Любомир Кръстев и неговите образи – предсказания с галерия „Структура“
Куратор на експозицията, която се открива на 22 октомври, е Мария Василева
Серия голямоформатни рисунки от последните почти четири години представя художникът Любомир Кръстев в столичната галерия за съвременно изкуство „Структура“. Експозицията е озаглавена „Променливи пространства“, а куратор е Мария Василева. Откриването е на 22-ри октомври, вторник, между 18:00 и 20:00 ч.
Дължината на процеса по създаване на рисунките се определя не само от сложността и спецификата на техниката, но и от търсенето на образ, който с минимум средства да улавя същността на проблемния свят, в който живеем.
Макар и инспирирани от конкретни пейзажи, места и ситуации, в процеса на изследване и пресъздаване върху листа Кръстев създава утопии, чиято връзка с реалността е почти загубена. Сблъсъкът между индустриите и урбанизацията, от една страна, и съпротивата на природата, от друга, създава пустинни пространства, в които са останали само следи. Географските, политическите и културните различия са уеднаквени и превърнати в образи с абстрактно звучене. Образи-метафори, образи-предсказания за евентуални бъдещи катаклизми; тревожни, обезлюдени пейзажи, само загатващи минали животи.
Процесът на работа на Кръстев обикновено започва с направена от автора или намерена фотография, обърната в черно-бяло. Той стартира своеобразна игра, като трансформира отделни зони от позитив в негатив, размества ги и ги уголемява. Това му дава възможност да се отдалечи от конкретното и да навлезе в абстрактните полета на мисълта и емоцията. Пренася намерения образ върху хартията с изключително сложна, бавна и изискваща огромно съсредоточаване техника, като използва въглен и графит на прах. Включеният колаж подчертава променливостта и нестабилността на преживяванията, често оставащи в спектъра на повърхностното и преходното. В проекта отделни реалности, обекти и пространства от природната, архитектурната или градската среда навлизат едни в други, взаимно изменяйки се. Работата на Любомир Кръстев разчита на опозиции като видимо-невидимо, съзнателно-несъзнателно, метафизично-реално.
„Желанието да бъдем близо до природата е все по-осезаемо. Но единствено под формата на бягство…“, споделя авторът. Изложбата е посветена на невъзможността да намерим хармония между създаденото от нас и заобикалящата ни природа. Някъде връзката се е прекъснала и възстановяването й изглежда почти невъзможно.
*
Любомир Кръстев (р. 1983 в Русе, живее и работи в Пловдив) завършва магистърска степен с графика в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, Пловдив през 2008 г. В момента д-р Кръстев е главен асистент в катедра „Изящни изкуства“ на същата академия. Някои от неговите самостоятелни изяви включват: The Industrial Temple, Нощ на музеите и галериите, Пловдив, 2016; Форсиране на избора, Национални есенни изложби, Пловдив, 2013. Сред участията му в групови изложби, конкурси и кураторски проекти са: ФОН: Млади автори от Пловдив, кураторски проект на галерия Sariev Contemporary, 2019; LISTE / Аrt fair – Basel „Поколение между разруха и ентусиазъм“, кураторски проект на Албена Михайлова-Манц, 2019; Tractatus Locus – пространството в съвременната художествена творба, кураторски проект на Кристина Шрай в Български културен институт – Дом Витгенщайн, Виена, 2017; Нови постъпления 2010-2011, СГХГ, София, 2012 .
През 2016 Кръстев е Бенефициент на програмата за подпомагане към Наградата „Гауденц Б. Руф”. През 2010 и 2015 е гостуващ артист в резидентната програма на International Artist Village, Гуанлан, Китай; през 2012 получава награда за графика от Национален конкурс на Алианц, Пловдив; 2009 е награден на Национален конкурс за млади художници, критици и куратори, София.
* * *
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.