Общество

Престави се в Господа доц. д-р Христо Иванов Христов (Темелски)

С прискърбие съобщаваме, че след кратко боледуване се престави в Господа доц. д-р Христо Иванов Христов (Темелски) – директор на Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия (ЦИАИ). 

Опелото и погребението му ще бъдат отслужени на 14 април от 11 часа в гробищния парк на село Шумата.

Бог да го прости! Вечна и блажена да бъде паметта му! 

Биография на доц. д-р Христо Иванов (Темелски)

Роден е на 20 юли 1948 г. в гр. Севлиево, като израства и живее в с. Шумата. Завършва ПГ „Цв. Ганев“ в Севлиево през 1966 г. От 22 октомври 1966 г. до 5 октомври 1968 г. отбива редовната си военна служба в Пловдив. От 5 декември 1968 г. до 12 септември 1973 г. е служител в ОЗ „ФР. Енгелс“ – гр. Казанлък, в началото като химически работник, а след това като фотограф и музеен работник в новосъзданения музей на военно-техничската промишленост към завода. 

От 15 септември 1973 г. е редовен студент със специалност „История“ в СУ „Св. Климент Охридски“, който завършва на 27 януари 1977 г. с отлична защита на дипломна работа на тема: „Батошевският манастир XIII – XIX век“. От същата година започва обучение в свободна аспирантура в Софийския университет, която успешно завършва на 22 септември 1972 г., като дисертационният му труд в общ обем от 395 с. е на тема: „Манастирите от Великотърновския край като национални, книжовно-просветни средища през Възраждането“. В периода на обучението си от 1975 г. до 1982 г. работи като уредник в Градския исторически музей в гр. Севлиево. 

По решение на Св. Синод от 01 февруари 1985 г. е назначен за научен сътрудник към Църковно-историческия и архивен институт. Година по-късно става и. д. директор, а от 1995 г. е директор на Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия. Автор и съставител на над 35 книги, над 600 статии и студии в областта на българската църковна история, както и на стотици статии и интервюта за български и чуждестранни медии. 

Доц. Христо Темелски ще остане в историята на Българската църква като ревностен служител на Св. Синод и добър учен в попрището на църковната история. Незабравими и незаменими ще бъдат трудовете му за опазването и съхраняването на църковното архивно и историческо наследство, както и за дигитализирането на ръкописното и документално богатство на ЦИАИ.

Бележка: 

В научните си публикации навсякъде доц. Христо Христов се подписваше със своето старо фамилно име „Темелски“, познато не само в научните, но и в обществените среди. 

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest