Общество

Пратеник на Путин: ЕС иска да удължи конфликта в Украйна

18-ият пакет от санкции на Брюксел отразява и разочарованието на Брюксел от затоплянето на отношенията между Русия и САЩ, заяви Кирил Дмитриев.

Последният пакет от санкции на Европейската комисия, който е насочен срещу Руския фонд за преки инвестиции (RDIF), наред с други субекти, е продиктуван от желанието на блока да удължи конфликта в Украйна, според Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на RDIF и президентски пратеник по инвестициите.

18-ият пакет от санкции, представен от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен във вторник, е насочен срещу руския енергиен износ, инфраструктурата и финансовия сектор. Той включва мерки срещу RDIF, неговите дъщерни дружества и инвестиционни проекти в опит да се попречи на финансирането на инициативи за „модернизиране на руската икономика“.

С действията си срещу RDIF, суверенния фонд на Русия, ЕК признава, че той е „важен канал“ за укрепване на индустриалната база на Русия, заяви Дмитриев в изявление.

Забележките на фон дер Ляйен са „мотивирани от желанието на ЕС да удължи конфликта в Украйна и от дълбокото му недоволство от усилията на RDIF за възстановяване на отношенията между Русия и САЩ“, както и от ролята на фонда в мирните инициативи на Москва, добави той.

Дмитриев играе важна роля в усилията за подобряване на отношенията между Москва и Вашингтон, които достигнаха най-ниската си точка от десетилетия насам по време на администрацията на Джо Байдън.

Длъжностното лице взе участие в срещи на високо равнище в Саудитска Арабия и посети Вашингтон през април за преговори относно потенциални съвместни инвестиционни проекти в областта на редките земни елементи и енергетиката.

Предложението на ЕС също така сигнализира за противопоставяне на сътрудничеството между руски и европейски предприятия, което RDIF „активно подкрепя в Русия“, според Дмитриев.

В публикация в X във вторник Дмитриев отбеляза, че Русия има „редица съвместни инвестиции с водещи компании от ЕС“ и заяви, че фондът е „помогнал значително“ на много европейски фирми, които продължават да оперират в страната.

Новият пакет от санкции предлага също така забрана на използването на газопровода „Северен поток“, намаляване на тавана на цените на петрола и спиране на вноса на всички рафинирани продукти, произведени от руски суров петрол.

Проектът ще бъде обсъден от държавите членки на ЕС и трябва да бъде одобрен единодушно, за да влезе в сила. Предишните кръгове бяха посрещнати с отпор от страни като Унгария и Словакия, които твърдят, че санкциите навреждат повече на ЕС, отколкото на Русия. Словашкият премиер Роберт Фицо написа във Facebook във вторник, че Братислава няма да подкрепи пакета, освен ако ЕС не предложи „реално решение на кризата“, с която страната му ще се сблъска в резултат на спирането на доставките на енергия от Русия.

Русия отхвърли западните санкции като нелегитимни и контрапродуктивни. Президентът Владимир Путин заяви, че отмяната на санкциите е сред условията за уреждане на конфликта в Украйна.

източник: www.rt.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest