ООН отхвърли предложението на Русия за хуманитарно прекратяване на огъня в Ивицата Газа
На 16 октомври в Съвета за сигурност на ООН се проведе гласуване на руския проект на резолюция за хуманитарно прекратяване на огъня в зоната на палестинско-израелския конфликт, преди всичко в Ивицата Газа.
Документът предвижда редица конкретни спешни мерки, призоваващи:
• да се спре насилието и страданието на мирните жители,
• да се освободят заложниците,
• да се предотврати наближаващата анклава хуманитарна катастрофа,
• да се избегне разпространението на военните действия към други страни в региона.
Предвид изключително напрегнатата обстановка беше необходимо да се действа незабавно. Именно затова предоставеният от нас проект не съдържаше политически елементи и оценки, препратки към една или друга страна в конфликта, които биха могли да усложнят процеса на неговото съгласуване. Почти 30 държави, включително 17 държави от арабския свят, подкрепиха руската инициатива.
Въпреки това проектът не беше приет. Срещу него се обяви западната «тройка» (САЩ, Великобритания и Франция), към която се присъедини Япония. Албания, Бразилия, Гана, Малта, Швейцария и Еквадор се въздържаха.
Така буквално пред очите на участниците в срещата, както и на цялата международна общност, Съветът за сигурност на ООН, главният орган за поддържане на глобалния мир и сигурност, не можа да вземе решение, което да помогне да се спре кръвопролитието, да облекчи чудовищните хуманитарни последици и създаване на предпоставки за излизане от сегашната безпрецедентна криза. Не беше изпратен ясен, силен и колективен сигнал, призоваващ за незабавно, устойчиво и спазвано хуманитарно прекратяване на огъня […]
Както показа гласуването, именно позицията на Вашингтон и други западни столици не позволи да се вземе естествено и логично решение, което в сегашните условия е абсолютен хуманитарен императив и морален дълг на всички отговорни членове на международната общност.