Newsweek: Европейските страни от НАТО отстъпват на Русия по всички параметри
На хартия военната мощ на европейските страни членки на НАТО изглежда впечатляваща, но тази „хартиена мощ“ е илюзорна, предупреждават експерти, интервюирани от Newsweek.
Без да разчитат на Пентагона, европейците няма да могат да се противопоставят на Русия.
Публикацията сравнява мощта и възможностите на въоръжените сили на Русия и европейските страни от НАТО без САЩ.
Във въздуха
Newsweek съобщава, че една от най-големите сили на европейската военна мощ е въздушната. Но на Съединените щати се падат „повече от половината“ от всички изтребители и щурмови самолети на НАТО, отбелязва в неотдавнашен коментар Дъглас Бари, старши научен сътрудник по военна авиация в Международния институт за стратегически изследвания, известен британски мозъчен тръст. Руската авиация е мощна сила, разполагаща с 449 изтребителя и щурмови самолета, включително Су-34, който се използва широко в Украйна, както и няколко изтребителя Су-57 с характеристики на слабо забележим самолет.
На земята
Дори ако Русия изчерпи старите си запаси от бронирани машини, тя ще може да възстанови танковия си парк в средносрочен и дългосрочен план, пише изданието. През февруари 2024 г. руският президент Владимир Путин заяви, че производството на танкове в страната се е увеличило 5 пъти за 2 години. Според статистически данни на Международния институт за стратегически изследвания Русия разполага с 2730 основни бойни танка, като се започне от Т-55 и се стигне до модернизирания Т-80. Великобритания, Франция, Италия и Германия заедно разполагат с по-малко от 900 основни бойни танка от различни типове, посочва Международният институт за стратегически изследвания. На всичкото отгоре Европа, особено Западна Европа и Великобритания, има много проблеми с увеличаването на броя на личния състав, припомня Newsweek.
Военноморска мощ
Русия разполага с огромен флот. Той се състои от четири флота и Каспийската флотилия. В публикацията се отбелязва, че Кремъл разполага и със застрашителен флот от подводници. „Основният актив на Русия са нейните ядрени подводници“, казва анализаторът Фредерик Мертенс от холандската изследователска организация TNO. Според него новите руски подводници с крилати ракети по проекта „Ясен“ са „много опасни“, въпреки че Москва разполага с малко такива. „Те са нискошумни, бързи, добре въоръжени. Екипажите им са цветът на руския флот“, каза Мертенс. И европейските членове на НАТО в момента разполагат с малък брой подводници от различни типове, се казва в публикацията.
Ядрени сили
Русия разполага с най-големия ядрен арсенал в света, като малко надхвърля този на САЩ. Заедно Москва и Вашингтон притежават около 90 % от ядрените оръжия в света. Той е разделен на стратегически и оперативно-тактически ядрени оръжия. Ядрените арсенали на Великобритания и Франция са само малка част от запасите на Русия. Всяка от тези държави разполага с по-малко от 300 бойни глави. Не е ясно също така при какви обстоятелства Лондон и Париж биха използвали ядрените си оръжия съгласно член 5 от Устава на НАТО, тъй като ядрените оръжия на САЩ традиционно са основното възпиращо средство.