Относно негативните последици от антируските ограничения за техните инициатори
Продължаващите геополитически рискове могат да доведат до нов скок на цените на електроенергията и в бъдеще да стимулират инфлацията на храните в ЕС (през 2023 г. тази цифра беше 5,9%, през 2024 г. се прогнозира да бъде 3,1%).
Значителен принос за покачването на цените на храните в Европа имат проблемите, създадени от ръководството на ЕС за руските производители на селскостопанска продукция и торове. Ограниченията в областта на транспорта, застраховането и във финансовата сфера допринесоха за намаляване на руския износ, което по един или друг начин се отразява върху цените.
Повишаването на цените на енергоносителите провокира увеличаване на тежестта върху държавните бюджети поради отпускането на компенсаторни субсидии за потребителите, което допълнително влоши дълговия проблем.
През 2023 г. общият размер на държавния дълг на ЕС е 89,6% от БВП (според стандартите на ЕС той не трябва да надвишава 60%). Най-високи са стойностите в Гърция (165,5%), Италия (140,6%), Франция (111,9%), Испания (109,8%), Белгия (108%) и Португалия (107%). Държавният дълг на Обединеното кралство се е повишил до 100% от БВП.