Общество

Преди и сега: как е изглеждала Москва, когато е била селски район

Кози, крави, дървени къщи и гори – днес заменени от пъстри небостъргачи, модерни паркове и съвременни магистрали.

Тези московски покрайнини в миналото са били обикновени села и градчета.

Москва не е построена за един ден – древният град продължава да се разраства и да приобщава към територията си нови села и градове. Общо над 220 села вече са се превърнали в квартали на Москва, макар че точният им брой трудно може да бъде изчислен. Активното строителство в покрайнините започва през 1960 г., когато решаването на жилищния въпрос (много хора живеят в комунални апартаменти) и на проблемите с трафика (със строителството на Околовръстния път на Москва) става наложително.

По онова време в Москва, с нейните 6 милиона жители, увеличава почти двойно размера си и броя на новите квартали, пълни с панелни блокове, които доскоро определят пейзажа във ВСЕКИ жилищен квартал в Русия. През 1980-те, когато броят на официалните жители на столицата вече надхвърля 8 милиона души, градът се разраства отвъд границата на Околовръстния път, присъединявайки към територията си Бутово, Жулебино и др. През 2012 г. 12-милионната Москва отново се увеличава близо 2,5 пъти, присъединявайки няколко града до границата с Калужка област и превръщайки се в най-големия град в Европа. Днешните жилищни райони включват много небостъргачи, молове, паркове и обществени места. Избрахме седем села, за да сравним как са изглеждали преди и как изглеждат сега.

1. Конково

Крава в Беляево-Богородское в Москва, 1968 г. / 30-метров графит с мечка за Мондиал 2018 на стената на жилищна сграда No 87/49 на ул.

Крава в Беляево-Богородское в Москва, 1968 г. / 30-метров графит с мечка за Мондиал 2018 на стената на жилищна сграда No 87/49 на ул. „Профсоюзная“.Юрий Артамонов/Sputnik; Антон Новодережкин/ТАСС

Между 1960 и 1986 г. няколко съседни села оформят новия квартал Конково в югозападна Москва (където се намират метростанциите „Калужкая“, „Беляево“ и „Конково“) с основната магистрала – улица „Профсоюзная“. Това е много красив район, където няма промишлени зони. За сметка на това има много паркове, хълмове и стари църкви. Да се разхождаш из Конково е истинско удоволствие! На старите снимки можете да видите, че между панелните блокове кротко пасат крави.

2. Кожухово

Стара Москва. Трета улица

Стара Москва. Трета улица „Кожуховская“. / Църквата „Александър Невски“ в Кожухово (Москва, ул. „Трофимова“, 14)Музей за история и реконструкция на Москва, 1951 г/Sputnik; Евгений Измайлов (CC BY-SA 3.0)

Това е едно от най-старите села в Москва, което е известно от XV век. То става част от Москва през 1923 година. Кожухово, разположено в югоизточната част на града, си има собствена гара още в царските времена, но до 1970-те тук има дървени къщи. След това районът е обграден от бетонни сгради.

3. Тропарьово

Московският квартал Тропарьово се строи на мястото на бивше село с това име, 1978 г. / Вход за метростанция

Московският квартал Тропарьово се строи на мястото на бивше село с това име, 1978 г. / Вход за метростанция „Тропарьово“.И. Зотин/Sputnik; Николай Галкин/ТАСС

Тропарьово се намира в югозападната част на Москва и е построен на мястото на село, което през 1960 г. става част от Москва. Името идва от първия му владетел, болярина Иван Тропар (думата „тропар“ означава вид църковно песнопение), който е погребан тук през 1393 година. В годините на СССР тук има голям колхоз с добри транспортни връзки, училище и магазин. Последните дървени къщи са разрушени през 1981 година. През 2014 г. тук е открита и станция на метрото.

4. Чертаново

Летище Чертаново, 1964 г. / Хората правят слънчеви бани на поляната в един от парковете в Чертаново.

Летище Чертаново, 1964 г. / Хората правят слънчеви бани на поляната в един от парковете в Чертаново.Архив на 2-ри МГАК/pastvu.com; Валери Шарифулин/ТАСС

Бившето село Чертаново в южна Москва става част от града през 1960 година. Освен колхоз, през 1940-те-1960-те тук има аеродрум, където хората се учат да летят с хидроплан. След това селото започва да се застроява с панелни блокове, а северната част на Чертаново дори е проектирана като образцов квартал и се смята за „съветски рай“, който се показва на гостите на Олимпиадата през 1980 година.

5. Черкизово

Стари къщи в Черкизово, на мястото на които ще се строят нови. Москва, 1964г. / Улица Болшая Черкизовская

Стари къщи в Черкизово, на мястото на които ще се строят нови. Москва, 1964г. / Улица Болшая ЧеркизовскаяАнатолий Гаранин/Sputnik; Lodo27 (CC BY-SA 3.0)

Старото село Черкизово-Подмосковное в източната част на Москва става част от града в началото на XX в., но до 1970-те то продължава да си прилича на село с характерните дървени къщи и градини. Днес Черкизово е част от градския район „Преображенское“, а името на селото е запазено в имената на няколко улици и станции на метрото. Тук можете да видите запазената църква „Пророк Илия“, построена през 1690 година.

6. Черьомушки

С. Черемушки, 1954 г. / ; Къща, построена на улица

С. Черемушки, 1954 г. / ; Къща, построена на улица „Гарибалди“ по програмата за ремонт на столичния жилищен фонд.Лев Бородулин/МАММ/Russia in Photo; Владимир Новиков/Moskva Agency

През 1956-1959 г. село Черьомушки в Югозападна Москва е районът, където е изграден първият комплекс от т. нар. „хрушчовки“. То става част от Москва през 1958 година. Експерименталният комплекс се състои от 13 четириетажни и 7 осеметажни сгради. Пилотните апартаменти са малки, но фасадите са украсени с тухли, в дворовете има истински фонтани и цветни перголи, а кварталът си има собствени магазини, столови и дори кино.

Днес много „хрушчовки“ в този квартал са заместени от нови многоетажни сгради с големи апартаменти и съвременна инфраструктура.

7. Куряново

Новокуряновская аерационна станция в Москва, 1967 г. / Платформа Куряново от Курска посока на Московските железници и MCD-2

Новокуряновская аерационна станция в Москва, 1967 г. / Платформа Куряново от Курска посока на Московските железници и MCD-2Юрий Артамонов/Sputnik; mos.ru

Ако се чудите къде в Москва времето е спряло, то мястото е село Куряново (на югоизток), което е част от града от 1960-те. Куряново се разделя от града с жп линия и пътуването дотам си е като малко пътешествие обратно в съветското минало. В този район повечето жилищни сгради все още са на два етажа и имат малки градини в задния двор. В центъра има и голям паметник на Ленин. Местните харесват квартала си заради неговата идентичност.

8. Вихино

Пощальон (в центъра) и жители на село Вихино по време на разговор. / Eзерце близо до Вихино-Жулебино

Пощальон (в центъра) и жители на село Вихино по време на разговор. / Eзерце близо до Вихино-ЖулебиноНиколай Ситников/ТАСС; (CC BY 4.0)

През 1960 г. село Вихино в югоизточна Москва става част от града. Старото населено място заедно с кооператива „Ленин“ са разрушени, а жителите са преместени от дървените си къщи в съвременни панелни блокове. Днес Вихино е един от най-големите квартали на Москва, където живеят над 220 000 души.

9. Комунарка

Бъдеща ул. Липов парк в земеделски комплекс

Бъдеща ул. Липов парк в земеделски комплекс „Комунарка“, 1950-1955 г. / Микрорайон „Едалго“ в с. Комунарка.pastvu.com; Вячеслав Прокофиев/ТАСС

През 2012 г. село Комунарка се превръща в един от основните квартали на т.нар. „Нова Москва“. В годините на СССР тук има голям совхоз, който е запуснат след разпадането на държавата. Днес основната улица в района е кръстена на една от ръководителките на совхоза, Александра Монахова. В района се строи много активно – само за няколко години тук изникнаха около 100 нови сгради. През 2019 г. в него е отворена и метростанция.

10. Ватутинки

Ватутинки. Изглед на къща номер 12 (стара номерация), 1965 г. / Спортен парк в селото. Ватутинки, блок 51

Ватутинки. Изглед на къща номер 12 (стара номерация), 1965 г. / Спортен парк в селото. Ватутинки, блок 51pastvu.com; Кирил Зиков/Moskva Agency

Ватутинки е още един от кварталите в т.нар. „Нова Москва“, който става част от нея през 2012 година. Той се намира на цели 17 км от Околовръстния път. Преди 2012 г. във Ватутинки живеят около 10 000 души, а днес жителите му са близо 35 000. Населението непрекъснато се разраства и се мести в нови домове.

автор: АННА СОРОКИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest