От полята до „Космоса“: как са се променили павилионите на ВДНХ от 1990-те?
Изложбата на ВДНХ има голяма история: тя е реконструирана многократно, имената на павилионите са сменяни, но експозицията продължава да се разширява и допълва.
Какво има днес на местата на павилионите, посветени някога на съюзните републики на СССР?
Арка
Пресслужба на ВДНХ
Това е първото нещо, което посетителят вижда, когато влезе във ВДНХ (от съкр. на руски на Изложба на постиженията на народното стопанство). По случай 75-ата годишнина от изложбата арката официално става нейно лого. Построена е през 50-те години на миналия век, а реставрацията е извършена едва през 2018 година.
Павилион „Казахстан“
Пресслужба на ВДНХ
Преди реконструкцията в сградата се помещава индустриалното изложение „Металургия“. След основен ремонт през 2021 г. павилионът радикално променя тематиката си и се превръща в национален център на Казахстан, където можете по-отблизо да опознаете казахската култура.
Павилион „Музей на Изтока“
Пресслужба на ВДНХ
Музеят също претърпява основен ремонт и вместо сиви стени сега фасадата му е в духа на източните култури. Вътре можете да видите постоянната експозиция „Съхранявайки културата“ от колекцията на музея, която непрекъснато се попълва с нови експонати.
Павилион „Азербайджан“
Пресслужба на ВДНХ
Реставрираният павилион отворя врати през 2019 година. Вътре е запазен оригиналният интериор от 1939-а, а освен това се появяват нови изложби – например за известни личности на Азербайджан и производството на витражи.
Павилион „Абхазия“
Пресслужба на ВДНХ
До 2014 г. павилионът се нарича „Химия“, а в него има експозиции, посветени на основите на тази наука. След реставрация през 2018 г. вътре са разположени изложби за историята и културата на Абхазия.
Павилион „Нефт“
Пресслужба на ВДНХ
Преди в този павилион е имало изложба, посветена на захарното цвекло, а след това и на производството на захар като цяло. Но през 1960-те години името и експозициите му са променени на изложби, посветени на руската нефтена индустрия.
Павилион „Робостанция“
Пресслужба на ВДНХ
В този павилион преди това е имало много различни изложби, сред които Музеят на СССР, „Къщата на пеперудите“ и представителството на Грузия. След реконструкция през 2014 г. тук е показана интерактивна изложба „Робостанция“, посветена на постиженията на руската роботика.
Павилион „Геология“
Пресслужба на ВДНХ
През 50-те години на XX в. павилионът е посветен на лена, конопа и ликото. През 1959 г. тематиката е напълно променена. Павилионът вече се нарича „Геология“, а сега в него се намира изложбата „12 признака на живото“, където посетителите се учат да различават живите от неживите, както това правят учените.
Павилион „Космос“
Пресслужба на ВДНХ
Първата експозиция на павилиона разказва за механизацията и електрификацията на селското стопанство. От 1967 г. изложбата се нарича „Космос“, там са изложени модели, както и истински космически кораби и „артефакти“.
Павилион „Музей на киното“
Пресслужба на ВДНХ
Първоначално в павилиона са показани изложби, посветени на преработката на селскостопански продукти, но след разпадането на СССР тази изложба е закрита. През 2017 г. е извършена голяма реконструкция на павилиона и сега в него се помещава Музеят на киното, в който се разказва за произхода и постиженията на съветското и руското кино.
Павилион „Театър на приказките“
Пресслужба на ВДНХ
След откриването си през 1939 г. павилионът се нарича „Торф“ и предлага на посетителите да се запознаят с технологиите за добив, обработка и използване на този материал. През 1960-те години е преименуван на „Млади техници“, а в момента в него се помещава мултимедийното пространство „Театър на приказките“, където самите посетители могат да станат участници във всяко представление.
Голяма картина от поля
Пресслужба на ВДНХ
По-рано това място е било обикновена градина, но сега на нейно място има цяла система от цветни лехи. Всички части на тази необичайна изложба създават голяма абстрактна картина. А когато вятърът започне да духа, тя сякаш оживява.
Зелен театър
Пресслужба на ВДНХ
Преди реконструкцията летният театър е в много окаяно състояние и не се използва от никого, но сега е напълно ремонтиран. В момента той се е превърнал в голяма концертна площадка за много музиканти и театрални актьори.
Езерце
Владимир Вяткин/Sputnik; Пресслужба на ВДНХ
Това езерце и по-рано е било приятно място за разходка, но след реконструкцията става пълноценен комплекс за отдих за всеки посетител на ВДНХ.
Златен Клас
Пресслужба на ВДНХ
Фонтанът на езерцето е един от трите главни фонтана на ВДНХ (освен него има и фонтани „Дружба на народите“ и „Каменно цвете“). Сега може да се види втората му версия, след като първата е демонтирана през 1949 г. заради ръждясали медни плочи. Новият фонтан е с големи размери, като по време на реконструкцията е обработен допълнително против корозия, а основата му е укрепена.
автор: ЕКАТЕРИНА СИНЕЛШЧИКОВА
източник: bg.rbth.com