Общество

Най-големият враг на Кийр Стармър: Големият гребенест тритон

Премиерът на Обединеното кралство се стреми към растеж. Това означава битка със зеленото лоби.

Кийр Стармър може и да е изпратил консерваторите — но сега той се изправя срещу по-хилав враг: големия гребенест тритон.

Новоизбраният министър-председател на Обединеното кралство обеща да „прокара с булдозер“ бюрокрацията и да се изправи срещу NIMBY, за да накара Великобритания да се изгради.

Неговото лейбъристко правителство предлага още 1,5 милиона жилища в Англия през следващите пет години. Амбициозните планове за чиста енергия изискват огромни нови слънчеви ферми, вятърни турбини и стълбове в Обединеното кралство

Но разклащането на британската система за планиране означава да се сблъскате с амфибия с портокалов корем и някои могъщи приятели.

Големият гребенест тритон е защитен както от разпоредбите на ЕС за местообитанията (прехвърлени в британското законодателство след Брекзит), така и от Закона за дивата природа и селските райони на Обединеното кралство.

Стармър не е първият политик, който се опитва да се справи със създанията. „Забавянето на новото преброяване“ задържа страната назад , твърди бившият премиер Борис Джонсън. Нютс бяха обект на враждебен брифинг от един водещ финансист към канцлера Рейчъл Рийвс.

Видът често е несправедливо хулен. Процесът на защита на тритон в Обединеното кралство се ускори значително през последните години, благодарение на новата технология и опростената документация. И все пак те си остават брадавични плакати за десетки видове, на които е предоставена строга законова защита в системата за планиране на страната.

Стармър и неговите министри смятат, че е време за промяна. Кампаниите за дивата природа – които досега оставаха на страната на новото правителство – се подготвят за политическа битка.

Фалшива война

За да подпомогне провеждането на реформата, Стармър назначи един от своите най-доверени съюзници в обикновено неизвестния Министерство на околната среда, храните и селските въпроси (DEFRA).

Министърът на околната среда Стив Рийд беше до Стармър през голяма част от политическата кариера на премиера.

Депутат от Кройдън и бивш съветник на лондонския квартал Ламбет, той не е много селски избор за отдела по селските въпроси. Неговата цел е да гарантира, че DEFRA няма да се превърне в блокер в дневния ред на правителството за „изграждане, изграждане, изграждане“, а вместо това в „отдел за растеж“, както самият Рийд се изрази .

Рийд беше водеща фигура в мозъчния тръст Labor Together, който изведе Стармър до ръководството на Лейбъристите. В дните си, когато ръководеше Lambeth, той се бореше с твърдата левица заедно с борбен началник на щаба на име Морган Максуини – човекът, който сега върши същата работа на Даунинг стрийт на Стармър.

Лейбъристкото правителство предлага още 1,5 милиона жилища в Англия през следващите пет години. | Джъстин Талис/AFP чрез Getty Images

Сега се очертава потенциално вдигане на прах с екологично лоби, което получава подкрепата на милиони обичащи природата (и обичащи тритони) британци.

„Статуквото не работи“, казаха Рийд и министърът по жилищното настаняване Анджела Рейнър в писмо до зелените групи седмици след встъпването в длъжност на лейбъристите. 

„Оценките на околната среда“ по време на строителните проекти и „преговорите за всеки отделен случай за смекчаване и компенсация“ за видовете забавят „много необходимите жилища и инфраструктура“, твърдят те.

Бъдещите реформи ще предложат „печеливши за жилищното строителство и природата“, твърдят те. И досега правителството и природозащитните групи са действали добре.

В речта си на конференцията на Лейбъристката партия миналия месец Рийд даде всичко от себе си, за да успокои зелените. „Нашето наследство ще бъде да върнем на нашите деца естествения свят, който е тяхно право по рождение“, каза той.

Ричард Бенуел, главен изпълнителен директор на коалицията Wildlife and Countryside Link – която се консултира с правителството относно техните планове за жилищно строителство и енергийна инфраструктура – ​​каза, че министрите изглеждат „внимателни“ към рисковете и са отворени към идеи от сектора.

Но Бенуел имаше и предупреждение. „Направено лошо, развитие в мащаба, на който правителството се надява, може да причини непоправима вреда на и без това крехката дива природа на Англия“, каза той.

Танцът

Засега има оскъдни подробности за това как министрите могат да реформират сферата на опазване на околната среда в страната.

Части от Зеления пояс – пространство около градове, защитено от застрояване и съставляващо около 12,6 процента от земята в Англия – ще бъдат заграбени. Министрите преименуваха този „сив пояс“ и настояват, че ще бъдат построени само зони като неизползвани бензиностанции и паркинги.

Но за мнозина Зеленият пояс е свещено. Кампанията за защита на селските райони в Англия я приветства като „съседската провинция“ за милиони градски британци – и се зарече да „кампанира страстно за нейната защита, подобряване и разширяване“.

Още по-голяма битка може да се очертае около произлизащите от ЕС — и защитаващи тритоните — разпоредби за местообитанията и така наречения процес на стратегическа оценка на околната среда (SEA), който местните власти използват, за да вземат решение относно развитието в техния район.

Правилата за „неутралност на хранителните вещества“, които управляват как развитието засяга местните сладководни местообитания, са друга потенциална пречка. Бившият министър на жилищното настаняване Майкъл Гоув се опита да ги реформира миналата година, само за да бъде осуетен от лейбъристите, тогава в опозиция, в Камарата на лордовете.

Правилата за „неутралност на хранителните вещества“, които управляват как развитието засяга местните сладководни местообитания, са друга потенциална пречка. | Дан Китууд/Гети изображения

Сега предизборните групи се притесняват, че лейбъристите в правителството може да променят мелодията си.

„Ще дойде момент, в който строителните стремежи на правителството ще се сблъскат със [законите за защита на природата],” каза един високопоставен зелен лобист, който получи анонимност, за да обсъди отношенията с Уайтхол.

„В момента има този танц между министрите, които отчаяно казват: „Не се притеснявайте, ние ще работим с вас и ще се консултираме“ – и сектора, който казва: „Не се притеснявайте, няма да правим кампания.

„Но веднага щом се сблъскат с някакъв проблем със СЕО или разпоредбите за местообитанията, или някакъв безполезен съдебен преглед, те ще започнат да гледат на закона.“

Точката на възпламеняване може да настъпи, ако местните общности намерят начин да блокират проекти, които са от съществено значение за Обединеното кралство да постигне целите си за нула, прогнозира лобистът. Министърът на енергетиката Ед Милибанд вече беше предупреден за потенциални правни заплахи от местните съвети относно въздействието на проекти за енергийна инфраструктура, включително пилони и слънчеви ферми.

Други потенциални сблъсъци включват нова рамка за земеползване, която трябва да бъде представена преди края на годината, и законопроект за планиране и инфраструктура, който ще бъде представен пред парламента през 2025 г.

Стражи и торти

Лейбъристките депутати изглежда полагат основите за предстоящи големи политически битки. Вътре в парламентарната партия се формира преторианска гвардия, решена да се изправи срещу „блокиращите“, били те NIMBY или newt. 

Дори новият председател на Комитета за екологичен одит, Тоби Пъркинс, е член на новата фракция на Labor Growth Group.

„Абсолютно вярвам, че ангажиментът за [изграждане] на жилища и ангажиментът за защита на нашата естествена среда и гарантиране, че нашето земеделие е устойчиво дълго в бъдещето, могат да вървят ръка за ръка“, каза Пъркинс.

Джош Саймънс, друг водещ депутат в групата, се съгласи, но изрази по-малко помирителен тон. „Когато британската общественост и икономика викат за строители, няма време за блокери“, каза той.

Други държавни фигури се надяват да получат тортата си и да я изядат.

Увеличаването на развитието не трябва да навреди на природата, каза Тони Джунипър, председател на Natural England, официален правителствен съветник по околната среда.

Амбициозните планове за чиста енергия изискват огромни нови слънчеви ферми, вятърни турбини и стълбове в Обединеното кралство | Кристофър Фърлонг/Гети изображения

Съществуващият подход означава, че „доста технически и доста специфични регулаторни кодекси“ защитават „малки останки от редки видове, като популация на голям гребенест тритон или малко редки тревни площи“, каза той на събитие този месец. Строителството може дори да подпомогне възстановяването на природата, настоя Джунипър, защитник на реформата.

„Трябва да върнем [в природата] много от това, което е изчезнало. Ако можем да свържем това с развитието на инфраструктурата и жилищното строителство, това би било добър начин да продължим“, каза той – въпреки че фактът, че възстановяването на природата липсва в основните мисии на правителството на Starmer „може би му придава малко по-нисък профил“, призна Juniper.

В писмото на Рийд и Рейнър се настоява, че лейбъристите ще приемат закони само „ако сме уверени“ в нови правила, подкрепящи възстановяването на природата.

Министерството на жилищното строителство, общностите и местното управление и DEFRA отказаха да коментират конкретни планове за регулациите на местообитанията и SEA. Но говорител на правителството се опита да омаловажи идеята за сблъсък.

„Твърде дълго различни групи, включително разработчици и екологични групи, бяха насъсквани една срещу друга“, казаха те.

„Бяхме избрани с мандат да накараме Великобритания да се изгражда отново, заедно със защитата и възстановяването на природата, и точно това ще направим. Фокусирани сме върху събирането на групи около масата, за да произведем прагматични решения, които са необходими за изграждането на домовете и инфраструктурата, от които тази страна отчаяно се нуждае, като същевременно подобрява екологичните резултати.“

Имаме нужда от план(нер)

Разработчиците междувременно се надяват, че служителите ще гледат на реформите отвъд тритоните – което не винаги е bête noire на масовото въображение.  

„Мислех си, че гребенестите тритони са нещото, което ще ни спре“, каза Марк Оуен-Лойд, директор на разработката Botley West на соларната компания Photovolt в Оксфордшир. „Това всъщност е най-лесното“, добави той. „Просто потапяте езера с пръчка и тя намира тяхното ДНК.“ Всичко това е много по-малко трудоемко от стария подход на буквалното им търсене.

По-голям, но по-прозаичен проблем, каза Оуен-Лойд, е недостигът на експерти по планиране в местните власти.

„Тъй като тези [инфраструктурни] проекти се увеличават на брой и преминават през процеса, ресурсите на местните власти ще бъдат основен проблем“, каза той. „Помощта [от Уайтхол] за местните власти би била нещо добро.“

Проучванията на околната среда, изисквани съгласно текущата система за планиране, означават „почти гарантирани двугодишни предпоставки за кандидатстване“, каза той. „Нашите проучвания за прилепи откриха прилеп барбастел, който е много рядък и застрашен прилеп – така че трябваше да направим някои допълнителни проучвания за това.“

Но такава защита на околната среда спомага за успокояването на местните общности, твърди той.

„Ние сме в състояние да отговорим абсолютно [на опасенията], като им покажем нашето екологично изявление“, каза Оуен-Лойд. „Мисля, че ако не го направиш, щеше да имаш истинска битка в ръцете си.“

Тази битка, както Стармър и Рийд са на път да разберат, се насочва право към Уайтхол.

източник: www.politico.eu

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest