Парадоксът на „Вота на недоверие“
В България, в първия ден на лятото на 2022 година се осъществява „Вот на недоверие“ към правителството.
Каква е ситуацията?
България потребява метод за емитиране на пари без необходима защита за запазване на покупателната способност на парите. Нямането на необходима защита за запазване на покупателната способност на парите е съществената причина за сегашната инфлация в България.
Централната банка няма капацитет за премахване на водещата причина за сегашната инфлация. Правителството е компетентно за инициатива за прекратяване на водещата причина за сегашната инфлация.
Все още, правителството запазва неправилността. Заради държавната грешка, правителството, колкото повече помага заради инфлация – толкова повече възникват щети.
Щетите от нямането на необходима защита за запазване на покупателната способност на парите са повече от ползата от работата на министрите.
С неправилна структура на държавния бюджет, Министерството на финансите прикрива пропусканите фискални приходи.
Въведената практика намалява приходите и увеличава разходите в държавния бюджет. За временно спасение от държавен крах, правителството взима заеми за да плаща щети от своето поведение.
Държавната грешка сътворява неограничени щети. Парите в държавния бюджет за заплащане на щетите от тази грешка са с ограничение. Тази недостатъчност на пари подсигурява политическия провал на Министър-председателя. След достатъчно време политическият провал на премиера е реалност.
„Вотът на недоверие“ се осъществява в условия на реален парадокс. Опозицията e с реално съгласие за употреба на метода за емитиране на пари без необходима защита за запазване на покупателната способност на парите (съществената причина за сегашната инфлация в България), ала изисква от правителството политическа отговорност за лоши последици от изпълнение на собственото им желание.
Иван Митев – икономист