Общество

Мавзолеят на Ленин, „Арбат“, Болшой и други прехвалени туристически дестинации в Москва

Някои от нашите туристически атракции не отговарят на очакванията.

Сигурни ли сте, че искате да отделите от ценното си време за хладно посрещане и посредствени гледки?

Московският Кремъл

Алексей Дружинин/Sputnik

На пръв поглед Московския Кремъл изглежда като европейска средновековна крепост със сложни лабиринти, прекрасни масивни стени, както и златни съкровища, скрити в древните му зали. Всички тези неща са истина, но едва ли ще имаш възможността да им се насладиш.

Първо, ще ти трябват различни видове билети, за да влезеш в Кремъл, неговите катедрали, Оръжейната палата и камбанарията на Иван Велики. Трудно е да влезеш в Оръжейната палата без предварително да си закупиш пропуск поради големия приток на посетители. Същото важи и за църквите „Успение Богородично“, „Благовещение“ и „Архангел Михаил“, които понякога са затворени заради лошото време. Дворецът на Фасети е отворен само при заявка, а историческият Теремски дворец е официалната резиденция на президента, така че тук не се допускат туристи, съжаляваме. Територията на Кремъл е под засилена охрана – тук все още се провеждат срещи на президента и правителството на Русия, така че няма да минеш през вратите на Кремъл, ако има преговори. Сложният му работен график съвпада с най-натоварените часове на Москва: от 10 до 17 часа.

Мавзолеят

Мумията на Владимир Ленин в мавзолея на Червения площад, Москва.

Мумията на Владимир Ленин в мавзолея на Червения площад, Москва.Олег Ласточкин/Sputnik

Входът към гледката на най-запазения революционер в света – Владимир Ленин, е свободен.

Мавзолеят е отворен от вторник до неделя (но е затворен в петък) само за три часа, от 10 до 13 часа. След преминаване на металните детектори, оставяйки багажа си в съблекалнята (този път ще трябва да платиш), ще стигнеш до тялото – но забрави за Instagram, вътре не може да се снима. Антитерористичните мерки са засилени и затова си има добра причина – атаки срещу тялото са извършвани няколко пъти. Вътре ще трябва да се движиш бързо и няма да имаш възможност дълго да съзерцаваш лидера: мавзолеят е под контрола на Федералната служба за сигурност, така че дръж темпото, другарю. Между другото, в тази култова сграда задължително трябва да си свалиш шапката – в края на краищата това е мавзолей, а не обикновена крипта. О, а най-тъжната новина е, че Ленин все още е мъртъв.

Улица „Тверская“

Агенция „Москва“

Централната улица на Москва е пълна с магазини и (не толкова) уютни кафенета, в които има паметници на Пушкин и Маяковски. „Тверская“ е най-натоварената улица в града. През цялото време. Поеми дълбоко дъх, вдишай въглеродния диоксид и опитай да разговаряш с приятелите си, надвиквайки се с автомобилните клаксони.

Що се отнася до бутиците, най-добрите са на Третяковски проспект и Столешников проспект, а можеш да намериш не толкова пренаселени и по-стилни кафенета на Патриаршеските езера, недалеч от тук. Не забравяй също, че много туристи (включително руснаци) са тук по същата причина, което повишава цените. И накрая,“Тверская“ не е „главната“ улица на Москва – може би само една от тях. Друга улица, която може да претендира за този статут, „Арбат“, също е в подобно „състояние“.

Улица „Арбат“

„Комсомолская правда“/Global Look Press

Гидовете казват, че „Арбат“ е основната туристическа улица на Москва, но не споменават, че е направена именно за тази цел преди повече от 30 години. Ето защо тя е толкова неестествена – обикновена стара улица, която много прилича на „Покровка“ и „Маросейка“, превърната в пешеходна зона, пълна с магазини за сувенири и шарени американски заведения за хранене.

Нека добавим и нетърпеливите, досадни скитници, които все молят някой да им „заеме“ стотинки, най-ужасните улични музиканти (всеки начинаещ уличен музикант в Русия смята, че „Арбат“ ще го изстреля към върховете) и лъскавите сувенири, които няма да намериш никъде другаде в Русия, защото са направени специално да се продават на „Арбат“, с други думи – евтини джунджурии.

Единственият музей тук (На включваме Музея на ужасите и Музея на еротиката) е къщата-музей на Александър Пушкин (в която поетът прекарва няколко нещастни месеца) с изглед към един ужасяващ паметник на Пушкин и съпругата му, които приличат на кукли за сватбена торта. Стара едноетажна къща и стандартна московска църква са всичко, което е останало от сцената, изобразена в картината „Москва ярд“ на Василий Поленов. Така че ако искаш да видиш стара Москва, непременно се разходи по „Арбат“.

Болшой театър

Агенция „Москва“

Името „Болшой“ е известно по целия свят. Билетите за представление тук са доста скъпи, но си заслужават.

Сградата на Болшой е многократно възстановявана и последната ѝ реконструкция е най-спорната: броят на местата е намален от 2,100 на 1 700, а оригиналните бронзови полилеи са изчезнали, за да отстъпят място на пластмасови отливки. Това не е всичко.

Фиксираната цена на билетите за Болшой е около $15, но може да скочи до стотици, дори хиляди долари – заради препродаването, което администрацията на Болшой не може да контролира. Редовни посетители също така казват, че екранът за субтитри е частично затъмнен за част от аудиторията заради полилея, оркестърът и хорът са позиционирани зад публиката, а шумната вентилационна система разваля звука.

Ако си запален оперен и балетен любител, вероятно ще знаеш, че някои други театри в руската столица (например Московският академичен музикален театър или театър „Нова опера“) често показват също толкова, ако не и по-впечатляващи представления. Струва си да се отбиеш и до там.

автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest