Н.Пр. посланик Арун Кумар Саху с първи впечатления от България
Първото ми впечатление
Арун Кумар Саху
Посланик на Индия в България
През първия ми месец в България се натъкнах на разнообразно население. Докато общувах с различни хора, забелязах значителен интерес към индийската култура, икономика, наука, философия и начин на живот. Освен това забелязах любопитството на българите към съвременна Индия и нейното бъдещо развитие. Стана ми ясно, че България гледа на Индия като на важен глобален играч и потенциален партньор, особено в сектори като търговия, инвестиции, технологии, сигурност и културен обмен. Освен това открих, че историческите връзки между двете нации след Втората световна война, особено участието им в Движението на необвързаните и периода от дипломатическо сътрудничество, са насърчили силното желание за засилване на ангажираността с Индия.
Индия е най-гъсто населената страна в света, с приблизително население над 1,43 милиарда души. Демографската й структура е разнообразна и се характеризира с младо население. Въпреки това темпът на нарастване на населението намалява, като коефициентът на раждаемост е приблизително две деца на жена, доближавайки се до нивото на заместване. Средната възраст в Индия е около 28 години, което я прави дом на най-младото население в света. Приблизително 67 процента от нейните граждани попадат в групата на трудоспособната възраст от 15 до 65 години, докато около 8 процента от населението е на възраст над 65 години. Последната цифра постепенно нараства поради нарастващата продължителност на живота.
Страната преживява значителна урбанизация и се изчислява, че до 2030 г. приблизително 40% от населението ще живее в градските райони. Големите мегаполиси включват Делхи, Мумбай, Бенгалуру, Колката, Ченай и Хайдерабад, всеки с над 10 милиона жители. Освен това няколко интелигентни града се появяват на глобалната карта, като Джайпур, Кочи, Тхируванантапурам, Чандигарх, Лакнау, Висахапатнам, Индор, Нагпур, Вадодара, Коимбатор, Нашик, Белари, Бхубанешвар, Колхапур, Мисуру и Нелор.
Индия е мултиетническа, мултикултурна и мултирелигиозна нация, която радва лингвистите. През 1896 г. англо-ирландският лингвист и управител Джордж А. Грирсън започва монументалното лингвистично проучване на Индия (LSI), което идентифицира над 700 езика и диалекта в цяла Индия. Днес индийската конституция признава 22 официални езика, като приблизително 40% от населението в Северна Индия говори някаква форма на хинди. Често се казва, че езиците и диалектите се различават на всеки няколко километра в Индия.
Федералната структура на Индия се основава на езика, като всеки щат е създаден, за да съответства на определена езикова група. Първият езиков щат е създаден на 1 април 1936 г., преди независимостта на Индия, а именно Одиша, разположен в Източна Индия близо до Бенгалския залив. Приблизително 42 милиона души в този щат говорят одия. Одиша е дом на известния храм Конарк (храмът на Бога Слънце) и храмът Джаганат (едно от четирите свещени места за поклонение на индусите) в Пури, като и двата са световно признати със своето историческо, архитектурно и духовно значение. Бхубанешвар, столицата на Одиша, е известна с многобройните си храмове.
Индия е дом на няколко основни религии, включително индуизъм, ислям, християнство, сикхизъм, будизъм и джайнизъм. Близо 80% от населението се придържа към различни форми на хиндуизма и също така има второто по големина мюсюлманско население в света, приблизително 14%. Хора от почти всички религии живеят в Индия, подкрепяни от множество места за поклонение и обществени асоциации. Например зашеметяващият храм на Лотоса, бахайски дом за поклонение, се намира в Делхи.
Индия е петата по големина икономика в света с БВП от 3,55 трилиона щатски долара и работна сила от над 500 милиона души. Ключовите сектори включват селско стопанство (42%), промишленост (25%) и услуги (33%). Страната има бързо разрастваща се средна класа от над 350 милиона души, която стимулира потреблението и насърчава икономическия растеж. Това е най-бързо развиващата се голяма икономика в света. Нацията преживява значителна урбанизация с впечатляваща инфраструктура и жилищно развитие. Качественото здравеопазване, образованието, уменията и заетостта са приоритетни. С най-голямото население в трудоспособна възраст Индия притежава потенциала да стимулира глобалния икономически растеж.
По време на престоя ми в България планирам да запозная читателите с различни аспекти на Индия, включително нейната история, култура, икономика, наука и технологии, спорт и овластяването на жените. Също така ще се стремя да дам поглед върху древна, средновековна и съвременна Индия, обхващайки цивилизацията по долината на Инд, ведическия период, империите Маурия и Гупта, Делхийския султанат и империята Виджаянагара. Освен това ще обсъдя британския колониален период, ненасилствената борба на Махатма Ганди за независимостта на Индия и разделянето на страната през 1947 г., последвано от развитие в ерата след обявяването на независимостта. В този процес възнамерявам да отговоря на много от въпросите, които срещам почти ежедневно.
(следва продължение)