Многоцветните езера на Русия, създадени от неизвестен „художник“
Тези розови, жълти и бели езера изглеждат сюрреалистично. Но изобщо не са нарисувани от хора.
Белите езера на Курилските острови
На остров Кунашир има две езера с необичаен бял цвят – Кипящо и Врящо, които са разположени едно до друго. Напълно съответстват на имената си, защото действително „кипят“.
Кипящо езероSergey Krivosheev/Sputnik
Работата е там, че в състава им влизат естествени сярна и солна киселина, а от дъното се издигат горещи вулканични газове, които „кипват“ водата.
Vyacheslav Kiselev/TASS
Тези природни чудеса е по-добре да се наблюдават отдалеч: поради отделянето на серни газове плуването в такова езеро може да бъде опасно за живота.
Малиново езеро в Алтай
Това солено езеро се намира недалеч от границата с Казахстан в района на едноименното населено място. Този ярък малинов цвят на водоема се дължи на бактерията Serratia salinaria.
Alexander Kryazhev/Sputnik
Малиново езеро се счита не само за една от местните забележителности, но и за истинска лечебница. Солта и калта на езерото подобряват обмяната на веществата и облекчават кожните възпаления. На брега има туристическа база, където можете да отседнете няколко дни.
Лилавото езеро в Алтай
Едно от най-живописните езера в Алтайския край се намира в Кулундинската степ, недалеч от Славгород. Нарича се Бурлинское, или Бурсол, кръстено на съседното селище.
Coopypasted (CC BY-SA 3.0)
Тук се добива сол в промишлени количества – дъното е покрито с големи кристали. В центъра на езерото има железопътни релси за събиране на сол. В горещите юлски и августовски дни, благодарение на ракообразните Артемия, езерото става розово, лилаво или тъмнолилаво.
Розови езера на Крим
В Крим има няколко лечебни солени езера, някои от които имат невероятен яркорозов цвят. Най-известното е Сасик-Сиваш между градовете Саки и Евпатория. То е розово от юли до септември и в зависимост от количеството микроорганизми, езерото може да е както светлорозово, така и яркочервено. Същевременно то е плитко, въпреки че на места има „дупки“, които могат да бъдат дълбоки метър и половина.
Sergei Malgavko/TASS
Името се превежда като „воняща кал“ и тук е трудно да не се съгласим: миризма наистина има, както при много други езера и лечебна кал, но това съвсем не смущава многото почиващи и гости на санаториумите, които са се появили наоколо. Водата му често се ползва за кални обтривания и се смята полезна за ставите. А солта, добита от това езеро, се продава в магазини в цялата страна!
Соленото езеро Кояшкое („Солнце“) се намира в противоположната част на полуострова, между градовете Керч и Феодосия, а освен това от Черно море го отделя тесен провлак (само на 100 м!). Водата тук е не само розова, но и лилава, като има и различни отенъци на оранжевото – всичко това се дължи на бактерията Dunaliella salina, която отделя бета-каротин, като при морковите.
Legion Media
Езерото Чокрак („Родник“) близо до Керч става розово-лилаво при горещо време. Водата е наситена със сероводород и сол, като се счита полезна за лечение на стави и нервната система. Калта се използва и за производството на козметика.
Sergei Malgavko/TASS
Синьо езеро на Република Алтай
Намира се в южната част на Република Алтай, недалеч от село Акташ. Яркосиния цвят придобива благодарение на подземните гейзери, които изхвърлят на повърхността синя глина, която се размива във водата на пръстени. Изглежда много красиво от високо.
Yuri Smityuk/TASS
Златното езеро Елтон
Най-голямото солено езеро в Европа (площта му е повече от 150 кв. км) се намира в Южна Русия, във Волгоградска област. При залез и изгрев езерото става златисторозово – заради микроорганизмите Dunaliella salina и отражението на пясъчното дъно в чистата вода. На брега на Елтон са разположени туристически бази, където може да отседне всеки, който желае да се наслади на красотата му.
Sage Ekchard (CC BY-SA 4.0)
автор: АННА СОРОКИНА
източник: bg.rbth.com