Най-доброто ръководство за приготвяне на руска салата „Сельодка под шуба“
Тази салата е символ на Новата година в Русия, както и Оливие (руската салата).
Нека се опитаме да „облечем“ добре херингата.
На първо място, нека не забравяме, че в Русия „салатите“ най-често не са онези свежи и леки предястия, които са разпространени в България. Една руска салата е почти нещо като ястие – доста тежка на съставки и с много майонеза.
Сега салатата, за която ще говорим днес, би спечелила не само конкурса за най-странно име, но и за най-странна визия. Запознайте се с руското кулинарно бижу, известно като „Сельодка под шуба“.
Юлия Мулино
Съществуват различни легенди за това как и кога тази салата се е появила за първи път в Русия. Някои твърдят, че първоначално е създадена от кръчмаря Аристарх Прокопцев, който имал нужда от евтино, но обилно ястие, което да върви добре с алкохол. Според една от легендите салатата е създадена през 1918-1919 г., малко след идването на власт на болшевиките, и е изпълнена с политически и социални символи. Например горният слой от цвекло се свързвал с червеното съветско знаме и социалистическата революция, а херингата представлявала работниците. Според друга легенда салатата „Сельодка под шуба“ е била джазиран вариант на салатата винегрет.
Едва много по-късно, през 1970-те години, „Сельодка под шуба“ придобива популярност сред съветските маси; това е епоха, белязана от пика на кулинарната мода на майонезените салати. Наред с вечните фаворити като салатите „Оливие“ и салатите с раци, „Сельодка под шуба“ се превръща в един от символите на новогодишната трапеза.
Въпреки вариациите, основата на това ястие се състои от херинга, картофи, моркови и цвекло. Редът на слоевете може леко да се разминава, но основното е, че херингата остава в самото дъно, а цвеклото трябва да се постави отгоре.
Тази салата е съвсем проста, но има редица нюанси, от които ще зависи вкусът и структурата на ястието.
- Херинга
Най-важното нещо е, разбира се, самата херинга. По-добре е да се вземе консервирана херинга в саламура. Препоръчва се пикантна такава.
Ако рибата се продава цяла, трябва да отделите време, за да я почистите и да извадите костите. Ако рибата е твърде солена, трябва да се накисне в мляко. Аз използвах леко осолена холандска херинга. Тя вече се продава нарязана.
- Определете структурата
Съществуват спорове за това как може да се нарече класическият вариант на „Сельодка под шуба“. Двете основни противоположни мнения спорят за използването на яйце в рецептата. Яйцето прави салатата по-крехка, но също така и по-тежка, тъй като в нея вече има майонеза.
Лукът също е любим на феновете. Но според мен е необходимо да се включи, както във всички ястия с херинга. Ако ви отблъсква острият и рязък вкус на лука, можете да го попарите с вряла вода и предварително да го мариновате в оцет.
Друга съставка, която може да обогати вкуса, е кисела ябълка. Съществуват и варианти с пържени гъби, лук и сирене. Но те могат значително да променят вкуса на вашата „Сельодка под шуба“.
- Сварете зеленчуците правилно
Сварете зеленчуците в кожата им. Опитайте се да изберете зеленчуци с еднакъв размер, така че да бъдат готови по едно и също време. Можете да сварите корените на цвеклото отделно, тъй като те често са по-големи от картофите или морковите и отнемат повече време за сваряване. Не ги преварявайте; зеленчуците трябва да запазят формата си, за да е по-лесно да се настъргват на ренде. След като зеленчуците са готови, поставете ги в студена вода, за да ги обелите по-лесно.
- Изберете размера на резените
Това не е от решаващо значение и зависи от личните ви предпочитания, но може да повлияе на крайния вкус. Самата херинга трябва да се нареже на малки парчета или кубчета. За по-деликатна консистенция използвайте фино ренде. Но традиционно зеленчуците се настъргват на едро ренде.
- Редът на подреждане на пластовете
Оригиналната рецепта предполага херингата да лежи на дъното на ястието. След това редът е следният: картофи, лук, яйца, моркови и цвекло. Всеки слой се намазва с майонеза. Аз предпочитам да сложа лука веднага върху херингата. Съществува и многослоен вариант, при който слоевете се повтарят и при който самата херинга лежи върху слой с картофи.
- Изберете форма
Обикновено тази салата се подрежда върху широка плоска чиния, по възможност с овална форма. Но можете да поставите слоевете във форма с прорези и да направите салатата да прилича на торта, показвайки слоевете. Можете да подредите слоевете в отделни прозрачни чаши. Можете да използвате и голяма дълбока прозрачна купа.
- Бъдете търпеливи
Накрая, но не на последно място, вземете предвид „времето за почивка“, което е необходимо на салатата, за да престои. След няколко часа слоевете ще абсорбират майонезата и ще се изпълнят с вкусовете си.
Съставки:
Юлия Мулино
- Херинга (малка) – 3 бр.
- Картофи (средни) – 1 бр.
- Моркови (големи) – 1 бр
- Корени от цвекло (малки) – 3 бр
- Яйце – 2 бр (+ 1 за украса)
- Лук (малка глава) – 1/2 бр.
- Ябълка (малка, зелена) – 1/2 бр (по избор)
- Майонеза – 150 г (на вкус)
Приготвяне:
Покрийте зеленчуците и яйцата със студена вода и ги поставете на котлона. Сварете или изпечете цвеклото отделно.
Юлия Мулино
Яйцата ще са готови по-рано. Трябва да ги залеете със студена вода и да ги оставите да се охладят.
Юлия Мулино
Нарежете лука на ситно.
Юлия Мулино
Запарете го с вряла вода и го отцедете.
Юлия Мулино
Отново го залейте с оцет. Това ще направи лука по-малко лют.
Юлия Мулино
Когато зеленчуците са готови, те трябва да се режат лесно с нож, но да не се разпадат. Залейте ги със студена вода.
Юлия Мулино
Нарежете херингата на малки парчета. Ако е цяла, трябва да се обели от кожата, като се започне от опашката. Извадете вътрешностите, отстранете главата и гръбнака. Разделете я на две части и внимателно отстранете костите.
Юлия Мулино
Поставете парчетата плътно на дъното на съда.
Юлия Мулино
Добавете лука.
Юлия Мулино
След това настържете ябълката. (Или пропуснете тази и следващата стъпка, ако предпочитате традиционния вариант на салатата).
Юлия Мулино
След това я сложете отгоре и я намажете с майонеза.
Юлия Мулино
Сложих майонезата в торбичка, за да е по-лесно да я нанеса равномерно върху всеки слой.
Юлия Мулино
Настържете яйцето отгоре и го намажете с майонеза.
Юлия Мулино
Добавете картофите и още един слой от майонезата.
Юлия Мулино
Моркови и майонеза. Регулирайте гъстотата сами.
Юлия Мулино
Накрая добавете цвеклото.
Юлия Мулино
Покрийте този слой по-обилно.
Юлия Мулино
Украсете с жълтък, лимон и магданоз по желание и оставете да престои няколко часа.
Юлия Мулино
Насладете се!
Юлия Мулино
автор: ЮЛИЯ МУЛИНО
източник: bg.rbth.com