Н. Пр. д-р Мофтах Дарени, пълномощен министър на посолството на Либия в България, изнесе публична лекция в УНСС на тема „България и Близкият изток. Икономически и политически отношения между България и Либия“
Н. Пр. д-р Мофтах Дарени, пълномощен министър в посолството на Либия в България и бивш шарже д’афер изнесе публична лекция в УНСС на тема „България и Близкият изток. Икономически и политически отношения между България и Либия“.
В рамките на публичната лекция ректорът проф. д-р Димитър Димитров удостои Н. Пр. д-р Мофтах Дарени със званието „Почетен професор”.
Официални гости на събитието бяха посланиците на Кувейт, Катар, Мароко, Малта, Ливан, Алжир, Ирак, както и проф. Георги Близнашки, служебен министър-председател на България в периода август–ноември 2014 г., Александър Николов, министър на енергетиката в периода 2021-2022 г., Анастас Терзобалиев, изпълнителен директор на МКРТНИ ЕООД и Михаил Аргатски, търговски директор на МКРТНИ ЕООД. От страна на УНСС присъстваха доц. д-р Мария Воденичарова, зам.-ректор по научноизследователската дейност, доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики на УНСС, Гергана Кирилова, директор на дирекция „Кабинет на ректора, представители на академичния състав на университета, студенти и служители.
Проф. д-р Димитър Димитров откри събитието и подчерта: „На фона на традиционно приятелските връзки с редица арабски държави, България с загриженост следи влошаващата се сигурност в Близкия изток. Рискът от прерастване на военния конфликт между Израел и Хамас ескалира и рискува да се превърне в регионален. Дипломацията е призвана да не допуска напрежението да продължава да расте. Светът трябва да намери път и воля за мир“. Ректорът посочи, че за присъстващите в залата е особена привилегия да чуят мнението на човек като Н. Пр. д-р Мофтах Дарени, със забележителна дипломатическа кариера – Консул на Либия в Испания през 2016 г., председател на 5-ата Либийска комисия към ООН през 2018, ръководител на Службата за последващи действия в областта на външните работи към министър-председателя през 2012 г., ръководител на Службата за международен и регионален принос, ръководител на Службата за международен и регионален принос към Министерството на външните работи 2018 г., участник в Общото събрание на ООН – отговарящ за делата на Организацията за ислямско сътрудничество.
Н. Пр. д-р Мофтах Дарени благодари за голямата чест. В своята публична реч той представи богатата историята на Либия от дълбока древност до ден днешен. Акцентира на отношенията между Либия и България, които започват по време на крал Идрис (1951-1969 г.), българското посолство в Либия е открито през 1966 г., и продължават по времето на Муамар ал-Кадафи (1969-2011 г.). В този период както и през последните години България и Либия са развивали много добри двустранни отношения в областта на отбранителната индустрия, енергетиката, търговията, образованието, медицината и културата. Либия е доставяла нефт и нефтени продукти, а много българи са участвали в строителството на големи структурни обекти в Либия – язовири, болници. През последните години се е засилил износа на пшеница, ечемик, селско-стопански и хранителни продукти от страна на България.
„Аз лично посреднича за създаване на партньорски отношения между големите университети в Либия и България. Призовавам младите хора да продължат да развиват доброто, демокрацията, да се борят срещу несправедливостта и робството“, обърна се към студентите Н. Пр. д-р Мофтах Дарени.
Уважаеми професор Димитров,
Уважаеми бивши министри на енергетиката, външните работи, здравеопазването, туризма, труда и социалните грижи,
Ваше превъзходителства представители на дипломатическия корпус в Република България,
Уважаеми академици, професори,
Уважаеми студенти,
Уважаеми представители на български и чуждестранни медии,
Скъпи гости:
За мене е чест и привилегия днес да присъствам пред тази аудитория по повод лекцията за политическите и икономически отношения между Република България и Либия.
За мене е чест след целия положен труд, множество пътувания и срещи с участието на търговско-промишлените палати в България и българските университети, магистърските и докторски програми на УНСС да бъдат подкрепени и популяризирани от държавни и частни национални арабски медии.
Огромно постижение е, че ръководството на УНСС получава признание и покани за участие в международни конференции в Ербил, Багдад, Аман, Триполи и град Бенгази. Като ректорът на УНСС, проф. д-р Димитров е отразен от националните арабски медии разпространяващи се в Ирак, Кувейт, кралство Йордания, ОАЕ, Египет, кралство Мароко , Либия.
Аз и моят колега, г-н Михаил Аргатск,и дипломат и също експерт в Близкия изток и арабските страни, неуморно работим за задълбочаване на академичното сътрудничество/споразуменията между УНСС и арабски университети, както и широкото медийно отразяване на УНСС в арабски държавни и частни медии като начин за привличане на арабски студенти в магистърските програми от университети в България.
Днес сме тук, за да отбележим заслугите към България на д-р Муфта Дарени. Той е първият арабски дипломат, който ще бъде удостоен с почетна титла като признание за инициираното партньорство с УНСС, както и за ключовата му роля за организацията на делегацията на БТПП в Триполи и Бенгази, офоциалните срещи с множество български министри в посолството на Либия в София и не на последно място, възможноста България да получава газ от Националната петролна компания на Либия.
В обстановка на военни действия в Украйна, при кризата в Близкия изток между държавата Палестина и Израел, България има нужда да бъде независима по отношение потребяваните енергийни и природни ресурси.
Във връзка с това, работата на д-р Дарени в качеството му на временно управляващ посолството на Либия в България с българските институции, по-конкретно министерството на енергетиката, туризма, здравеопазването, отбраната и външните работи, както и подписаните споразумения с търговско-промишлените палати, е пример за дипломация и успешно икономическо сътрудничество. Резултатът е нарастване на ивестициите от Либия и Северна Африка и значително увеличен стокообмен.
Скъпи студенти и гости,
Университетът за национално и световно стопанство, един от най-старите и престижни висши български учебни заведения, се превръща не само в мост на дипломацията и академичното сътрудничество между България, арабските страни и Близкия изток.
УНСС представлява блестяща референция за България като място за инвестиции, външна търговия, енергетика и най-вече оазис на стабилност и сигурност като страна-членка на Европейския съюз.
Уважаеми професор Димитров,
Благодаря Ви, че направихте провеждането на това събитие възможно.
Също така, бих искал да благодаря на академичния съвет на университета за отличието, което предоставя на д-р Муфта Дарени.
Ваше превъзходителство, честита почетна професорска титла, пожелавам Ви да продължите работата си в интерес на нашите две държави.