„Рик и Морти“ с нова отчетливо съветска визия
Руският художник Прокопий Уляшов редовно претворява известни анимационни филми.
Шестият сезон на известния ТВ анимационен сериал за перипетиите на един луд учен и внука му дебютира на 4 септември 2022 година. По този повод руският художник Прокопий Уляшов пусна поредица от творби, посветени на двамата герои на анимационния ситком в доста нетипичен формат.
В профила на Уляшов в Instagram героите на Рик Санчес и Морти Смит са решени в стила на един от най-легендарните съветски аниматори.
„За премиерата на новия сезон на „Рик и Морти“ реших да си представя как биха изглеждали героите, ако по тях работеха легендарните съветски аниматори. Базирах (работите си) на героите на мемето „Вътре и вън. 20-минутно приключение“, където героите Рик Санчес и Морти Смит стоят пред зелен портал, преди да тръгнат на приключение, мислейки си наивно, че ще им отнеме само 20 минути“, пише Уляшов в Instagram.
Художникът е създал четири репродукции на оригиналната сцена, като всяка от тях е в стила на различни съветски аниматори.
Първата картина е в стила на Александър Татарски и Игор Ковальов, които са автори на известната анимация с глина като Пластилиновия гарван и „Падаше миналогодишният сняг“.
„Рик бе вдъхновен от човечето от „Падаше миналогодишния сняг“, а Морти бе вдъхновен от ококорените устати същества от „Пластелиновият гарван“, пише Уляшов.
Следващата творба е в стила на съветските аниматори Давид Черкаски и Радна Сахалтуев, които са автори на анимационни филми като „Островът на съкровищата“ и „Приключенията на капитан Вронгел“.
Тази картина е вдъхновена от творбата на Леонид Носирев, известен като режисьора на анимационния филм „Антошка“.
Последната част от проекта „Рик и Морти“ на Уляшов е в стила на съветския аниматор Аркадий Шер, автор на анимационния филм „Ваканция в Простоквашино“.
Не за първи път Прокопий Уляшов, който е 28-годишен маркетингов специалист в „Союзмултифилм“ (руско анимационно студио, базирано в Москва) пресъздава известни анимационни герои на базата на съветската анимационна традиция. Предишният му проект е базиран на известната „сцена на дивана“ от „Симпсънс“.
източник: RUSSIA BEYOND