Международна конференция „Проблеми и изследвания на тракийската култура”
В продължение на Международния конференция 30 години иранистика в София и по инициатива на културното аташе на Посолството на Ислямска република Иран се проведе петнадесетата Международна конференцията „Проблеми и изследвания на тракийската култура” с акцент върху общите цивилизационни връзки между Иран и България.
След Международна конференцията по иранистика в София и по предложение на културното аташе на Посолството на Ислямска република Иран в България, както и след провеждането на експертни срещи за научно сътрудничество между двете страни, се проведе успешно петнадесетата Международна конференцията „Проблеми и изследвания на тракийската култура” с акцент върху цивилизационните отношения и влиянието на иранската цивилизация върху древна България.
Професор Николай Овчаров, член на Българската академия на науките и известен археолог, който председателстваше научната част на тази конференция в своето начално слово каза, че след провеждането на Международния конференция 30 години иранистика в София, инициативата за провеждане на петнадесетия конгрес с фокус върху Иран е нова идея, осъществена благодарение на сътрудничеството и интереса на иранската страна. Професор Овчаров изказа благодарност за усилията и ангажираността на културното аташе на Иран в България и добави, че тази конференция има потенциал да увеличи капацитета за научно и интелектуално сътрудничество между двете страни.
Доктор Ахмади, културен аташе на Посолството на Иран, също участва в конгреса, представяйки научен доклад относно ролята на древните религиозни вярвания на Иран на Балканите и в Европа, със специален акцент върху иранския митраизъм и неговото влияние върху културната и религиозната цивилизация на Европа. Той заяви, че иранската религия на митраизма е оказала значително влияние както върху археологията, така и върху културата и мисленето на Запада. Тази религия несъмнено е повлияла върху християнските обреди и културата на Балканите и Западна Европа.
Доктор Ахмади добави, че иранската култура през хилядолетията преди и след раждането на Исус Христос е имала културно влияние и цивилизационна доминация от Изток до Запад, като това влияние е било положително и се е проявявало в различни форми. Той посочи археологическите данни за влиянието на древния ирански митраизъм върху социалния живот на древна Европа до епохата на Римската империя, а и до днес можем да наблюдаваме неговото непряко влияние в живота на хората на Балканите и в Европа.
Доктор Ахмади също така отбеляза, че Казанлък не е само град на розите, но и град на литературата, културата и историята и може да има широко културно сътрудничество с Иран.
В този конгрес д-р Юсефи Зашк, ирански археолог, който представи своя доклад онлайн по координация с културното аташе, се спря на последните археологически открития от митраистките храмове в Иран в района на Мазандаран и Сари, заявявайки, че иранската цивилизация чрез своите религии и култури е била разпространена широко на Запад чрез миграционните процеси и войните.