QR кодове за чужденците в Москва и ваксинация за трудовите мигранти – какво се случва?
От 28 юни 2021 г., като част от новите мерки, въведени заради покачването в броя заразени с коронавирус, московските кафенета и ресторанти работят само за онези клиенти – руснаци или чужденци – които могат да предоставят специален QR код.
Също така Москва започна да предлага ваксини против Covid-19 за трудови мигранти. Вижте как да се сдобиете с такъв код и да се запишете за ваксинация, както и какво да правите, ако има бъг в системата.
Какво е QR код и как да се сдобия с него?
Кметът на Москва Сергей Собянин издаде заповед, според която от 28 юни 2021 г. всички кетъринг обекти в града, включително кафенета, ресторанти, барове и караоке клубове, могат да пропускат само клиенти, които са ваксинирани, изкарали са Covid-19 през последите 6 месеца или имат отрицателен PCR тест, направен в последните три дни. Тези ограничения не важат за клиентите на летните веранди или такива, които си поръчват храна и напитки за вкъщи.
Проверка на QR кода на посетител в ресторант „Мама будет рада“ („Мама ще се радва“), който се включи в експеримента за създаване на пространство без COVID в МоскваВячеслав Прокофиев/ТАСС
Тези, които са изкарали Covid-19 или имат и двете дози от руските ваксини „Спутник V“, „ЭпиВакКорона“ или „КовиВак“ или еднокомпонентната „Спутник Лайт“(чуждестранните ваксини все още не са официално приети в Русия) могат да получат индивидуален QR код, който трябва да представят заедо с паспорта си, за да могат да влязат.
Хората, които не са изкарали Covid-19 или не са ваксинирани, също могат да получат QR код. За целта трябва да си направят PCR тест в една от лабораториите, включена в системата за медицинско обслужване на Русия – ЕМИАС (Списък с лабораториите на картата на Москва можете да видите тук).
За да получат QR код, чужденците трябва да попълнят специален формуляр на портала mos.ru, като въведат пълното си име, дата на раждане, мобилен телефон, данни от паспорта, както и номер на разрешителното им за работа в Руската федерация. Когато въпросникът е попълнен, система издава QR код. За тези, които са изкарали Covid-19, кодът ще бъде валиден 6 месеца от възстановяването им; за ваксинираните, година от датата на втората доза; а за тези с отрицателен PCR тест – 72 часа от момента, в който резултатите от теста им влязат в базата данни на лабораторията.
Освен това след втората доза чужденците трябва да получат ваксинационен сертификат с отпечатан QR код, който могат да ползват в барове и ресторанти, пише „Комерсант“.
Не мога да получа QR код, какво да правя?
Вестник „Комерсант“ съобщава, че някои чужденци, включително дипломати, не могат да се сдобият с QR код, защото много от тях са ваксинирани в родните си страни с чужди ваксини, които не се признават в Русия. Също така, преди да получат ваксина, чужденците в руските поликлиники трябва да предоставят Индивидуалния номер на застрахователната си сметка (СНИЛС).
Посетители на входа на „Макдоналдс“ на площад „Пушкинская“след новитете ограничения за посетителите на заведенията за обществено хранене в Москва.Иля Питалев/Sputnik
През зимата и пролетта на 2021 г. чуждестранните граждани в Москва можеха да се ваксинират в пунктове в търговските центрове, но сега и там от тях може да се изисква паспорт за руско гражданство или СНИЛС.
Така единствената опция е PCR тест преди посещение в ресторант.
Досега няма коментар нито от министерство на здравеопазването, нито от министерство на външните работи. На 24 юни 2021 г. оперативният щаб за контрол и мониторинг на ситуацията с коронавируса съобщи, че чужденците в Русия ще могат да се ваксинират безплатно. От щаба обаче не казаха кога ще се случи това, като отбелязаха само че всичко зависи от това кога съответното решение ще се приеме от руското правителство.
Означава ли това, че чужденците не могат да се ваксинират срещу Covid-19 в Русия?
Не съвсем. От 29 юни са отворени два ваксинационни пункта за работници мигранти в Москва и околните региони. Един от тях е в Центъра по миграция в Сахарово (50 км от Москва), а другият е на територията на пазара „Садовод“.
Медицински работник при ваксинация на мигранти срещу COVID-19 с руския препарат „Спутник Лайт“ на територията на „Садовод“ в МоскваСергей Фадейчев/ТАСС
Този в Сахарово е отворен от 9:00 до 21:00, а този в „Садовод“ от 8:00 до 20:00. През всеки от тях минават над 2000 души на ден.
Единствената ваксина в тези пунктове е еднокомпонентната „Спутник Лайт“.
„Първо, разбира се, трябва да осигурим на руснаците „Спутник V“. Второ, при мигрантите съществува голяма вероятност за преминаване на граници между различните колективи, региони и т.н., така че ще е доста трудно да осигурим нормален ваксинационен цикъл. „Спутник Лайт“ има ефект веднага, което я прави добра за сравнително бързо ваксиниране на тези, които се нуждаят от ваксина“, каза московският кмет Сергей Собянин, обяснявайки защо за мигрантите се избира еднокомпонентната ваксина.
Според кмета през първите 10 дни ваксинационните пунктове за мигранти ще работят в тестов режим по заявки на работодатели. Всяка ваксина ще струва на работодателите 1300 рубли (около 15 евро).
„Тъй като механизмът се тества и подобрява, ваксинацията ще се предложи на други групи чужденци, включително на самоосигуряващите се“, добави кметът.
източник: RUSSIA BEYOND