NI оцени плана за модернизиране на съветски крайцер
The National Interest оцени проекта за модернизиране на ракетния атомен крайцер „Адмирал Нахимов“.
Колумнистът за списание The National Interest Калеб Ларсън коментира съобщенията, че съветският крайцер „Адмирал Нахимов“ ще се върне в руския флот през 2022 г. след модернизация, пише „Российская газета“.
В маниера на НАТО журналистът отнася кораба към „клас „Киров“ – на името на водещия кораб от проект 1144.
„Един от най-големите и мощни кораби на Съветския флот, бойният крайцер „Адмирал Нахимов“, се готви за преоборудване и отново ще излезе в морето. Той ще претърпи модернизации, които теоретично позволяват на масивния кораб да остане във водата и да потопи други кораби“, пише авторът.
Според експерта „Адмирал Нахимов“ принадлежи към класа на малките бойни кораби. Той обаче подчертава, че терминът „малък“ не трябва да подвежда читателите. Крайцерите по този проект са най-тежките и най-големите кораби в света, с изключение на самолетоносачите. „Плюс това са въоръжени до зъби“.
Основното противокорабно оръжие на „Адмирал Нахимов“ е ракетата П-700 „Гранит“. Той има и бордови системи за противовъздушна отбрана. Това е зенитно-ракетен комплекс (ЗРК) С-300Ф, както и редица други системи за точкова отбрана.
„Руските медии съобщават, че след модернизацията „Адмирал Нахимов“ ще бъде оборудван с мощен ракетен комплекс с късо и далечно действие „Панцир-М“. Той ще може да проследява и прехваща ракети, летящи над океанската повърхност и да добави мощна нова отбранителна способност към крайцера“, пише Калеб Ларсън.
Освен това някои медии твърдят, че „Адмирал Нахимов“ ще бъде въоръжен с нова руска хиперзвукова ракета „Циркон“. При скорост над 5 Маха „ще е невероятно трудно да се защитите от нея“. Той също има невероятен разрушителен потенциал от кинетична енергия.
В допълнение към широката гама оръжия, палубата на кораба може да побере около 5 вертолета за борба с подводни лодки.
Журналистът напомня, че единственият активен ядрен ракетен крайцер от проект 1144 „Орлан“ е „Петър Велики“. В момента е в експлоатация в Руския северен флот.
източник: RUSSIA BEYOND БЪЛГАРИЯ