Общество

Любимите блюда на Николай II и неговото семейство

Николай II обича печено пиле, но не понася хайвер, а съпругата му Александра Фьодоровна не яде месо.

Императорската кухня в началото на XX в. е цяло предприятие. Тя се грижи не само за обикновените трапези на императорското семейство, но и за празничните и церемониалните.

Кухнята се състои от три части – кухня, сладкарница и енотека. В сладкарницата работят 20 души, в кухнята – около 150, а 10 от  тях готвят изключително за императорското семейство.

Царят и семейството му, 1902 г. Елена Самокиш-Судковская

Царят и семейството му, 1902 г. Елена Самокиш-СудковскаяСвободни източници

Първата закуска за членовете на императорското семейство се сервира в апартаментите. Тя включва кафе, чай или какао по избор, масло и хляб. По желание може да се поиска шунка и яйца. Съпругата на Николай II, Александра Фьодоровна, много обича руските гевреци и те са неизменна част от закуската.

По време на управлението на Николай II старши пекар е „господин Ермолаев“. Според запазени спомени той е „бил отличен майстор“ и приготвял „прекрасни бисквити, малки, с размера на копейка, гевречета, млечни розички, удивителни солени кифлички и вити солени хлебчета“.

Втората закуска, а по нашите стандарти по-скоро обяд, за императора се сервира в 13 часа и обикновено включва пет ястия. На това хранене често идват чиновници и гости.

Закуските за замезване се подреждат на отделна маса, така че всеки може да отиде и да си вземе каквото иска. Дълго време френският готвач и салонен управител Пиер Кюба работи в двора на Николай II. Той става известен като майстор на закуските.

Те включват малки сандвичи, херинга, сьомга и хайвер, както и няколко топли варианта, като кренвирши или запържена шунка. След закуските, а тях хората ги ядат на крак, всички сядат на масата.

Меню за вечерята по случай коронацията на Николай II, 1899

Меню за вечерята по случай коронацията на Николай II, 1899Свободни източници

Запазено е меню на такава късна „закуска“ на 9 септември 1907-а: супа от ечемик с кисели краставички, моркови и грах, пирожки, майонеза от сьомга (гъст разбит рибен сос), телешко филе с картофи, кюфтета от пилешки гърди, круши, напоени в шери, пирог с плънка от сладка оризова каша с червени боровинки.

В 5 часа в апартаментите се сервира чай. Императрица Александра Фьодоровна е възпитана в Англия в двора на кралица Виктория и неотстъпно следва традицията на чая в 5 часа. Тя често пие чай с Николай II. Към чая се сервира горещ геврек и купичка масло. По време на пости разбира се – без масло, но тогава пък на масата има франзели, малки хлебчета („сайки“- на руски) и белени ядки.

Обядът (!) по правило се сервира в 20 часа. Започва се със супа и пирожки, следва риба и печено, зеленчуци, сладкиши, плодове и кафе. В тържествени случаи броят на ястията се увеличава. На обяда се сервира вино, а с кафето – ликьор.

Децата под 8-10 години обикновено се хранят отделно от възрастните, затова те имат по-традиционен дневен режим.

Romanov collection/Yale University

Плодове от Гатчинската и Ропшанската оранжерии също присъстват на царската трапеза. По онова време много оранжерии се отопляват през цялата година, което позволява, наред с други неща, още в началото на пролетта царското семейство и гостите им да се наслаждават на ягоди.

Николай II обича картофи, палмени и портвайн 

В мемоари съвременниците Николай II твърдят, че той е умерен в храната, редовно се претегля и спортува.

Romanov collection/Yale University

Известно е, че Николай II е обичал картофи. Разказва се, че веднъж в Крим той видял как един от служителите носи пакет пресни картофи от пазара и го помолил да му даде покупката. Николай II в младостта си пече картофи с братята и сестрите си в парка на Аничковия дворец в Санкт Петербург, а по-късно и с царевич Алексей – в Александровския парк.

А пък едно от любимите му ястия е кръстено на руския военен генерал Драгомиров „Драгомировска каша“ – елда с гъби и сметана. Различава се от обикновената каша от елда по това, че кашата се сервира като пирог.

Николай II също обича пелмени и варенки. На императорската яхта „Щандарт“ той често яде пелмени, пържени в тиган.

Romanov collection/Yale University

А пък хайвер не може да понася. Служителите на „Щандарт“ отбелязват: „суверенът много обичаше закуските, с изключение на хайвера, сьомгата и въобще осолената риба“. Това си има просто обяснение – веднъж, когато се връща от Изтока, Николай II пътува по Сибирския маршрут. На гарите го посрещат с хляб и сол, осолена риба и хайвер. Времето е горещо и Николай II е жаден, оттогава той охладнява към осолената риба и хайвера.

Според думите на природната дама графиня С. Буксгевден, „суверенът предпочиташе прости ястия, прости печени меса и пилешко“. И наистина именно тези ястия често се срещат в оцелелите менюта от онова време.

Известно е, че императорът е обичал портвайн. Първоначално той е донесен от Португалия, но след като Николай II опитва кримския портвайн „Ливадия“, вносът спира. А съпругата му харесва десертното вино „Лакрима Кристи“ („Сълзите на Христос“), също произведено във винарната „Масандра“ в Крим.

Над 10 души се занимават с алкохолните напитки в императорската кухня. Те съхраняват и подбират вина, водки, бира, медовина и квас.

Александра Фьодоровна е почти вегетарианка 

Romanov collection/Yale University

Храната за императрица Александра Фьодоровна често се приготвя и сервира отделно. Тя практически не яде месо и риба, но не отказва яйца, сирене и масло. По-скоро тя се придържа към диетата не по етични причини, а за да поддържа фигурата и здравето си. Освен това стриктно спазва църковните постове.

Запазени са записки как на яхтата „Щандарт“ си поръчва печени картофи, пълнени със спанак. А когато описва пътуването на царското семейство с яхта по Волга през 1913-а, офицер Н. Саблин споменава, че „самата императрица изяде в този само две рохки яйца“.

Според съхранили се документи императрицата със свои лични пари е поръчвала сладки изкушения от чужбина. 

Царските деца се възпитават строго 

Romanov collection/Yale University

По-малките царски деца не са канени на общата трапеза, а са се хранели с възпитателите си. Само понякога децата сядат на масата с родителите си, за да свикнат да общуват с възрастни. В такива случаи ястията се поднасяли първо на императора и императрицата, а след това на децата.

Децата не са глезени с особени изкушения. Николай II и Александра Фьодоровна ги възпитават като обикновени деца.

Romanov collection/Yale University

Известно е, че когато по време на Първата световна война царевич Алексей е с баща си в щаба на армията, той отказва да яде храна, която се полата на командирите. Според него любимата му храна е „супа шчи и каша, и черен хляб, който ядат всички мои войници“.

Е, наистина понякога той си купува сладки неща. Децата получават пари за техни лични разходи. Царевичът харчи от своите за шоколад и близалки от компанията „Жорж Борман“ и карамел от задругата на Абрикосов.

автор: МАРИЯ БУНИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest