия с център в Москва, ростовската епархия се издига до митрополия, а на митрополита му е необходима своя резиденция.

Какво има в кремъл

Ростовкият кремъл по същество е разделен от стени на три части. 

Държавен музей-резерват „Ростовски кремъл“/Legion Media

*схема*

А – Съборен площад

Legion Media

В центъра на площада се издига храмовият Успенски събор. Това е най-древната постройка в кремъла. Той се появява повече от 100 години преди резиденцията – през 1510-те години. От архитектурна гледна точка храмът много напомня Успенския събор на Московския кремъл.

Legion Media

През миналия век реставратори намират фрагменти от стенописи от XII век – по-рано на това място има друг белокаменен храм, унищожен от пожар, но очевидно част от стените са се запазили и новата църква е изградена върху тях. 

Непременно обърни внимание на само на стенописите, но и на запазилия се иконостас от XVIII в. в бароков стил. 

Съборът има и голяма звънарница, която е долепена до стената. 

Б – Архиерейският двор

Getty Images

На практика това е дворът на „владиката“, тоест на митрополита. По неговия специален план постройките се изграждат около градинката и езерцето. Още през 1883 г. в Бялата палата (номер 12 на рисунката) е открит музей на църковните древни традиции, който действа и досега. 

А в Самуиловия корпус (номер 10) сега е разположена картинна галерия, където е представено и древноруското изкуство. В най-голямата палата – Червената (номер 13) можеш да видиш историческа експозиция и да посетиш ресторанта с руска кухня.

Трудно ти е да се представиш ресторант в кремъл? Е-е, ще се учудиш още повече, когато научиш, че тук има дори и хотел (номер 8)! Зданието от XVII век, с каменeн първи етаж и втори дървен етаж отдавна посреща гости на митрополита. А сега е достъпно за резервации на букинг и то на твърде достъпна цена. 

Александра Гузева

Влез и в музея на ростовската финифт – това е местен художествен стил – фини рисунки върху бял емайл. Традиционният рисунък са цветята. Майсторите на тази техника правят гривни, колиета, обеци и много други неща.

B – Митрополитската градина

Legion Media

Това сякаш е най-приятното място в кремъла, където можеш без да бързаш да поседиш на пейката и да се полюбуваш на ябълковите дървета и езерцето. Това място напомня райската градина в Ерусалим. Между другото Йона III като цяло се ръководи от Свещения град, когато замисля своята резиденция. И църквата до звънарницата на Успенския събор е посветена на Влизането на Господ в Ерусалим.

Getty Images

В градината има павилион, където можеш да опиташ църковни печива (препоръчваме ти изварените пирожки!) и напитки собствено производство. Можеш да пийнеш ароматен сбитен или слабоалкохолна медовина – от нея и митрополитът не би се отказал!

Входът в кремъл струва 70 рубли, входът в Успенския събор е безплатен, а за останалите музеи и църкви на кремъл трябва да си купиш отделни билети. Общият билет за всички обекти струва 800 рубли.

автор: АЛЕКСАНДРА ГУЗЕВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest