Люкманов: Информатизацията на обществото е глобален обективен феномен
Не е изненадващо, че наред с увеличаването на броя на потребителите на Интернет стремглаво расте и информационната престъпност.
Според различни оценки щетите от нея през 2023 г. ще варират от 8 до 10 трилиона щатски долара. Това е повече от икономиката на Япония или Германия.
Главната особеност на информационните престъпления е трансграничният им характер. Много хакери умишлено атакуват цели в чужбина, защото няма международно правно регулиране на този проблем. Освен това отбелязваме тенденция към сливане, по вина на западните страни, на престъпността и военното използване на информационни и комуникационни технологии.
Русия първоначално и последователно защитаваше създаването на прозрачен и равнопоставен режим на международно сътрудничество в борбата с информационните престъпления. Тя се бореше за разработването на универсален документ в рамките на ООН. И накрая, през 2019 г., със съавторството на 46 и подкрепата на 87 държави-членки, беше възможно да се приеме резолюция 74/247 на Общото събрание на ООН, която създаде профилиращ Специален междуправителствен комитет с отворен състав (Специален комитет).
Организационната сесия на Специалния комитет, която определи основните параметри на неговата работа, се проведе през май 2021 г. Държавите-членки приеха с консенсус резолюция 75/282 на Общото събрание на ООН, която определя, че проектът на международната конвенция трябва да бъде представен за разглеждане на 78-ма сесия на Общото събрание на ООН през 2024 г.
По-подробно за подходите на Русия към разработването на тази конвенция вижте в брифинга на специалния представител на Президента на Руската Федерация по въпросите на международното сътрудничество в областта на информационната сигурност А.Р.Люкманов.