На този ден през 1908 г. излиза първият художествен филм на Русия
28 октомври 1908 г. се смята за рождения ден на киното в Русия.
На този ден в петербургския театър „Аквариум“ се провежда премиера на първия художествен филм, който заснет в Руската империя.
„Понизовая вольница“, или „Стенька Разин“ продължава едва 7 минути. Това е филмова адаптация на малък фрагмент от историческия епос на Василий Гончаров, който е вдъхновен от известната песен на Дмитрий Садовников „Из-за острова на стрежень“.
„Продуцент“ на филма е Александър Дранков, един от пионерите в руското кино. Той има свое киноателие и вече се е прославил с първите документални снимки на Лев Толстой.
Свободни източници
Сюжетът на филма разказва за донския казак и атаман Степан Разин, който се завръща от морски поход с пленена персийска принцеса. Филмът започва с плаващи на лодки казаци по Волга, а самият Разин седи на носа на една от тях и страстно прегръща и целува пленницата си. Всички празнуват успеха на похода и богатата плячка.
Все пак казаците се притесняват – те са преследвани от царските стрелци, а атаманът, който се забавлява с красавицата, е забравил главната си задача. Казаците решават да заговорничат и поднасят на силно пияния Разин писмо, уж написано от принцесата до неин възлюбен. Филмът завършва с това как разяреният ревнив атаман хвърля принцесата във Волга.
автор: АЛЕКСАНДРА ГУЗЕВА
източник: bg.rbth.com