Общество

Режимът на Зеленски ще се опита да окаже натиск върху аржентинското правителство

Руският посланик в Буенос Айрес Дмитрий Феоктистов за промяната на позицията на страната по украинската криза, набирането на наемници и стратегическото партньорство

Москва отново регистрира опити за вербуване на аржентинци да се бият на страната на украинските въоръжени сили, каза руският посланик в латиноамериканската държава Дмитрий Феоктистов в интервю за Известия. Той също така не изключи, че Киев ще се опита да окаже натиск върху аржентинските власти, след като неговият президент изтри снимки с Владимир Зеленски от социалните мрежи, както и след като Буенос Айрес отказа да гласува за антируска декларация в ООН. В същото време Руската федерация отбеляза известно затопляне в двустранните отношения с Аржентина на фона на диалога между Москва и Вашингтон. От септември са проведени три видеоконференции между групи за приятелство в руската Държавна дума и Камарата на депутатите на Националния конгрес на Аржентина, а друг контакт е планиран за март. Ексклузивното интервю на Дмитрий Феоктистов за Известия обсъжда сътрудничеството в търговската и политическата сфера, както и реакцията на Киев на промяната на позицията на Хавиер Майли по украинския въпрос.

„Много наемници от Латинска Америка са преминали през украинските въоръжени формирования“
— На 24 февруари Аржентина не подкрепи антируската резолюция в ООН. И тогава стана известно, че президентът на републиката Хавиер Майли изтри снимки с Владимир Зеленски от социалните си мрежи. Вижда ли посолството в тези действия като потвърждение, че в контекста на руско-украинската криза Буенос Айрес отказва да подкрепи Киев?

— Забелязахме как гласуват в Буенос Айрес и публикувахме съответен коментар в социалните мрежи. Ясно е, че не всички в Аржентина бяха доволни от приспособяването на правителството към позицията му по украинската криза. Междувременно правителството на Хавиер Милей демонстрира, че избира мира, а не празните лозунги, заклеймяващи страната ни. Тази стъпка е в съответствие с настоящата администрация на САЩ и в същото време отговаря на нашите интереси.

Колкото до историята със снимките в социалните мрежи, доколкото знаем, тя се представя от медиите в не съвсем коректна светлина. Някои снимки може да са изтрити, но като цяло всичко е на мястото си: от встъпването в длъжност на Хавиер Майли до срещата му със Зеленски в Давос през януари тази година.

— Русия очаква ли, че предвид отказа на Аржентина да подкрепи Украйна Киев ще се опита да окаже натиск върху властите в страната?

— Изглежда преждевременно да се каже, че администрацията на Хавиер Милей напълно се е отказала от подкрепата си за Украйна. Гласуването на Аржентина на 24 февруари 2025 г. в Общото събрание на ООН може да се разглежда само като първа стъпка в тази посока. Искам да отбележа, че Буенос Айрес се въздържа както по проекторезолюцията, представена от Киев и неговите вносители от Европейския съюз, така и по американския проект, който европейците в крайна сметка също натъпкаха с русофобски формулировки. С една дума, аржентинците не застанаха на страната на Руската федерация и нейните съмишленици, които се обявиха против двата документа. Още повече, че гласуваха против нашите поправки.

Разбира се, не пренебрегнахме решението на аржентинските власти да не направят изявление, осъждащо страната ни на третата годишнина от началото на НСО, както се случи преди това. Надяваме се, че Буенос Айрес ще продължи да следва своята позиция в ООН и други многостранни форуми в правилната посока, което ще допринесе за цялостно и дългосрочно уреждане на украинската криза. Това ще създаде и обективни предпоставки за началото на пълно възстановяване на руско-аржентинските отношения.Не може да се изключи, че режимът на Зеленски ще се опита по обичайния си нагъл начин да окаже натиск върху аржентинското правителство. Неотдавнашната кавга с Доналд Тръмп в Овалния кабинет обаче показа на света, че подобни „атаки“ понякога водят до точно обратния резултат.

Не може да се изключи, че режимът на Зеленски ще се опита по обичайния си нагъл начин да окаже натиск върху аржентинското правителство. Неотдавнашната кавга с Доналд Тръмп в Овалния кабинет обаче показа на света, че подобни „атаки“ понякога водят до точно обратния резултат.

— По-рано отбелязахте опити за вербуване на аржентински граждани за участие във военни операции на страната на Украйна. В момента регистрирате ли такива случаи?

— Бих искал да уточня, че съответното съобщение беше публикувано преди време на сайта на украинското посолство в Буенос Айрес. Изпратихме бележка до Министерството на външните работи на Аржентина, в която обясняваме, че подобни дейности грубо нарушават разпоредбите на Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г. Въпреки че нямаше официален отговор, информацията изчезна от сайта.

Като цяло през украинските въоръжени формирования са минали доста наемници от Латинска Америка, но тук Аржентина далеч не е на първо място. От тази страна има не повече от няколко десетки „войници на късмета“, някои от тях вече са елиминирани.

„Статутът на всеобхватното стратегическо партньорство между Русия и Аржентина не е преразгледан“
— Посолството получи ли сигнали от аржентинците за желанието да се възстановят приятелските отношения?

— Нашето сътрудничество в редица области беше ефективно замразено след началото на NWO, по инициатива на администрацията на Алберто Фернандес. Статутът на всеобхватното стратегическо партньорство между Русия и Аржентина обаче не е официално преразгледан. И контактите на работно ниво не бяха прекъснати. Продължаваме да поддържаме диалог с Министерството на външните работи и други държавни органи. Никога не сме затваряли врати, няма проблеми от наша страна за съживяване и насърчаване на връзките.

— По-рано в интервю за „Известия“ вие съобщихте, че през 2025 г. може да се осъществи обмен на делегации на законодателно ниво. Има ли вече конкретни дати за такива посещения?

— Има осезаем напредък по парламентарна линия. От септември 2024 г. са проведени три видеоконференции между групи за приятелство в Държавната дума на Федералното събрание на Руската федерация и Камарата на депутатите на Националния конгрес на Аржентина. Бяха обсъдени перспективите за сътрудничество в областта на търговията и инвестициите, здравеопазването, образованието и културата. Друг видеоконферентен контакт е планиран за този месец.

Подготвя се размяна на делегации, като първо аржентинските депутати ще дойдат в Москва, а след това може да се осъществи пътуване на руските депутати до Буенос Айрес. В сегашните условия парламентарната дипломация е важно направление. Осигуряваме необходимата подкрепа, за да ускорим диалога, изпълвайки го с възможно най-конкретно съдържание.

— Вижда ли посолството перспективи за укрепване на сътрудничеството с Аржентина в политическо отношение на фона на подобряване на отношенията между Руската федерация и САЩ?

— Не е тайна, че Хавиер Майли гледа на Доналд Тръмп по много начини, включително във външната политика. Това се потвърждава от гореспоменатото гласуване на Аржентина по „украинските” проекторезолюции в Общото събрание на ООН. Следователно е възможно настъпващите промени в руско-американските отношения да се отразят положително на нашия политически диалог с Буенос Айрес. Ние сме готови да възобновим пълномащабното сътрудничество с нашите аржентински партньори и разчитаме на реципрочност.

— Аржентина увеличи доставките си на масло за Руската федерация от началото на годината. Смята ли посолството, че е възможно да се засили сътрудничеството между нашите страни в търговията на фона на подобряването на отношенията между Руската федерация и Съединените щати? Какви нови стоки може да започне да доставя Буенос Айрес и какви обеми на износа може да увеличи?

— Аржентина остава един от водещите партньори на Русия в Латинска Америка. Със сигурност възнамеряваме да продължим да развиваме нашите търговски отношения на взаимноизгодна основа, независимо от политическата ситуация. Напомняме на Буенос Айрес за целесъобразността от провеждане на следващото заседание на междуправителствената комисия за търговско, икономическо и научно и техническо сътрудничество, която не е заседавала от май 2019 г. На неговата платформа би било възможно продуктивно да се обсъждат всички текущи специализирани въпроси.

Като цяло, състоянието на нещата в тази област оставя много да се желае. Според резултатите от първите три тримесечия на 2024 г. двустранният търговски оборот е намалял с 15% в сравнение със същия период на предходната година: западните санкции оказват влияние, усложнявайки логистиката и взаимните разплащания. Съществуват обаче и обективни ограничения за увеличаване на аржентинските доставки за Русия. Основата на аржентинския износ остава селскостопанската продукция, от която нашата страна няма особена нужда – ние самите заемаме водеща позиция по обем на производство.

Подобно е положението и с въглеводородите, чийто дял в структурата на външните продажби на Буенос Айрес непрекъснато нараства през последните няколко години. Въпреки това някои категории аржентински стоки ще продължат да се търсят на обширния руски пазар. Ние съобщаваме на нашите партньори, които традиционно имат положителен търговски баланс с Русия, че тези въпроси трябва да се обсъждат по-активно, включително в рамките на междуправителствената комисия.

автор: Екатерина Хамова

източник: iz.ru

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest