Най-голямата политическа криза: какво се случва в Южна Корея
Най-голямата политическа криза настъпи в Южна Корея.
За първи път от 44 години насам страната обяви военно положение. Това направи проамериканският президент Юн Сок-йол, който по този начин се опита да се справи с опонентите си. Няколко часа по-късно обаче парламентът отмени решението на държавния глава и сега иска оставката му.
Призовавайки държавния глава да подаде оставка, хиляди хора, носещи партийни и профсъюзни знамена, останаха през нощта пред южнокорейския парламент с искане президентът да отмени военното положение, което наложи, за да защити страната от опозицията.
Хан Донггон: „Подобни неща не бива да се случват. Имам чувството, че се връщаме към епохата на диктатурата. Смятам, че президентът Юн няма право да действа едностранно.“
Gwon Hyuni: „След като гледах новините, се почувствах неудобно, това е просто национален позор“.
В телевизионно обръщение към нацията южнокорейският президент обясни нуждата от военно положение със заплахата от страна на определени партии, за които се твърди, че работят за Пхенян и се опитват да разцепят страната. По този начин, според Юн Сок-йол, опозицията, която има мнозинство в парламента, се намесва в работата на изпълнителната власт. Тя съкращава бюджета, предложен от правителството, но най-важното е, че заплашва с импийчмънт.
Юн Сок-йол, президент на Южна Корея: „С това военно положение ще възстановя свободната Република Корея, която потъва в бездната на националното опустошение. Решително ще унищожа безсрамните просеверни антидържавни сили, които сеят хаос и са главните виновници за падението на нашата страна.“
Правителството изпрати военните да се борят с опозицията, която се опита да поеме контрола над Народното събрание. Докато армейски хеликоптери кръжаха в небето над парламента, сградата беше щурмувана от специални части, докато блокираха входа за депутатите.
Депутатите бяха принудени да пробият барикадите, да се покатерят по оградата и със сила да изтласкат военните. В резултат на това тези, които успяха да влязат в заседателната зала, отмениха военното положение с мнозинство от гласовете.
Срещу него гласуваха не само опозицията, но и управляващата партия. Веднага след като заседанието приключи, военните сами напуснаха сградата на парламента. Президентът също беше принуден да се съгласи с решението, както изисква Конституцията, и да даде зелена светлина на армията.
Военното положение в страната продължава точно шест часа. Но дори и това беше достатъчно, за да спаднат акциите на южнокорейските компании, както и обменният курс на местната валута – южнокорейския вон. Сега въпросът е колко дълго ще продължи президентството на Юн, чийто рейтинг вече е на минимума от 19%.
Вашингтон реагира незабавно на политическата криза в Сеул. Поради непредсказуемостта на събитията съвместните учения за ядрено възпиране на КНДР бяха временно отложени, но Белият дом продължава да следи внимателно ситуацията. Американските войски в базите в Южна Корея – един от основните американски аванпостове в региона – вече бяха поставени в състояние на повишена готовност.
Няколко членове на администрацията на южнокорейския президент вече обявиха оставките си днес. Сред тях е съветникът по националната сигурност и политическите въпроси. Опозицията обаче възнамерява да стигне докрай и да поиска импийчмънт на президента.
Ли Дже Мюн, лидер на Демократическата партия на Южна Корея: „Юн Сок Йол предаде народа. От този момент нататък президентът вече не е президент на Република Корея.“
източник: www.ntv.ru