Общество

Медии от Близкия изток: Професор Димитров е начело на качествена трансформация в българското висше образование

Ректорът на Университета за национално и световно стопанство проф. д-р Димитър Димитров даде интервю, което бе публикувано в медии в страните от Близкия изток – Ирак и Йордания, с общ тираж над 5 млн. екземпляра.

Изданията излизат със заглавия: „Професор Димитров е начело на качествена трансформация в българското висше образование“, „За първи път в сферата на образованието в българската държава“, „Ректорът на един от големите икономически университети, проф. Димитър Димитров – сред изявени хора със стотици инициативи“.

 

В публикациите проф. Димитров е представен като стратегически експерт и визионер, ректор на един от най-големите университети в Република България и Югоизточна Европа.

В материалите се посочва, че ректорът на УНСС, като експерт с проницателна и полезна визия, е част от иноваторите, които осъвременяват образованието в Република България и внедряват за първи път нови практики.

Като човек с визия за бъдещето, той смело определя дигиталната посока на вековния университет по пътя на новите технологии, зелената енергия, модерното учебно съдържание и международното сътрудничество, а Министерството на  образованието на Република България е оценило дейността на проф. Димитров за изпълнение на мандатната му програма с най-високата оценка.

„Месеци след като бях избран за ректор, светът изпадна в състояние на локдаун заради пандемията от корона вируса. Тогава бе извършен първият качествен скок и само за три дни университетът, в който се обучават близо 20 000 студенти, премина на дистанционно обучение. Първо в облака бяха интегрирани имейлите на студентите. След това бе изградена връзката към онлайн сесиите, въведе се електронен график на лекциите, онлайн преглед на оценките и се предостави цифров подпис на преподавателите. За по-малко от година са предложени 21 онлайн услуги, съпътстващи учебния процес. Никой друг университет не е постигнал толкова много в процеса на дигитализация. В допълнение към дигиталната студентска книжка се създаде и позицията заместник-ректор по киберсигурност, тъй като установихме, че това ще бъде бъдещият потенциален риск за цифровите ресурси, които създаваме“, казва професор Димитров.

Ректорът посочва и успехите на УНСС на международно ниво: „Усилията за обмен на студенти с Китай вече дават резултати и първите китайски студенти вече се обучават  в България. Но най-голямата гордост на УНСС е участието ни в Европейския проект ENGAGE.EU. Включени сме в истински европейски университет с обмен на преподаватели, обмен на студенти, обмен на ресурси, дигитален и виртуален кампус, с обща информационна система между 9 водещи икономически университета – това е бъдещето и е удоволствие, че вървим по този път. Нашият университет е един от малкото, които участват в такава европейска мрежа.“

В публикуваните материали се посочва обновената материална база на университета, предлагаща по-добрата естетическа среда за живеене и обучение, което се забелязва от всички и привлича вниманието на бъдещите студенти. Отбелязва се и новата, изключително модерна университетска библиотека.

„Искаме университетът да показва култура и да предава култура. Представяме театрални постановки и филмови прожекции, поставихме началото на Седмица на университетската книга, като моята идея е университетът да стане културен център в Студентския град“, казва професорът и скромно добавя, че: „Когато работиш на пълни обороти, хората го виждат и оценяват“.


Assyria News Agencyе независима, всеобхватна иракска новинарска агенция. Създадена е през 2016 г., за да обслужва широка аудитория от различни сегменти на иракския народ

Нейните цели са да предава новините с пълна прозрачност, да предава точната информация честно на получателя чрез колекция от новини и съобщения в пресата. (www.ashurnews.com)

Addustour e арабски политически всекидневник, издаван от Jordanian Press and Publishing Company, Аман – Йордания. (www.addustour.com)

West News Iraqi (Agency). (www.westnewsiq.com)

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest