Общество

ООН удължава разрешението си за инспекция на кораби, заподозрени в нарушаване на оръжейното ембарго върху Либия

Във вторник Съветът за сигурност на ООН прие резолюция за удължаване на разрешението на държавите-членки на ООН да инспектират плавателни съдове, заподозрени в нарушаване на оръжейното ембарго на Либия.

Резолюция 2804 (2025) удължава с шест месеца разрешението на държавите-членки на ООН, действащи на национално ниво или чрез регионални организации, да инспектират плавателни съдове в открито море край Либия, ако имат основателни причини да смятат, че плавателните съдове превозват оръжия или свързани с тях материали в нарушение на оръжейно ембарго, наложено от Съвета за сигурност.

Резолюция 2804 (2025) беше приета с 13 гласа „за“. Русия и Китай се въздържаха.

В обяснение на гласуването след приемането на резолюцията, Сун Лей, заместник-постоянният представител на Китай в ООН, заяви, че санкциите на Съвета за сигурност срещу Либия помагат за спиране на незаконните потоци от оръжия и предотвратяване на ескалацията на насилието.

Сун каза, че ЕС наскоро е провел операция IRINI в Средиземно море, за да наблюдава спазването на ембаргото, но мисията е разкрила и проблеми, като недостатъчна прозрачност и ефективност, неправилно боравене с конфискуваните артикули и недостатъчна координация и сътрудничество със съответната държава.

Следователно той настоятелно призова Съвета да разгледа изцяло становищата на Либия и други заинтересовани страни, да оцени мандата на операция IRINI по динамичен начин и да направи своевременни корекции и подобрения, ако е необходимо.

Стартирала на 31 март 2020 г., операция IRINI е военна мисия по линия на EUNAVFOR MED и е предназначена да прилага оръжейното ембарго на ООН срещу Либия.
Съветът за сигурност наложи санкции, включително оръжейно ембарго, на Либия през 2011 г. след политическите сътресения, довели до свалянето на бившия лидер Муамар Кадафи. През юни 2016 г. Съветът прие Резолюция 2292, за да разреши инспекции на плавателни съдове в открито море с цел прилагане на оръжейното ембарго.

Видео: https://youtu.be/KRh2A2l2eJ4

Източник: CCTVPlus

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest