Н.Пр. Али Реза Ирваш: Иранците сме миролюбива нация, но не познаваме граници за самоотбрана!
Светът отдавна е деполяризиран!
Разговаряме с Н.Пр. Али Реза Ирваш – посланик на Ислямска Република Иран. Благодарим Ви, че приехте поканата ни за интервю.
Как описвате мястото на Иран по повод 45-ата годишнина от революцията?
Всеки, който следи глобалните развития и региона на Близкия изток, може ясно да види ефектите от Ислямската революция върху събитията в региона на Близкия изток. С промяната на системата на управление на Иран и създаването на Ислямската република, Иран напусна американския лагер и възприе политиката на независимост. Този ход създаде предизвикателства в регионалния ред. Усилията на Америка да управлява тази криза бяха неуспешни и тя намери решение да се изправи срещу Ислямската република.
Следователно, първо, с планирането и подстрекаването на някои правителства в региона, на Иран беше наложена война, която продължи 8 години и причини много материални и човешки загуби на Иран. Въпреки че 8-годишната война причини тежки загуби на Иран, войната ни донесе ценни уроци. Иран научи, че трябва да стане силен и да се защитава, като разчита само на собствения си капацитет и възможности.
Сега Иран е регионален играч в Близкия изток. Иран е влиятелна част от всяко геостратегическо уравнение в региона. Иран е стълбът на регионалната стабилност.
Измина по-малко от година от Вашият мандат в България. Преди това бяхте посланик в Унгария и генерален консул в Китай. Как се чувствате в България? Как оценявате отношенията между двете страни?
Надявам се, че разчитайки на миналия опит, мога да предприема ефективни стъпки за подобряване на отношенията между двете приятелски страни. Безценната история на отношенията между двете страни, изпълнена със сътрудничество и съпричастност, е светлина за бъдещето на отношенията между двете Иран и България. Литературните и исторически изследвания показват дълги връзки. Тайната на стабилността и развитието на отношенията между общностите е тяхното познаване помежду си. В тази посока двете страни трябва да се синхронизират. Обменът на култура и наука чрез медиите, особено радиото и телевизията, обменът на туристи и студенти помага за запознаването на две нации една с друга.
За щастие има значителен капацитет за търговско и индустриално сътрудничество. Иранските индустриалци вярват в индустриалната мощ на България. Българите познават и индустриалния и търговския капацитет на Иран.
Знаете, че България, като част от Европейския съюз, участва в санкциите срещу Иран. Как виждате преодоляването на тези пречки?
Системата на господство, ръководена от САЩ, е оказала голям натиск върху нашата страна, но волята на нашата нация е по-силна от това да се подчини на принудата на неоколониалните сили.
Антииранските мерки на Европейския съюз са второстепенни. Европа участва в санкциите срещу Иран, за да последва Америка. Когато конфликтът между Иран и Съединените щати утихна, европейците с нетърпение дойдоха в Иран и ще дойдат отново.
В деня, в който Европа постигне независимост при вземане на решения и действия, отношенията ни с Европа ще се подобрят.
Иранците са миролюбива нация, но не познават граници за самоотбрана.
Миналия месец, на церемонията за Националния празник на Ислямска република Иран, Вие почетохте учители и любители на персийския език и иранската култура. Дали културата и духовното общуване са мост за преодоляване на политическите ограничения? Имаше голямо присъствие на дипломати от много страни, както и голямо присъствие на представители на всички политически партии в България. Какво мислите за това?
Оценяването и почитането на български и ирански интелектуалци нямаше нищо общо с политически трудности.
Учтивостта и зачитане на усилията и уважението повеляват тези, които са направили ценни услуги, да бъдат оценени и обществото да знае, че трябва да уважава учените. От дъното на сърцето си вярвам в уважението към по-мъдрите.
Присъствието на държавни служители и политически партии на най-високо ниво показва желанието на България за развитие на двустранните отношения. Гледам на развитието на отношенията с оптимизъм.
Не можем да пренебрегнем геополитическите въпроси! Как Иран гледа на атаките на Израел срещу Газа? Преди няколко дни Иран поиска Израел да бъде изключен от ООН!
След няколко месеца брутални атаки срещу жителите на Газа е трудно да се намерят думи за този геноцид. Войната в Газа беше лош тест за претенциите за защита на човешките права на Запад и особено в Европа. Вече никой не вярва на твърденията на Запада, че защитава правата на човека.
Народите разбраха, че западните човешки права са само политически инструмент. Понякога всички оратори, медии и правозащитни организации са мобилизирани срещу една държава, за убийство или затваряне на един човек, а понякога мълчат пред ежедневното убийство на хиляди невинни хора.
Днес случващото се в Газа и на Западния бряг не оставя знак за възможността за установяване на траен мир и спокойствие в Палестина и окупираните територии. Защото Израел не дава никакви права на палестинците. Той вижда зад гърба си подкрепата на западните държави. Палестинците смятат израелците за узурпатори и окупатори.
От началото на тази година Иран стана член на БРИКС. Как виждате процеса на развитие и бъдещето на този съюз?
Членството в BRICS позволява на страните членки да търгуват с валути, различни от долара. По този начин се намалява силата на американския натиск в икономическите и търговските дела. BRICS в момента е дом на повече от половината от световното население и значителен процент от световната икономика. От 1 януари 2024 г. страните Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства бяха добавени към тази група.
Различни механизми предотвратяват монополното поведение и страните да бъдат в тясно място. Групата BRICS е пример за напускане на господството на Америка над търговските и икономически дейности. Със сигурност БРИКС ще има бъдеще и важно място в световната икономика и близо 30% от световната икономика ще циркулира в тази група.
Иран подкрепя Русия в специалната операция. Свърши ли ерата на еднополюсния свят?
Иран и Русия са два стратегически партньора. Но действията им са свързани със самите тях. Ако под специалната операция имате предвид войната в Украйна, Иран многократно е заявявал, че ние нямаме пръст във войната с Украйна и няма да влезем в нея. Това е проблем между Русия и Украйна.
Светът има лош опит от еднополюсен и двуполюсен свят. Поляризацията означава избиране на фронтове или страна и резултатът от това е появата на големи противоречия.
При поляризирането, проблемите между две държави се превръща в създаване на фронтове на двата полюса. Светът отдавна е деполяризиран.
интервю специално за Национален информационен сайт www.novinata.bg