Общество

Проф. д-р Радка Аргирова: Ваксина срещу рак спасява жени и мъже

Проф. д-р Радка Аргирова е водещ вирусолог и съучредител на Коалиция HPV, чиято цел е да постигне превенция за свързаните с човешкия папилома вирус(HPV)заболявания.

Тя участва в национална среща с водещи учени, специалисти, общественици и журналисти, организирана от фондация МОСТ(медии, общество,семейство, традиции) с председател Юлия Пискулийска- журналист, писател, общественник.

България е на втора място в ЕС по заболеваемост от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая , по данни на Европейската ракова информационна информационна система за 2022 г. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас.

„У нас ваксиналното покритие срещу това заболяване, причинено от човешки папилома вирус, е не повече от три процента и обхваща момичета между 10 и 13 години“, съобщи проф. д-р Радка Аргирова.

Средно 43 жени на ден се диагностицират с рак на маточна шийка, показват данни от Националния статистически институт. „На фона на тези тревожни данни от създадената през м.г. Коалиция HPV вастояваме здравните власти да ускорят ваксинацията срещу HPV сред подрастващите у нас”, допълни проф.Аргирова

В Коалиция HPV участват изтъкнати медицински специалисти, които популяризират рисковете от заразяване с човешки папилома вирус.

„Ние настояване да се направи нова национална програма за ваксинопрофилактика на свързаните с HPV заболявания,каза още проф.д-р Радка Аргирова. Според нея тази година приключва Националната програма за превенция на рак на маточната шийка(РМШ).“

Човешкият папилома вирус е вирус, който причинява рак не е само на шийката на матката, а и на много други органи, посочи още проф.Аргирова. Ваксината срещу този вирус е единствената, регистрирана срещу раково заболяване. В нея няма вирус, а има вирусоподобни частици, обясни тя.

„Целта на нашата коалиция да се информира обществото за сериозните проблеми,свързани с това заболяване и да се спре разпространението на вируса изобщо,така както има примери в Европа и света вече. Най-ефективната възраст за поставяне на ваксината при момичета е 9 – 14 г., включваща две доза. Ваксинирането на над 15-годишна възраст предвижда три дози“, обясни проф. Аргирова.

„С предстоящото продължаване на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка (РМШ) 2021 – 2024 г. нашата коалиция настоява да се преименува на Национална програма за първична профилактика на HPV-свързаните заболявания (2025-2028). Така безплатно ваксиниране с 9-валентната ваксина срещу човешкия папилома вирус (НРV) ще се осигури освен на момичетата от 10 до 14 години и на момчетата на същата възраст.

Но това не означава, че и след тази възраст човек не може да се ваксинира“,поясни още проф.Аргирова.

Препоръките на експертите е ваксината срещу човешки папилома вирус да се въведе в рутинната имунизационна программа. Според тях освен общопрактируващите лекари в кампанията да се включат и педиатрите в доболничвана помощ, и всички лекари, които искат да участват.В процес на разрешаване е джипитата, които желаят, да обслужват и пациенти извън своята листа.

Снимка: Фондация МОСТ

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest